Βασιλεία... κάτι σαν τελεία

Η Ομόνοια αν και άξιζε τη νίκη είδε τις ελπίδες της για πρόκρηση να εξανεμίζονται

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη ούτε και απόψε (4/11) η Ομόνοια απέναντι στη Βασιλεία, αφού ενώ προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Κακουλλή στο 16ο λεπτό ισοφαρίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο σε 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα κόντρα στους Ελβετούς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League.

Με αυτή την ισοπαλία η ομάδα της Λευκωσίας είδε της πιθανότητες της για πρόκριση να μηδενίζονται, λαμβάνοντας υπόψη και το οφθαλμοφανές στοιχείο της, να μην μπορεί να κερδίσει και να πάρει σημαντικούς βαθμούς στη διοργάνωση.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα βήματα και τους χώρους τους. Μια αναγκαστική αλλαγή είχαμε επίσης στο πρώτο μέρος για την ομάδα της Ομόνοιας, αφού ο Παναγιώτου μετά από σύγκρουση που είχε στο κεφάλι με παίχτη της Βασιλείας, ανέφερε ζαλάδες και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι. Τη θέση του πήρε ο Λάνγκ στο 14ο λεπτό.

Στη πρώτη της ουσιαστική φάση η ομάδα του Μπέργκ στο 16ο λεπτό βρήκε την ευκαιρία και άνοιξε το σκορ με τον Ανδρόνικο Κακουλλή. Συγκεκριμένα ο Γκόμεθ έκανε τη κάθετη μπαλιά στον Κακουλλή, που έβγαινε μόνος μπροστά με αποτέλεσμα να τον βγάλει τετ-α-τετ με τον Λίντνερ και με προσποίηση έκανε το 1-0.

Η Βασιλεία προσπάθησε να απαντήσει και να ισοφαρίσει με αρκετά σουτ έξω από τη περιοχή και με δυο φάσεις διαρκείας μέσα στη περιοχή αλλά οι αμυντικοί των «πρασίνων» ήταν σε ετοιμότητα και έσωσαν την εστία του Φαμπιάνο.

Με δεύτερη αναγκαστική αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Ομόνοια, αφού ο Φαμπιάνο ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Ουζόχο.

Κυκλοφορία της μπάλας και εναλλαγές από τις δύο ομάδες είχαν τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Προσπάθησε η Ομόνοια να δημιουργήσει ευκαιρίες και φάσης συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Κίκο βρήκε όμορφα τον Γκόμεθ που κατέβαινε από αριστερά, αλλά οι αμυντικοί της Βασιλείας έδιωξαν. Μια ακόμη καλή φάση ήταν με τον Γκόμεθ ο οποίος προσπάθησε πίσω από το χώρο του κέντρου να ξεγελάσει τον Λίντνερ, κάτι που έκανε και στο παιχνίδι με την PSV.

Δεν άργησε να έρθει η ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους αφού στο 57ο λεπτό ο Μίλαρ από κοντινή απόσταση έκανε το 1-1 και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως λίγα δευτερόλεπτα πριν την επίτευξη του γκολ η Ομόνοια ζήτησε έντονα πέναλτι για παράβαση πάνω στον Κακουλλή αλλά ο Ρώσος διαιτητής δεν υπέδειξε κάτι.

Ο Ζαχαρίου μπορούσε σε δυο φάσεις να «τραυματίσει» την άμυνα της Βασιλείας (74’ και 80’), αφού έφυγε στη πλάτη της άμυνας και βγήκε μόνος απέναντι στην εστία αλλά δεν έκανε σωστά τελειώματα.

Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 83ο λεπτό η Ελβετοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι από κεφαλιά και στη συνέχεια ο Ουζόχο μάζεψε ξανά.

Η Ομόνοια προσπάθησε, προηγήθηκε αλλά δεν άντεξε έτσι ώστε να πάρει τη νίκη και τους τρείς βαθμούς, χάνοντας έτσι τις ελπίδες της για πρόκριση.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο(Ουζόχο 46'), Ψάλτης, Χούμπουτσαν, Παναγιώτου (Λάνγκ 14'), Κίκο, Χαραλάμπους, Γκόμεθ, Ζαχαρίου, Ατιέμγουεν (Τζιωνής 46'), Κακουλλής(Λοίζου 81'), Ντούρις

Βασιλεία (Πάτρικ Ράμεν): Λίντνερ, Λανγκ, Τσόμερτ, Πέλμαρτ, Ταβάρες(Πετρέτα 64'), Κασάμι(Παλάσιος 46'), Μπέργκερ(Μαλές 46'), Φρέι, Εντόι(Ζοέλσον 55'), Μίλαρ, Καμπράλ

Σκόρερ: Κακουλλής 16' / Μίλαρ 57'

Κίτρινες: Χούμπουτσαν 26' /-