Ομόνοια - Ερμής 2-1: Επιστροφή στις νίκες και τέλος στον κατήφορο!

Με το δεξί ξεκίνησε η εποχή Γιάννη Αναστασίου

Δίκαια επικράτησε η Ομόνοια στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στον Ερμή. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μια πολύτιμη νίκη με 2-1. Σκόρερ των δυο τερμάτων ο Γκόμες απ’ το σημείο του πέναλτι, ενώ για τον Ερμή ισοφάρισε προσωρινά με τον Μαύρου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Ερμής ο οποίος θέλησε να αιφνιδιάσει την Ομόνοια. Μόλις στο 3’ ο Εσομπέ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Φυλακτού, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 9’ ο Βύντρα κέρδισε την πρώτη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Αραμπατζής με σωστή έξοδο καθάρισε την φάση. Από εκείνο το λεπτό και έπειτα, η κατοχή πέρασε στην Ομόνοια η οποία πίεζε για το τέρμα, χωρίς όμως τη μεγάλη τελική. Στο 14’ ο Κατελάρης δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αντόνια κέρδισε μια κεφαλιά στην περιοχή, με τη μπάλα όμως να παίρνει ύψος και να καταλήγει εύκολα στα χέρια του Αραμπατζή. Στο 27’ ο Χριστοφή έκανε το γέμισμα στην περιοχή, με τον Ραμίρες να κάνει το πλασέ στην κίνηση, αλλά τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 29’ όμως τα πάντα άλλαξαν, όταν μετά από εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι του Γκόμες η Ομόνοια πήρε κεφάλι στο σκορ. Να σημειώσουμε πως το πέναλτι κέρδισε ο Αντόνια, έπειτα από ανατροπή του Ψάλτη. Η εκτέλεση του Γκόμες ήταν με δύναμη στη δεξιά γωνιά, και παρά το γεγονός πως ο Αραμπατζής έπεσε σωστά, δεν κατάφερε να σταματήσει τη μπάλα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χάθηκε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, όταν μετά από κεφαλιά του Χριστοφή, η μπάλα πέρασε έξω.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά. Στο 47’ ο Ντε Μέλο επιχείρησε κάτι φιλόδοξο από πλάγια δεξιά θέση στην περιοχή της Ομόνοιας, όμως ο Μεχίας ήταν εκεί. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μαύρου με ένα δυνατό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 53’ όμως η Ομόνοια κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Αντόνια απ’ τον Πηλέα. Αξίζει να σημειωθεί πως η επαφή των δυο ποδοσφαιριστών φαίνεται να γίνεται εκτός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκόμες, ο οποίος ήταν και πάλι εύστοχος και σημείωσε το 2-1. Στο 66’ ο Αντόνια επιχείρησε μια σέντρα σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Εφτά λεπτά αργότερα ο Τζαΐλσον σέρβιρε εξαιρετικά τον Ραμίρες, ο οποίος όμως με προβολή απ’ το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 82’ ο Ραμίρες εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Φυλακτού, ντρίμπλαρε έξοχα τον Εμπαλό, και απ’ το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Αραμπατζή. Στο 84’ ένα σουτ του Μαρτίνιουκ από αρκετή απόσταση έφυγε αρκετά μέτρα μακριά απ’ την εστία του Μεχίας, ενώ στο 86’ του σουτ του Τζαΐλσον από πολύ καλή θέση στην περιοχή του Ερμή, είχε την ίδια κατάληξη. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε άλλη ευκαιρία με την Ομόνοια να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ομόνοια (Αναστασίου): Ο Γιάννης Αναστασίου πραγματοποίησε πέντε αλλαγές στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της Ομόνοιας, σε σχέση με την ήττα κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.Με την πάροδο του χρόνου στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του ανέβαινε και γινόταν όλο και πιο επιθετική στον αγώνα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το προβάδισμα της Ομόνοιας σε 2-1, ο Ελλαδίτης τεχνικός θέλησε να διαφυλάξει το αποτέλεσμα με εσωτερικές και εξωτερικές αλλαγές. Οι παίκτες της Ομόνοιας, πάντως, έδειξαν περισσότερη διάθεση σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια και αυτό είναι το σημαντικό.

Ερμής (Ντε Ντέους): Ο Ζοάο Ντε Ντέους παρέταξε την ομάδα του στο ΓΣΠ με αμυντικούς επί το πλείστον προσανατολισμούς σε μια δύσκολη έδρα. Το πλάνο του δεν λειτούργησε σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, παρά την προσπάθεια των παικτών του μέχρι το τέλος.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ομόνοια: Ο Τζόρντι Γκόμες ήταν ο ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε. Σκόραρε δυο φορές, και έστω και αν αυτές ήρθαν απ’ την άσπρη βούλα, δεν παύει να ήταν δυο πολύ σημαντικά τέρματα.

Ερμής: Ο Μαύρο σκόραρε για τους «Φτεροπόδαρους», όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Γενικότερα ο επιθετικός του Ερμή

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ομόνοια: Ο Μεχίας έχει ευθύνη στο τέρμα που δέχθηκε και ως εκ τούτου έχει μια θέση εδώ. Επίσης και ο Ραμίρες έχασε αρκετές ευκαιρίες και θα έπρεπε να σκοράρει έστω και μια φορά.

Ερμής: Ο Μαύρου σκόραρε για τους «Φτεροπόδαρους», όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Γενικότερα ο επιθετικός του Ερμή είχε ένα καλό παιχνίδι με σωστές τοποθετήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σωστό το πρώτο πέναλτι που έδωσε στην Ομόνοια ο Κώστας Ψευδιώτης. Αντίθετα στο δεύτερο πέναλτι φαίνεται πως υπάρχει επαφή μεταξύ του Αντόνια και του Πηλέα, όμως είναι εκτός περιοχής. Έτσι η υπόδειξη του πέναλτι ήταν λανθασμένη, όμως αν πρέπει να βρούμε ένα ελαφρυντικό, είναι πως η φάση εξελίχθηκε εκατοστά εκτός περιοχής. Υπήρξαν και άλλα μικρά λάθη και για τις δυο ομάδες.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Μανρίκε, Σοάρες, Αντόνια (81' Κούσουλος), Λόρα, Γκόμες (71' Ενρίκες), Ραμίρες, Βύντρα, Κατελάρης, Πρτσε, Χριστοφή (45' Τζαΐλσον)

Ερμής (Ντε Ντέους): Αραμπατζής, Γκουλόν (73' Ντεβέσα), Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Μαύρου, Πηλέας, Εσόμπε (45' Δημητρίου), Ψάλτης (60' Κιπιάνι), Φυλακτού, Εμπαλό, Ντε Μέλο

Σκόρερς: Γκόμες (29', 53') / Μαύρου (50')

Κίτρινες Κάρτες: Τζαΐλσον, Κατελάρης / Ψάλτης, Εμπαλό

Κόκκινες Κάρτες: - / -