Φλαμένκο...Κροάτης...και πλέον Δόξα

Λίγο η ανωτερότητα των Ισπανών...λίγο τα φάλτσα του Μπέμπεκ αναγκάζουν την Ομόνοια να δει πλέον σοβαρά το πρωτάθλημα

Η Ομόνοια δεν τα κατάφερε απέναντι στην Γρανάδα και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0. Τα γκολ για τους Ισπανούς σημείωσαν οι Ερέρα (4’) και Λουίς Σουάρες (63’).

Με δέκα τελείωσαν τον αγώνα οι «πράσινοι» λόγω αποβολής του Ντουρίς στο 40’. Επίσης οι γηπεδούχοι ζήτησαν δικαιολογημένα πέναλτι για σπρώξιμο του «κιτρινισμένου» Νέβα πάνω στον Μποτεάκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η Ομόνοια έχει με το δίκαιο της έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Μπέμπεκ, αφού πέρα από τη φάση του 45+1', θα μπορούσε μεταξύ άλλων να δώσει φάουλ στο ξεκίνημα του δευτέρου γκολ.

Με την σημερινή νίκη της η Γρανάδα πέρασε στη πρώτη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς, δεύτερος ο ΠΑΟΚ που κέρδισε την PSV με 5 βαθμούς, στους 3 έμειναν οι Ολλανδοί και στον έναν η Ομόνοια. Τα σημερινά αποτελέσματα αναγκάζουν το «τριφύλλι» να δώσει έμφαση στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, ενώ στον πάγκο της Γρανάδα βρισκόταν ο Βίκτορ Λαφουέντε που αντικατέστησε τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Οι Ισπανοί στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αφού εκτός του ότι είχαν την κατοχή της μπάλας, έκλισαν καλά τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας και έβγαιναν μπροστά με σχετική ευκολία.

Στη πρώτη ευκαιρία του αγώνα η Γρανάδα άνοιξε το σκορ με τον Ερέρα στο 4’ να κάνει το σουτ εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Ο Βενεζουελάνος πήρε τη μπάλα από τον Ματσίς.

Στο 8’ σημειώθηκε η πρώτη τελική για την Ομόνοια, μετά από μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ. Ο Γάλλος έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ρουί Σίλβα.

Η Γρανάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 17’ όταν ο Ματσίς βγήκε γρήγορα μπροστά πάτησε περιοχή και έδωσε στον Ερέρα, που εντός περιοχής έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 24 οι Ισπανοί έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σουάρες εντός περιοχής έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Φαμπιάνο να διώξει με υπερένταση. Τέσσερα λεπτά αργότερα σημειώθηκε νέα απόκρουση του τερματοφύλακα της Ομόνοιας, μετά από σουτ του Ματσίς.

Στο 41’ τα πράγματα άλλαξαν προς το χειρότερο για τους γηπεδούχους, αφού ο Ντουρίς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για πάτημα πάνω σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

Ακολούθησε ένα μακρινό σουτ του Ματσίς στο 45’, που απόκρουσε ο Φαμπιάνο, ενώ η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στην Ομόνοια.

Στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων ο διαιτητής της αναμέτρησης αρνήθηκε πέναλτι στους «πράσινους» μετά από σπρώξιμο του Νέβα πάνω στον Μποτεάκ εντός περιοχής. Μάλιστα ο ποδοσφαιριστής της Γρανάδα ήταν κιτρινισμένος.

Οι άνθρωποι της Ομόνοιας φώναξαν έντονα τόσο στη κόκκινη του Ντούρις όσο και στη φάση των καθυστερήσεων του ημιχρόνου

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μπεργκ αναγκαστικά άλλαξε το σχηματισμό της ομάδας του σε 4-4-1, ενώ πέρασε εντός τους Σέχου, Κούσουλο και Ασάντε. Εκτός πέρασαν οι Παπουλής, Γκόμεθ και Μποτεάκ. Η τετράδα πίσω έμεινε όπως ήταν, σε ρόλο δεξιού εξτρέμ ήταν ο Σέχου, στον άξονα οι Κούσουλος και Σέχου, ως αριστερά ακραίος επιθετικός παρέμεινε ο Τζιωνής και στη κορυφή της επίθεσης πέρασε ο Ασάντε.

Οι αλλαγές της Ομόνοιας βοήθησαν ούτως ώστε οι ποδοσφαιριστές της Γρανάδα να μείνουν για αρκετό διάστημα μακριά από την εστία του Φαμπιάνο, Επίσης ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός.

Χαρακτηριστικό το ότι η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος, ήταν ένα μακρινό άστοχο σουτ του Γκοναλόν στο 56’.

Παρόλα αυτά η Γρανάδα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 63’ με τον Λουίς Σουάρες. Ο Ερέρα πήρε τη μπάλα από τον Τζιωνή στο χώρο του κέντρου με επικίνδυνο παίξιμο και έδωσε στον Λουίς Σουάρες που έτρεξε στη πλάτη της άμυνας. Ο Φαμπιάνο βγήκε να προλάβει τη μπάλα αλλά ο επιθετικός των Ισπανών πρόλαβε να σουτάρει και αφού τον ευνόησαν οι κόντρες, η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα της Ομόνοιας. Επίσης στη φάση του γκολ ο Φαμπιάνο τραυματίστηκε, όμως κατάφερε να συνεχίσει.

Στη φάση του γκολ ο Μπεργκ για άλλη μια φορά στον σημερινό αγώνα φώναξε έντονα και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

Μέχρι και τη λήξη του αγώνα η Ομόνοια έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Τιάγκο να πρωταγωνιστεί. Στο 74’ ο Ασάντε έδωσε στον Βραζιλιάνο ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανάγκασε τον Ρουί Σίλβα σε δύσκολη επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λέζιακς να κάνει τρομερή επέλαση από τα αριστερά και να δώσει στον Τιάγκο, που δεν τελείωσε τη φάση όπως θα έπρεπε.

Highlight: Έκαναν τη διαφορά η ανωτερότητα της Γρανάδα και τα λανθασμένα σφυρίγματα του Μπέμπεκ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμεθ (46' Σέχου), Γκόμες, Παπουλής (46' Παπουλής), Μποτεάκ (46' Ασάντε), Τζιωνής (72' Τιάγκο), Ντούρις

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Σέχου, Κίκο, Σενέ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο, Λοΐζου, Κακουλλής, Ασαντέ

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Μαρτίνεζ (89' Πέρεζ), Χερμάν Σάντσες, Ντουάρτε, Νεβά, Γκοναλόν, Μοντόρο (46' Μίγια), Κένεντι (76' Σόρο), Ερέρα (89' Μπράις), Ματσίς, Σουάρεζ (75' Μολίνα)

Στον πάγκο: Mπανακλότσε, Φαμπρέγκα, Πέρεζ, Μίγια, Μπράις, Μολίνα, Σόρο, Ναβάρο

Σκόρερς: -/4' Ερέρα, 63' Λουίς Σουάρες

Κίτρινες: 30' Ντούρις, 65' Μπεργκ, 84' Λανγκ/35' Νέβα

Κόκκινες: 41' Ντούρις/-