Βλέπει από ψηλά… ο «θεός» (vid)

Μεγάλη νίκη πάνω στον ΑΠΟΕΛ, ο Απόλλωνας που ανοίγει την ψαλίδα από Ομόνοια, ΑΕΛ και Ανόρθωση

Πολύ μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0 στο Τσίρειο Στάδιο για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Πίττας με ωραία κίνηση και σουτ στο 73ο λεπτό. Με την νίκη τους αυτοί οι κυανόλευκοι πάνε στην κορυφή και τους 47 βαθμούς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ παραμένει στην 10η θέση και τους 24 βαθμούς.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να χάνουν αρκετές φορές την μπάλα. Στο 16’ ο Μπίσεσβαρ έβγαλε κάθετη πάσα στον Πίττα, αυτός έκανε το πλασέ αλλά ο Σίλβα έσωσε την ομάδα του.

Στο 18’ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα για χέρι του Λουντέμο σε σουτ του Γιούστε, ωστόσο αφού πήγε στο VAR πήρε πίσω την απόφαση του, σε μια απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Στο 30’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με το σουτ του Ζαχίντ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός, στην πρώτη αξιόλογη φάση των γαλαζοκίτρινων στο παιχνίδι.

Στο 35’ ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ, ο Σίλβα απέκρουσε και ο Πίττας σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Παρ’ όλα αυτά ο παίκτης του Απόλλωνα ήταν σε θέση οφσάιντ και σε περίπτωση που η μπάλα κατέληγε στα δίκτυα θα ακυρωνόταν.

Στο 67’ ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα που βγήκε μόνος του με τον Σίλβα που απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το μηδέν. Δίπλα του ήταν ο Μπίσεσβαρ μόνος σε κενό τέρμα και περίμενε για πάσα.

Στο 73’ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Πίττα που έλαβε την πάσα του Ντιγκινί και με εξαιρετική κίνηση και σουτ έκανε το 1-0. Στο 81’ ο Γκάρνερ έκανε το σουτ εντός περιοχής, έσωσε δύσκολα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Λίγα λεπτά μετά ο Ζαχίντ έπιασε πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ και για λίγο η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα. Στο 92' ο Εφραίμ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με πλασέ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Μαλεκκίδης, Ρομπέρζ, Γιούστε, Χάμπος (Ματέι 67'), Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι (Γιαννιώτας 67'), Μπίσεσβαρ, Πίττας, Ντιγκινί

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης, Ζόρζε (Γαβριήλ 88΄), Γουίλερ, Λουντέμο, Μπερν (Ανουάρ 46'), Ζαχίντ, Εφραίμ, Κλωναρίδης (Νούχιου 88'), Μπεν Σαχάρ (Γκάρνερ 61')

Σκόρερς: Πίττας /-

Κίτρινες Κάρτες:  Χάμπος / Σατσιάς