Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα 3-1: Ζωντανή στο «κόλπο» της εξάδας

Οι πράσινοι ανέβασαν στροφές στο β΄ μέρος και πήραν τη σημαντική νίκη

Σε ένα καθοριστικό παιχνίδι για την συνέχεια και τους στόχους των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα η Ομόνοια επιβλήθηκε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας και πλέον κρατάει ζωντανές τις ελπίδες της για είσοδο της στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Οι πράσινοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Κολοβό στο 54΄ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν στο σκορ με τον Τιάγκο στο 70΄ ωστόσο ο Ραμίρεζ με το γκολ του στο 73΄ έβαλε τέλος στα όνειρα απέκτησε η Νέα Σαλαμίνα για βαθμολογικό όφελος.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Χωρίς πολλές μεγάλες ευκαιρίες κύλησε το πρώτο μέρος. Στο 10΄ ήρθε η πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, για τους πράσινους. Ο Ραμίρεζ έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Λόπες στη περιοχή, αλλά αυτή έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλβμπάκε. Στο 20΄ από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος και έφυγε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα είχαμε την πρώτη και μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Ο Σικόρσκι, έπειτα από ωραία ενέργεια και πάσα του Κορρέιρα, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά αυτό έφυγε άστοχα εχτός εστίας. Στο 28΄ ο Μόντες έφτιαξε χώρο για τον εαυτό του και έκανε το σουτ, αλλά ο Αλβμπόκε μάζεψε εύκολα στην αγκαλιά του. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Τζαΐλσον έκανε τις ντρίμπλες εκτός περιοχής και πλάσαρε τον Μεχίας χωρίς ωστόσο να απειλήσει.

Β΄ Ημίχρονο: Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε δυο λεπτά μετά την επανέναρξη. Στο 47΄ η μπάλα έφτασε στη περιοχή της Σαλαμίνας, ο Ραμίρεζ εντός περιοχής γύρισε και έκανε το σουτ αλλά ο Αλβμπάκε ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε στη γωνιά του. Στο 54΄ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κίγκσλεϊ ο οποίος σύγκλινε εντός περιοχής και πλάσαρε στο αντίθετο παραθυράκι του Μεχίας αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 54΄ η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με δράστη τον Δημήτρη Κολοβό ο οποίος με σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Αλβμπάκε. Στο 63΄ η μπάλα στρώθηκε στον Λόπες, αυτός σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά απέκρουσαν με το σώμα τους οι της Νέας Σαλαμίνας. Δυο λεπτά μετά ο Κολοβός με συρτό σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0 για τους πράσινους. Στο 70΄ ο Τιάγκο με ωραίο πλασέ εντός περιοχής μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ μετά από πολύ λίγο η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Κίγκσλεϊ σούταρε από κοντινή απόστασή προς το τέρμα αλλά η μπάλα ανακόπηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς. Στο 73΄ ο Κολοβός μπήκε στη περιοχή και γύρισε τη μπάλα που στη συνέχεια της φάσης κατέληξε στον Ραμίρεζ ο οποίος με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο τελικό 3-1 για την ομάδα του. Ο αγώνας έκλεισε με την καλή ευκαιρία του Μαυρία στο 89΄ ο οποίος έκανε την προσποίηση και πλάσαρε ωραία τον Αλβμπόκε που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Κοουτσάρισμα:

Αναστασίου (Ομόνοια): Αρκετές (9) απουσίες είχε να διαχειριστεί στο σημερινό αγώνα ο τεχνικός των πρασίνων. Επανέφερε, μετά από ένα μήνα, στο αρχικό σχήμα τον Λοέ, αφήνοντας στο πάγκο τον Κατελάρη. Ο Αναστασίου κατέβασε τους πράσινους με σχήμα 4-4-2 και ρόμβο στον άξονα με επιθετικό δίδυμο τους Αντζακούν και Ραμίρεζ. Στο πρώτο μέρος, με μπαλιές πίσω από τη πλάτη, δεν μπόρεσε η ομάδα του να διασπάσει την αμυντική γραμμή της Νέας Σαλαμίνας. Οι αλλαγές των Μαυρία και Κολοβού στο β΄ μέρος έδωσαν ενέργεια στην επιθετική γραμμή της Ομόνοιας οδηγώντας την στη νίκη.

Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): Με σχηματισμό 3-4-3 ξεκίνησε την αναμέτρηση η Νέα Σαλαμίνα και ακολουθώντας το συνηθισμένο της πλάνο στόχευσε να κοιτάξει πρώτα την αμυντική της γραμμή και στη συνέχεια να απειλήσει στην κόντρα. Κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο γκολ της αντιπάλου της αλλά η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη με αποτέλεσμα να ηττηθεί δίκαια.

Διακριθέντες: Κολοβός και Μαυρίας με την είσοδό τους στον αγώνα βοήθησαν την Ομόνοια να φτιάξει φάσεις και να γίνει απειλητική. Θετική παρουσία είχαν γενικά στο συνόλό της η Ομόνοια στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Απογοητεύσαντες: Κακή αμυντική λειτουργία έδειξε στην επανάληψη του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα με αποτέλεσμα να δεχτεί τρία γκολ και να απειληθεί σε αρκετές ακόμη φάσεις.

Διαιτησία: Χωρίς την μεγάλη φάση για την οποία μπορεί να διαμαρτύρεται κάποια πλευρά, έβγαλε τον αγώνα ο Νικόλας Νεοκλέους.

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Λόρα, Γκαφούρ, Βύντρα, Λόπες (Πρτσε 74΄), Λοέ, Γκόμεθ, Σοάρες (Κολοβός 54΄) , Μόντες (Μαυρίας 54΄), Αντζακούν, Ραμίρεζ

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Αλμπάκε, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Σικόρσκι (Τιάγκο 59΄), Μιντίκκης (Κωστή 84΄), Τζαΐλσον, Μαργκάσα, Νουρ (Ρέινολτς 66΄), Κορρέιρα, Ελουντού, Κίγκσλεϊ

Σκόρερ: Κολοβός (54΄, 65΄), Ραμίρεζ (73΄) / Τιάγκο (70΄)

Κίτρινες κάρτες: Σοάρες / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους