Αλληλοεξόντωση στη Λευκωσία

Δύο γκολ σε δύο λεπτά… και από έναν βαθμό Ομόνοια και ΑΕΚ

Ισόπαλες 1-1 εξήλθαν Ομόνοια και ΑΕΚ, στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, με τις δύο ομάδες να μας κρατάνε το καλύτερο για το τέλος!

Εξηγούμε... καθώς ο χαμηλός ρυθμός και οι λιγοστές φάσεις ήταν αυτά που χαρακτήριζαν τον αγώνα στο ΓΣΠ μέχρι το 78’, όταν ο Μάμας με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και τους «Πρασίνους» να ισοφαρίζουν ένα λεπτό αργότερα με κοντινή προβολή του Παπουλή. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έχασαν ορισμένες σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα, με τα πάντα να δείχνουν πιθανά, ωστόσο κυρίως η αστοχία των Τζιωνή και Μάμα, είχαν ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάρουν από ενα βαθμό.

Στην τέταρτη θέση και στους 17 βαθμούς ανέβηκε η Ομόνοια, ενώ 28 βαθμούς μετρά η ΑΕΚ που ανέβηκε εκ νέου στην πρώτη θέση.

Χαμηλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με την Ομόνοια να κρατά περισσότερο μπάλα και την ΑΕΚ να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι καλύτερες φάσεις σημειώθηκαν από στημένες φάσεις.

Η πρώτη τελική του αγώνα σημειώθηκε στο 7’ με ένα άστοχο σουτ εκτός περιοχής, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Ντάρμπισαϊρ για να αστοχήσει.

Η πρώτη φορά που απείλησε την αντίπαλη εστία η γηπεδούχος ομάδα ήταν στο 26’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, η μπάλα χωρίς να βρει σε κάποιον ποδοσφαιριστή, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τούμπα!

Στο 28’ σημειώθηκε άστοχο σουτ του Ακοράν, ενώ στο 34’ οι «Κιτρινοπράσινοι» έχασαν την καλύτερη τους ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρσκο, η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι, ο οποίος εντός περιοχής έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή, ωστόσο, στη συνέχεια της φάσης ο Τόμοβιτς σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνά μόλις έξω.

Ακολούθως η ομάδα του Μπεργκ κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως πέραν από ένα άστοχο φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή δεν κατέγραψε κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή.

Η τελευταία τελική του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 45+1’ όταν ο Ροσάλες σούταρε εκτός περιοχής κα τον Ουζόχο να μπλοκάρει με ευκολία.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα στάδια του δεύτερου μέρους, αφού ο ρυθμός συνέχισε να είναι χαμηλός, η Ομόνοια κρατούσε περισσότερο μπάλα και η ΑΕΚ επιδίωκε να βγει μπροστά με αντεπιθέσεις.

Στο 47’ η Ομόνοια έχασε πολύ καλή στιγμή, καθώς μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ, ο Τσέποβιτς έκανε την κεφαλιά εντός της μικρής περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ στην επανάληψη σημειώθηκε στο 52’, όταν ο Τρισκόφσκι σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στον Λανγκ και να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Μετά τη φάση του αρχηγού του αρχηγού της ΑΕΚ ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, με τα νεύρα και τα δυνατά μαρκαρίσματα να κάνουν την εμφάνιση τους…

Όλα λοιπόν έδειχναν πως δεν θα αλλάξει κάτι, ωστόσο ο Μάμας είχε αντίθετη άποψη! Ο Κύπριος χαφ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 78’ νίκησε τον Ουζόχο και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Άμεση ήταν η αντίδραση από πλευράς «Πρασίνων», οι οποίοι ένα λεπτό αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα με κοντινή προβολή του Παπουλή, έπειτα από ατομική ενέργεια του Λοίζου, ο οποίος με αδύνατο σουτ έστειλε την μπάλα εκεί που ήταν ο Ελλαδίτης συμπαίκτης του.

Τα δύο αυτά τέρματα είχαν ως αποτέλεσμα ο αγώνας να πάρει μια «άγρια» ομορφιά και να χαθούν κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Πρωταγωνιστές οι Τζιωνής και Μάμας, με τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας να σουτάρει ανενόχλητος εντός περιοχής στο 82’ και στο 85’, ωστόσο Τούμπας και αστοχία είχαν εμπόδισαν στον εξελίξιμο ποδοσφαιριστή το γκολ.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 86’, όταν ο σκόρερ της ΑΕΚ, μετά από μια τρομερή ντρίμπλα πάνω στον Γκόμεθ, έκανε το σουτ εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Ουζόχο, Λέτζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Γκόμεθ (88' Μπασιρού), Μιξ, Λοϊζου (88' Μποτεάκ), Τζιωνής, Παπουλής, Τσέποβιτς (71' Κακουλλής).

ΑΕΚ (Ντ. Καταλά): Τούμπας, Τάντι (72' Χριστοφόρου), Λέδες, Ακοράν, Τρισκόφσκι (85' Άμπραχαμ), Μιλίσεβιτς, Ροσάλες (62' Φαράς), Ντάρμπισαϊρ (72' Ρομό), Τόμοβιτς, Γκιούρσκο (71' Εσπινόσα), Μάμας.

Σκόρερ: 79' Παπουλής / 78' Μάμας.

Κίτρινες: 68' Παπουλής, 74' Λανγκ / 17' Ακοράν, 68' Ροσάλες.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος.