Αλκή-Ομόνοια 0-3: Ήρθε ο Τζίμης και έδωσε δώρα

Σε ένα αγώνα που η Ομόνοια ήταν καλύτερη αλλά σε κάποια φάση αγχώθηκε κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-0 της Αλκής στο στάδιο Αμμόχωστος.

Σε ένα αγώνα που η Ομόνοια ήταν καλύτερη αλλά σε κάποια φάση αγχώθηκε κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 3-0 της Αλκής στο στάδιο Αμμόχωστος. Ο κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Δημήτρης Χριστοφή που έστρωσε τα δύο από τα τρία γκολ για την ομάδα του. Με 10 τελείωσε το παιχνίδι η Ομόνοια λόγω αποβολής του Χριστοδούλου στο 58’.

Προβάδισμα 2 τερμάτων η Ομόνοια

Η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Μόλις στο 8’ ο Χριστοφή πήρε την μπάλα από τον Ντάρμπισαϊρ και έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα ενώ ο Μαργκάσα στην επαναφορά έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 12’ ο Φραγκέσκου έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 όταν βγήκε συρτή μπαλιά από δεξιά αλλά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ομόνοια βρήκε το γκολ όταν έγινε μπαλιά στην περιοχή και ο Χριστοφή έστρωσε με το κεφάλι στον αμαρκάριστο στην μικρή περιοχή Ντάρμπισαϊρ που με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η Ομόνοια συνέχισε να είναι καλύτερη και στο 19’ ο Αντόνια ανάγκασε τον Στρατηλάτη σε δύσκολη επέμβαση ενώ στο 28’ ο Στρατηλάτης αρνήθηκε και πάλι το γκολ από τον παίκτη της Ομόνοιας σε νέο σουτ. Η φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 38’ όταν ο Σεμέδο έφυγε τετ-α-τετ με τον Χριστοδούλου και τον προσπέρασε ωστόσο σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και αυτή έφυγε λίγο έξω. Στο 41’ η Ομόνοια διπλασίασε τα τέρματά της όταν ο Καντέ έκανε ένα δυνατό μακρινό σουτ που φαινόταν εύκολο για τον τερματοφύλακα ωστόσο ο Στρατηλάτης έκανε μοιραίο λάθος και δεν απέκρουσε ποτέ την μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου που ήταν γεμάτο ένταση και πάθος αλλά και με καλό κλίμα στις κερκίδες.

Καθάρισε ο Λόπες

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τον ίδιο καλό ρυθμό με το πρώτο ημίχρονο και μας χάρισε μπόλικες φάσεις. Στο 55’ η Αλκή έχασε νέα τεράστια ευκαιρία όταν εκτελέστηκε φάουλ στην περιοχή ο Φαμπρίτσιο έβαλε την προβολή η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Ντιακιτέ, αυτός σε κενή εστία αντί να κάνει κοντρόλ και να σκοράρει επιχείρησε πλασέ το οποίο ήταν κακό και έφυγε παράλληλα με την εστία. Στο 56’ ο Χριστοφή έκανε δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Στρατηλάτη σε δύσκολη επέμβαση. Στο 58’ ο Ντουβεντρού έφυγε στην αντεπίθεση και πέρασε τον Χριστοδούλου ο οποίος τον ανέτρεψε και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Πλέον η Αλκή έψαχνε ακόμη πιο επίμονα το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Η Ομόνοια παίζοντας εξαιρετικά τακτικά πέτυχε και τρίτο γκολ στο 74’ όταν ο Χριστοφή έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και έδωσε στον Ράφα Λόπες που με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-0 και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα. Η Αλκή στη συνέχεια δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και απείλησε την εστία του Μιχαΐλοφ με σουτ των Φαμπρίτσιο και Φραγκέσκου στο 78’ και στο 80’ αλλά Βούλγαρος κήπερ ήταν έτοιμος και απόκρουσε. Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τους γηπεδούχους να έχουν ανούσια κατοχή και να μην απειλούν σοβαρά την εστία της Ομόνοιας. Έτσι οι «πράσινοι» πήραν σημαντική νίκη με πρωταγωνιστή τον Χριστοφή που έκανε την πιο καλή του εμφάνιση εδώ και καιρό με την φανέλα της Ομόνοιας.

Σκόρερς: / 16' Ντάρμπισαϊρ, 41' Καντέ, 74' Ράφα Λόπες
Κίτρινες: 40' Φαμπρίτσιο, 61' Ενγκομό, 92' Σεμέδο / 67' Χριστοφή (3η)
Κόκκινες: / 58' Χριστοδούλου

Οι εντεκάδες:

Αλκή: Στρατηλάτης, Ψύχας (75' Λοϊζίδης), Φραγκέσκου, Ιτούα, Ντιακιτέ, Ντουβεντρού (84' Βασίλιεφ), Ενγκομό, Αντρέου (46' Μπιλάλ), Σεμέδο, Τιγκρουτζιά, Φαμπρίτσιο

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Τζαΐλσον, Καντέ, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Μαργκάσα, Σοάρες, Χριστοφή, Τζαρσίνιο (60' Μιχαΐλοφ), Λόπες (81' Μαδούρο), Ντέρμπισαϊαρ (90' Δημητρίου)