ΟΜΟΝΟΙΑ-ΑΕΛ 2-1: Στον αναπνευστήρα με Ματ και Τζίμη

Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε της ΑΕΛ με 2-1

Η Ομόνοια κατάφερε και έμεινε στον αναπνευστήρα όσο αφορά την μάχη της τέταρτης θέσης αφού κέρδισε δύσκολα την ΑΕΛ με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί και κατάφεραν και έκαναν γκολ τις φάσεις που βρήκαν μπροστά τους. Στον ένα βαθμό η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Σκόρερ για τους «πρασίνους» ο Χριστοφή και ο Ντάρμπισαϊρ ενώ για την ΑΕΛ ο Πίτι.

Χριστοφή την διαφορά

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ παράξενο αφού η ΑΕΛ αν και είχε το απόλυτο έλεγχο του αγώνα βρέθηκε στο τέλος πίσω στο σκορ. Στο 9’ ο Πίτι έκανε γύρισμα στην περιοχή με τον Άρνασον να διώχνει πριν το Σάσι σε κόρνερ. Στο 13’ η Ομόνοια παραλίγο να δεχτεί αυτογκόλ αφού ο Παναγή ήταν αφηρημένος σε πάσα που δέχτηκε από τον Άρνασον με την μπάλα να φεύγει μόλις λίγο έξω. Στο 24’ ο Σάσι αν και μόνος στην περιοχή δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ και η ΑΕΛ έχασε καλή ευκαιρία. Στο 42’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μιτρέα βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά ο Παναγή έδειξε ετοιμότητα. Στο 45’ η Ομόνοια έφτιαξε την μοναδική της φάση που ήταν και γκολ και αυτή ήρθε από το πουθενά. Ο Χριστοφή σε μια ατομική προσπάθεια έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή και με τον κεραυνό του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-0. Έτσι η ΑΕΛ αν και ήταν καλύτερη πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω στο σκορ.

Ξανά μια φάση ξανά γκολ

Το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ αν και δεν ήταν τόσο καλή πάλι είχε τα ηνία του αγώνα και ήταν απειλητική. Στο 46’ ο Μέσκα δέχτηκε πάσα από τον Πίτι και βρέθηκε τετ-α-τετ όμως ο Παναγή απέκρουσε το σουτ του. Ο αγώνας κυλούσε με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να απειλήσει. Στο 69΄η ΑΕΛ βρήκε αυτό που δικαιούτο όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτι έγινε το 1-1. Εκεί που έδειχναν ότι η ΑΕΛ θα έβρισκε και δεύτερο γκολ ένα λάθος του Μιτρέα ήταν αρκετό για τον Ντάρμπισαϊρ. Ο Ρουμάνος έχασε το κοντρόλ και ο Άγγλος έφυγε στο τετ-α-τετ κάνοντας ψύχραιμα το το 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ πίεσε και προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης που θα γλίτωνε τον βαθμό. Ωστόσο η πίεση αυτή δεν απέφερε καρπούς αφού η ΑΕΛ δεν κατάφερε να βρει το γκολ που αναζητούσε. Έτσι το «τριφύλλι» κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη.

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια: Παναγή, Σοϊλέδης, Κατελάρης, Άρνασον (26' Φλορέσκου), Παναγιώτου (82' Καρλίτος), Μπρέβελντ, Μαργκάσα, Αζίζ (64' Δημητρίου), Χριστοφή, Τουρέ, Ντάρμπισαϊρ

ΑΕΛ: Ρομό, Κυριάκου (87' Ηλία), Φορτούνα, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Νικολάου (79' Μαύρου), Μέσκα (69' Γεωργιάδης), Σάσι, Πίτι, Αρουαμπαρένα.