Από ένα γκολ… και από ένα βαθμό

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» μεταξύ Πάφου και Ολυμπιακού

Ισόπαλος έληξε ο αγώνας μεταξύ της Πάφος FC και του Ολυμπιακού στο Στέλιος Κυριακίδης, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Τα γκολ έβαλαν Βαλακάρι (53΄΄') και Ευτυχίδης (89') .

Α' μέρος

Ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε στο Στέλιος Κυριακίδης με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλή εμφάνιση και να μας προσφέρουν ένα γεμάτο πρώτο μέρος.

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της Πάφου αφού στα πρώτα πέντε λεπτά, δημιούργησαν δύο φάσεις από τα αριστερά αλλά και δύο τελικές με τον Ντράγκομιρ, χωρίς όμως να έχουν κάποια ουσιαστική κατάληξη.

Ο Ολυμπιακός δεν πίεσε ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά, αλλά μέσα από το δεύτερο στημένο στον αγώνα (13’), με ένα φάουλ πολύ κοντά στη κεντρική γραμμή, με τον Σαφό που πήγε να ξεγελάσει τον Ρούτκο με ένα σουτ το οποίο κατέληξε μόλις πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Πολύ καλό ρυθμό πήρε στη συνέχεια το παιχνίδι με τις φάσεις να έρχονται μια από τους γηπεδούχους, μια από τους φιλοξενούμενους. Πρώτη καλή φάση στον αγώνα (22’) η τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Πεχλιβάνη που βρέθηκε μόνος, έπειτα από αντεπίθεση, διαγώνια από την εστία του Ρούτκο χωρίς να καταφέρνει να τοποθετήσει σωστά το σώμα και το σουτ του κατέληξε στο εξωτερικό των διχτύων.

Η Πάφος όμως δεν άργησε να απαντήσει. Ο Αουρέλιο από πολύ μακριά έκανε το δυνατό σουτ, ο Μολ όμως έκανε τη δύσκολη απόκρουση, που κατέληξε σε κόρνερ. Προς το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι σημείωσαν ακόμη μια τεράστια ευκαιρία, με τον Όνι Βαλακάρι να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά ο Ντιανέ σε ρόλο Μολ κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Β' μέρος

Στους ρυθμούς του πρώτου μέρους ξεκίνησε το δεύτερο, αφού μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του ημιχρόνου ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε πέναλτι για την ομάδα του Ολυμπιακού, απόφαση η οποία άλλαξε μετά από υπόδειξη οφ-σαίντ στην αρχή της φάσεις που ελέγχθηκε από το VAR.

1-0 για τη Πάφο

Έπειτα από άψογη συνεργασία των Σεμέδο – Βαλακάρι η Πάφος άνοιξε το σκόρ στο 53ο λεπτό, με τον πρώτο να κάνει μια άψογη ασσίστ και τον Φιλανδό με ευκολία και ένα δυνατό πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ένα γκολ επιτεύχθηκε στο 59ο λεπτό για τους φιλοξενουμένους, το οποίο δεν μέτρησε αφού ο Γουίλσον ήταν σε θέση οφ-σαιντ. Πολυ μεγάλη ευκαιρία ήρθε στη συνέχεια από τους «μαυροπράσινους» για την ισοφάριση με τον Γκουστάβο. Από το ύψος της περιοχής, με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Η χρυσή αλλαγή και η ισοφάριση

Στο (δραματικό όπως αποδείχθηκε) τέλος του ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους. Μετά από στημένη φάση και φάουλ από τον Γκουστάβο η μπάλα δεν απομακρύνεται σωστά από τη περιοχή, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ευτυχίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα και αποδείχτηκε η χρυσή αλλαγή του Πετράκη.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Πάφος FC (Μίλανιτς): Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (Μπαπαγιάν 75') , Ζάιρο, Αουρέλιο, Φυλαχτού, Βαλακάρι (Αμπντουσαλάμοβ 75') , Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Πάγιτς

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια (Κόστα 60'), Μποβέντα, Σάλι, Γουίλσον, Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (Κα 68') , Ντιανιέ, Νάνι (Ευτυχίδης 78')΄, Κυριάκου

Σκόρερ: Βαλακάρι 53' / Ευτυχίδης 89'

Κίτρινες: Ζάιρο 60', Αουρέλιο 75', Φυλακτού 89' / Κυριάκου 38'

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου