Ομόνοια - Παναθηναϊκός 1-0: Φιλική νίκη με μπροστάρηδες τον Ματ και τον κόσμο

Πέρασε με άριστα το δυνατό τεστ...

Με άριστα πέρασε το δυνατό τεστ κόντρα στον Παναθηναϊκό η Ομόνοια, καθώς επικράτησε 1-0 επί των πρασίνων της Ελλάδας. Σκόρερ ο Ματ Ντάρμπισαϊρ ο οποίος έδειξε πως και αυτή τη σεζόν θα… ματώνει τα αντίπαλα δίκτυα. Στα σημαντικά του αγώνα, η μαζική προσέλευση του κόσμου, η οποία έστειλε μήνυμα στήριξης ενόψει της συνέχειας.

Ορεξάτες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρά το γεγονός πως ήταν φιλικός αγώνας. Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στον αγώνα, και στο 13’ σημείωσε την πρώτη της ευκαιρία όταν ο Ντάρμπισαϊρ έπιασε το συρτό σουτ το οποίο κατέληξε λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μόντες με εκπληκτικό δυνατό σουτ απείλησε την αντίπαλη εστία, με τον Κότσαρη να… απογειώνεται ώστε να αποκρούσει σωτήρια. Η ομάδα του Ολίβα άνοιξε το σκορ στο 18’ με τον… συνήθης ύποπτο. Ο Ματ Ντάρμπισαϊρ εκμεταλλεύτηκε πλήρως την σέντρα του Κούσουλου και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, δείχνοντας πως και φέτος θα είναι… κίνδυνος-θάνατος για τις αντίπαλες εστίες. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μόντες βρήκε εξαιρετικά τον Ζίβετς, ο τελευταίος έκανε το σουτ το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του ΠΑΟ. Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου άνηκε και πάλι στην Ομόνοια όταν ο Χριστοφή έκανε την σέντρα και ο Ντάρμπισαϊρ έπιασε την κεφαλιά η οποία σταμάτησε στα σώματα. Για τον Παναθηναϊκό δεν καταγράφηκαν αξιοσημείωτες φάσεις πέραν κάποιων μακρινών σουτ, όπως αυτό του Κάσες στο 2’, το οποίο πέρασε απελπιστικά έξω. Τέλος, στα σημαντικά του πρώτο μέρους συμπεριλαμβάνεται και ο τραυματισμός του Άγγλου επιθετικού καθώς στο 43’ πέρασε εκτός μετά από σκληρό μαρκάρισμα που δέχθηκε στον αστράγαλο.

Πολλές αλλαγές πραγματοποιήσαν οι δύο προπονητές στο δεύτερο μέρος της φιλικής αναμέτρησης με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει σε αρκετά χρονικά διαστήματα. Στο 53’ ο Κουλιμπαλί ήταν μόνος στην περιοχή ωστόσο δεν βρήκε τη μπάλα για να κάνει το πλασέ. Η Ομόνοια στο 67’ σημείωσε την πρώτη της ευκαιρία στο 67’ με τον Χριστοφή ο οποίος έπιασε το πλασέ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω. Ο ΠΑΟ συνέχισε να κρατά μπάλα και στο 78΄κατέγραψε καλή φάση μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μεχίας. Στο 83’ ο Κουρμπέλης δοκίμασε το πόδι του και έκανε το μακρινό σουτ το οποίο πέρασε πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμμανουηλίδης έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, χωρίς να κινδυνέψει τον κίπερ της Ομόνοιας. Οι δύο τελευταίες φάσεις ανήκαν στους φιλοξενούμενους όταν ο Μπουζούκης μόνος με την εστία αστόχησε, ενώ στο 90’+3 το δυνατό σουτ του Μαυρομμάτη κατέληξε ψηλά έξω.

Κοουτσάρισμα

Γρίφος για… δυνατούς λύτες είναι ο τρόπος παιχνιδιού του Χουάν Κάρλος Ολίβα. Ο τεχνικός της Ομόνοιας δοκίμασε διάφορα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Όπως διακρίναμε, όταν οι πράσινοι εκδήλωναν επίθεση, στην άμυνα έμεναν τρεις ποδοσφαιριστές (Γκαφούρ, Βύντρα, Λόπεζ), ενώ όταν αμυνόταν, ο Ενρίκεζ είχε ρόλο καθαρού κεντρικού αμυντικού. Επιθετικό ρόλο είχε και ο Κούσουλος, καθώς μέσω της δικής του σέντρας επιτεύχθηκε το γκολ.

Διακριθέντες

Σε πολύ καλή μέρα ήταν οι Κούσουλος, Μόντες και Ντάρμπισαϊρ οι οποίοι διακρίθηκαν στο φιλικό παιχνίδι. Ο Κούσουλος δεν περιορίστηκε μόνο στα αμυντικά του καθήκοντα, καθώς δημιουργούσε παράλληλα. Από την άλλη, ο Μόντες έδειξε πως διαθέτει ποιότητα τόσο στη δημιουργία όσο και στο τελείωμα των φάσεων. Όσον αφορά τον Ματ, για τα 42 λεπτά που αγωνίστηκε, την δουλειά του την έκανε όταν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Επίσης, πολύ καλή ήταν και η αμυντική συμπεριφορά της ομάδας, καθώς οι πράσινοι απειλήθηκαν ελάχιστα.

Απογοήτευσαν

Όλοι ψάχνουν τον… τρόπο να κερδίσουν μια θέση στην ενδεκάδα, γι’ αυτό και στο δυνατό τεστ κόντρα στον ΠΑΟ όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Κανείς δεν απογοήτευσε, προσπάθησαν να δημιουργήσουν καλό ρυθμό, ωστόσο μπορούμε να αναφέρουμε -με κάθε επιφύλαξη- πως υστέρησε κάπως στο δημιουργικό κομμάτι. Σίγουρα ο Ολίβα θα εντόπισε τις αδυναμίες και μέσω των επόμενων φιλικών και των προπονήσεων θα επιχειρήσει να βελτιώσει αυτό το κεφάλαιο.

Ομόνοια (Χουάν Κάρλος Ολίβα): Μεχίας, Βύντρα, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόπεζ, Ενρίκεζ, Σοάρες (69' Ζαρκίνιο), Μόντες (81' Άλμπιν), Χριστοφή (75' Εντρένα), Ζίβετς (58' Λοέ), Ντάρμπισαϊρ (43'  Ραμίρεζ).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Κουλιμπαλί (74' Οικονομόπουλος), Γιόχανσον (66' Μαυρομάτης), Θεοχάρης (75' Αποστολάκης), Οικονόμου (80' Πίσπας), Χατζηθεοδωρίδης (78' Κουντουριώτης), Κάτσε (66' Τζανδάρης), Στάικος (46' Κουρμπέλης), Δώνης (70' Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης (46' Μπουζούκης), Ρεγκάκος (46' Σέχου).

Σκόρερ: 18' Ντάρμπισαϊρ

Διαιτητές: Τιμόθεος Χριστοφή (Χαράλαμπος Χαραλάμπους, Ιωάννης Λαζάρου)