Ολυμπιακός: Στα μεγάλα ραντεβού… φτιάχνεται

Καλείται να δείξει μεγαλύτερη συνέπεια κόντρα στις θεωρητικά μικρότερες ομάδες

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην πραγματοποίησε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση, ωστόσο σε ένα ακόμη ραντεβού απέναντι σε ομάδα με υψηλούς στόχους, φόρεσε τα καλά του και έφτασε μια ανάσα από τη νίκη.

Πιο αναλυτικά… κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, το συγκρότημα του Γιώργου Πετράκη είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μολ, ο οποίος πραγματοποίησε ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις για να μην επιτρέψει στον αντίπαλο του να ανοίξει το σκορ, ενώ οι ποδοσφαιριστές του Ελλαδίτη τεχνικού πιστώνονται και την αντίδραση τους μετά την αποβολή του Τσεμπάκ.

Οι «Μαυροπράσινοι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και παραλίγο να τα καταφέρουν με το πρώτο φετινό γκολ του Μάντζη… δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ενενηνταλέπτου.

Σίγουρα όμως το να δέχεσαι το τέρμα της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του αγώνα είναι κάτι που αφήνει πικρία, όμως το γεγονός ότι πήραν βαθμούς κόντρα σε ομάδα με πρωταγωνιστικούς στόχους για πέμπτη φορά (3-1 με Ανόρθωση, 1-0 με Ομόνοια, 1-0 και 1-1 με ΑΠΟΕΛ 1-0 και 1-1 με ΑΕΛ)… μόνο απαρατήρητο δεν περνά!

Η ουσία για την ομάδα του Τακτακαλά είναι πως πλέον βρίσκεται για τα καλά στο κόλπο της εξάδας, αλλά για να το πετύχει αυτό χρειάζεται να πάρει περισσότερους βαθμούς απέναντι σε θεωρητικά πιο αδύναμες ομάδες, καθώς σε τέτοιου είδους αγώνες έχει μετρήσει σημαντικές απώλειες.