Αραράτ-Ομόνοια 0-1 : Check in για Πολωνία!

Με μπόλικο άγχος, η Ομόνοια πήρε την πρόκριση

Με μπόλικη δόση άγχους, η Ομόνοια πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας στην ημίωρη παράταση της Αραράτ με 0-1. Το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού σημείωσε ο Τιάγκο στο 95', από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μποτεάκ. Πλέον, η ομάδα του Μπεργκ θα αντιμετωπίσει την Λέγκια, την άλλη εβδομάδα στην Πολωνία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας και την Αραράτ να έχει τον ενθουσιασμό της γηπεδούχου. Σε γενικότερο βαθμό, είδαμε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Λευκωσίας να χάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 42'. Ο Τσούπιτς έκανε λάθος απομάκρυνση, παρενέβηκε ο Κακουλλής, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και έφυγε άουτ. Οι Αρμένιοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ντε Σόουζα έκανε το γύρισμα και ο Οτουνμπάνγιο έκανε τακουνάκι, το οποίο έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Φαμπιάνο. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στους ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με το παιχνίδι να έχει πολύ αργό ρυθμό. Η Ομόνοια έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 54', όταν ο Μαυρίας βρήκε τον Ντούρις στην περιοχή, αυτός έκανε το πλασέ, όμως ο Τσούπιτς απέκρουσε ασταθώς. Στο 64', οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Οτουνμπάνγιο, το οποίο κόντραρε πάνω σε αμυντικούς της Ομόνοιας και έφυγε σε κόρνερ. Όσο περνούσε η ώρα, οι δύο ομάδες ενέτειναν τις προσπάθειές τους για να πετύχουν το γκολ, όμως έμειναν ημιτελείς οι προσπάθειες τους. Ως εκ τούτου, ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

Στην παράταση, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Αυτό το πέτυχε η Ομόνοια στο 95', όταν ο Μποτεάκ έδωσε με εξαιρετική κάθετη πάσα στον Τιάγκο και ο Βραζιλιάνος σκόραρε με εξαιρετικό πλασέ για το 0-1. Η ομάδα της Αρμενίας έμεινε με 10 παίκτες στο 97', αφού ο Χουμάνες αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μποτεάκ. Ο Γάλλος εκτέλεσε το φάουλ λίγο αργότερα, για να φύγει η μπάλα άουτ από την εστία του Τσούπιτς. Ο Σέρβος πορτιέρε της Αραράτ απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η Ομόνοια διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα και είχε δύο εξαιρετικές ευκαιρίες με Μποτεάκ και Παπουλλή να πετύχει και δεύτερο γκολ με Μποτεάκ και Παπουλλή. Δεν τα κατάφερε, όμως, και έτσι το σκορ παρέμεινε στο 0-1.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Αραράτ: Τσούπιτς, Ντε Σόουζα (84' Σιαχινιάν), Χουμάνες, Μενέσες (111' Νταμτσέφσκι), Βακουλένκο, Αλφόνς, Γκουφράν (92' Αμπαρτσουμιάν), Νάρσινγκ, Λίμα, Οτουνμπάνγιο (74' Σανόγκο), Ογκανά

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Λανγκ, Λουφτνέρ, Γκόμεθ, Γκόμες (90' Κούσουλος), Μαυρίας (81' Λοΐζου) , Τιάγκο (102' Τζιωνής), Κακουλλής, Ντούρις (67' Μποτεάκ)

Σκόρερ: 95' Τιάγκο

Κίτρινες: Βακουλένκο, Αλφόνς, Χουμάνες, Μενέσες/ Γκόμες, Τιάγκο, Τζιωνής, Λέσιακς

Κόκκινες: 97' Χουμάνες (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτητής: Viktor Shimusik (Λευκορωσία)