Ήττα… βαριά και ασήκωτη

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε σε 1-4 και η πρόκριση… απομακρύνεται

Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε διαφορετική μοίρα, η Ομόνοια δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό από την Καραμπάχ και έχασε με 1-4 από τους Αζέρους και ταυτόχρονα  έδαφος για διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Α΄ ημίχρονο

Με διάθεση ξεκίνησε η Ομόνοια το πρώτο ημίχρονο με το πρώτο σουτ να έρχεται στο 3ο λεπτό αλλά να μην είναι και τόσο απειλητικό από τον Ανδρόνικο Κακουλλή.

Η συνέχεια του αγώνα έφερε αγωνιστικό ανέβασμα από την Καραμπάχ η οποία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε αρκετές φορές στο γκολ. Από το 15ο μέχρι το 18ο λεπτό η ομάδα του Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ απείλησε την εστία του Φαμπιάνο. Στο 15΄ ο Γουαντζί έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε έξω. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζουμπίρ από τα αριστερά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από τον Φαμπιάνο. Στο 18ο ήρθε η μεγαλύτερη φάση στον αγώνα για τους Αζέρους.

Μετά και από αυτές τις 3 καλές στιγμές για την Καραμπάχ η Ομόνοια άρχισε να κερδίζει μέτρα ξανά στην αναμέτρηση και να προσπαθεί με βαθιές μπαλιές να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Κακουλλή, Τζιωνή και Ζαχαρίου. Στο 32ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ όταν από φάουλ του Γκόμεθ από αριστερά, ο Λανγκ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μαχαμαντάλιεφ είπε όχι. Πριν την φάση αυτή όμως ήρθε ο τραυματισμός του Μπασιρού, με τον μέσο από τις Κομόρες να αποχωρεί από το γήπεδο για να πάρει την θέση του ο Σέχου.

Ο αγώνες πλησίαζε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν στο 40΄ έγινε η έκρηξη. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ και όλα άλλαξαν. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχαρίου από αριστερά, ο Λέτσιακς που είναι σε τρελή φόρμα έκανε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια. Αυτό το γκολ κράτησε το 1-0 μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους και έδωσε στην Ομόνοια ένα καλό προβάδισμα ενόψει συνέχειας.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Καραμπάχ να έχει περισσότερη κατοχή μπάλας και να προσπαθεί για το γκολ και τα κατάφερε στο 52ο λεπτό. Ο Κάντι από τα 30 μέτρα εξαπέλυσε ένα κερευνό και νίκησε τον Φαμπιάνο για να κάνει το 1-1. Πραγματικά ένα εκπληκτικό γκολ από τον Βραζιλιάνο.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι και το 70ο λεπτό. Η Ομόνοια προσπαθούσε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε και η Καραμπάχ που είχε την κατοχή, μόνο με ατομικές προσπάθειες των Ζουμπίρ και Κάντι επιχειρούσε να διασπάσει την αμυντική γραμμή των πρασίνων.

Δυστυχώς για την Ομόνοια το τι θα ακολουθούσε από το 73ο μέχρι το 79ο λεπτό θα ήταν καταστροφικό. Η Καραμπάχ μέσα σε διάστημα 6 λεπτών έφερες τούμπα τον αγώνα και η Ομόνοια αποσβολωμένη δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Αρχικά στο 73ο λεπτό ο Κάντι έκανε το σουτ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε και ο Σειντάεφ από κοντά χωρίς να τον ακολουθήσει κάποιος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Η συνέχεια ακόμα χειρότερη για την Ομόνοια καθώς στο 79ο λεπτό ο Λανγκ έκανε χέρι για να κερδίσει πέναλτι η Καραμπάχ το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Μεντβέντεφ για το 1-3.

Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς μετά το 1-3 όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Η Ομόνοια δεν μπορούσε να αντιδράσει με τίποτα και η Καραμπάχ έλεγχε τον αγώνα με σχετική ευκολία. Και σαν να μην έφταναν τα όσα έγιναν στα 6 εκείνα λεπτά στο 94ο λεπτό ο Κάντι εκμεταλλεύτηκε ξανά τα λάθη στην άμυνα της Ομόνοιας και έκανε το 1-4 για τον θρίαμβο της Καραμπάχ.

Υ.Γ Απόψε η Ομόνοια με ένα τραγικό δεύτερο ημίχρονο γνώρισε μία βαριά και ασήκωτη ήττα που εκτός από την απώλεια 3 βαθμών, η αποψινή εμφάνιση φανέρωσε όλες τις παθογένειες που έχει φέτος το τριφύλλι καθώς δεν είναι ψέμα ότι στην φετινή σεζόν η Ομόνοια σε όσα παιχνίδια έδωσε το μόνο καλό που έχει να θυμάται είναι το δεύτερο ημίχρονο με την Αντβέρπ.