Ομόνοια - ΕΝΠ 1-0: Ο Ντάρμπισαϊρ είχε τη λύση

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι, και θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, ενώ η ΕΝΠ κατέγραψε κάποια καλά διαστήματα..

Αγχώθηκε όμως στο τέλος κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη στο πρωτάθλημα. Η Ομόνοια επικράτησε 1-0 επί της ΕΝΠ στο ΓΣΠ με γκολ του πιστού της στρατιώτη, Ματ Ντάρμπισαϊρ. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι, και θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, ενώ η ΕΝΠ κατέγραψε κάποια καλά διαστήματα.

Το παιχνίδι άρχισε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω αρκετών φιλάθλων που βρίσκονταν στα εκδοτήρια της κάρτας φιλάθλου, ενώ κόπηκαν 7048 εισιτήρια.

Α’ ημίχρονο

Γεμάτο μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης, καθώς καταγράφηκε ένα ακυρωθέν γκολ, ένα… κανονικό, και αρκετά καλά διαστήματα καλού ποδοσφαίρου. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Μόλις στο 4’ ο Μαϊσουράτζε έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αφού ο παίχτες της ΕΝΠ ήταν εκτεθειμένος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πίττας βρέθηκε σχεδόν μόνος στο ύψος του πέναλτι, δοκίμασε το γυριστό σουτ με τον Τζαΐλσον να πέφτει μπροστά του με… αυτοθυσία ώστε η μπάλα να μην πάρει τον δρόμο για τα δίκτυα. Ο νεαρός Κύπριος παίχτης της Ένωσης δοκίμασε ξανά το πόδι του στο 17’, αυτή τη φορά από μακρινή απόσταση, όμως ο Μεχίας έπεσε και απέκρουσε εύκολα. Το πρώτο 20λεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους, καθώς οι πράσινοι σημειώσαν μόνο προϋποθέσεις και όχι φάσεις για γκολ. Μέχρι όμως το 25ο λεπτό, όταν ο Ζίβετς έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή, έδωσε στον Ντάρμπισαϊρ ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη. Στο 27’ ο Άγγλος σκόρερ έκανε τη σέντρα, και ο Ζίβετς με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Στη συνέχεια και στο 28’ ο Ντάρμπισαϊρ έκανε τη κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε σε αμυντικό και στην γραμμή, ενώ στο… ριμπάουντ ο Ραμίρεζ έκανε το κοντινό πλασέ το οποίο απέκρουσε ο κίπερ της ΕΝΠ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γκόμεθ έπιασε το δυνατό και φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Κλέιμαν έπεσε στην γωνία και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει για το δεύτερο γκολ, ενώ στο 31’ σημείωσε άλλη μια ευκαιρία, όταν ο Ντάρμπισαϊρ με κεφαλιά έδωσε στον Ζίβετς, το πλασέ του τελευταίου όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε εύκολα στον Κλέιμαν. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου άνηκε στο «τριφύλλι (39’), όταν ο Μόντες… χόρεψε δύο προσωπικούς του αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή, όμως το δυνατό του σουτ βρήκε έτοιμο τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

Β' ημίχρονο

Με τον ίδιο ρυθμό όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, άρχισε το δεύτερο 45λεπτο. Στο 52ο λεπτό ο Πίττας δοκίμασε το πόδι του μετά από συρτό σουτ, όμως ο Μεχίας έπεσε και μάζεψε εύκολα. Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια δημιούργησε καλή φάση, με τον Ζίβετς ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Κλέιμαν να αποκρούει με τις γροθιές. Στο 66’ οι πράσινοι κέρδισαν έμμεσο φάουλ καθώς ο αμυντικός της ΕΝΠ γύρισε στον κίπερ της ομάδας ο οποίος απέκρουσε με το χέρι. Ο Γκόμεθ έδωσε στον Ντάρμπισαϊρ όμως το κοντινό πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στα σώματα. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ενώ η ΕΝΠ πήρε τα πάνω της από το 80ο λεπτό, και σημείωσε σπουδαία φάση για το γκολ της ισοφάρισης, όταν ο Ουντότζι ανενόχλητος έπιασε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω. Οι πράσινοι στα επόμενα τρία λεπτά κατέγραψαν ισάριθμες φάσεις, όταν στο 81’ ο Εντρένα πλάσαρε και ο Κλέιμαν απέκρουσε ασταθώς, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Σοάρες σταμάτησε στα σώματα. Στη συνέχεια (82’) ο Εντρέα μπήκε ξανά στην περιοχή, έδωσε τον Μόντες το πλασέ του οποίου έφυγε μόλις έξω. Ένα λεπτό αργότερα, ο Εντρένα έδωσε και πάλι ασίστ στον Σοάρες που ήταν στο ύψος του πέναλτι, έπιασε το σουτ όμως ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά. Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στην ΕΝΠ, όταν ο Μαϊσουράτζε με δυνατό μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την εστία του Μεχίας.

Κοουτσάρισμα

Ομόνοια

Σε σχηματισμό 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Χουάν Κάρλος Ολίβα. Οι πράσινοι στο πρώτο 20λεπτο έδωσαν χώρο στην αντίπαλη ομάδα, ωστόσο στη συνέχεια έβαλαν πίεση ψηλά στους «βυσσινοί» και πήραν τη μπάλα. Οι πράσινοι με κοντινές πάσες και υπομονή έφταναν στην αντίπαλη εστία.

ΕΝΠ

Από την άλλη, σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Αντρέ Πάρους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα ώστε να μην αφήσουν τους πράσινους να πιάσουν ρυθμό, γεγονός που θα τους έκανε την… ζωή δύσκολη. Ωστόσο, μετά το γκολ που δέχθηκαν, προσπάθησαν μέσω αντεπιθέσεων να επιτεθούν.

Διακριθέντες

Ομόνοια

Ο Ζίβετς παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο, ήταν κοντά στις φάσεις και δημιουργούσε κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Από την άλλη, ο Ντάρμπισαϊρ ήταν αυτός που είχε -ξανά- τη λύση στο σκοράρισμα.

ΕΝΠ

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποια καλά διαστήματα, ενώ αρκετά κινητικός και… ορεξάτος ήταν ο Ιωάννης Πίττας.

Απογοήτευσαν

Αυτό που απογοήτευσε για την ομάδα της πρωτεύουσας, είναι το γεγονός πως δεν… τέλειωσε το παιχνίδι από νωρίς και ήταν με την… ψυχή στο στόμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΕΝΠ

Δεν αξιοποίησε τις λιγοστές ευκαιρίες που σημείωσε και έδωσε χώρο στην Ομόνοια ώστε να αναπτυχθεί.

Διαιτησία

Σωστά ακυρώθηκε το γκολ της ΕΝΠ στο 4ο λεπτό, καθώς ο Μαϊσουράτζε που σκόραρε με κεφαλιά, ήταν εκτεθειμένος. Επίσης, σωστά δόθηκε έμμεσο φάουλ στην Ομόνοια στο 66’ όταν ο ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ γύρισε πίσω στον τερματοφύλακα ο οποίος απέκρουσε με το χέρι τη μπάλα.

Ομόνοια (Χουάν Κάρλος Ολίβα): Μεχίας, Τζαΐλσον (90'+1 Μανρίκε), Πρτσε, Βύντρα, Λόπες, Σοάρες, Γκόμεθ, Μόντες, Ζίβετς (89' Λόρα), Ραμίρεζ (61' Εντρένα), Ντάρμπισαϊρ.

ΕΝΠ (Αντρέ Πάους): Κλέιμαν, Σερμπάκοφ, Κουμής (73' Ουντότζι), Ζάρατε, Χαρμπατζουμιάν, Ολίβα, Μέρτακκας (89' Ελευθερίου), Ράσμουσεν (78' Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Πίττας.

Σκόρερ: 25' Ντάρμπισαϊρ

Κίτρινες: Λόπες / Χαρμπατζουμιάν

Αποβολές: 90'+4 Χαρμπατζουμιάν

Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος

Α' Βοηθός: Βίκτωρος Σωτήρης

Β' Βοηθός: Σάββα Γιώργος