Παιχνίδι με τη φωτιά που δεν πληρώθηκε

Φανερά κουρασμένη η Ομόνοια, σώθηκε από το γκολ του Κούσουλου

Σε ένα ματς που η απόδοσή της ήταν επιεικώς μέτρια, η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας και νίκησε και την κούραση που φανερά επηρέασε την προσπάθειά των παικτών της. Ο Κούσουλος το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα, έμεινε με τις εντυπώσεις και τις καλές ευκαιρίες που έχασε.

Όχι η εικόνα που εύκολα θα προέβλεπε κάποιος στο πρώτο μέρος με την Καρμιώτισσα να ξαφνιάζει ευχάριστα καθώς μπήκε στο γήπεδο να διεκδικήσει γκολ και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να το βρει. Η Ομόνοια αντίθετα παρουσιάστηκε με αργή ανάπτυξη, χωρίς φαντασία και δύσκολα θα μπορούσε με αυτά τα δεδομένα να πάρει αυτό που ήθελε.

Από λάθος του Λούφτνερ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση στο 4’, όταν ο Ίσμα Σασί εκτέλεσε αλλά δε νίκησε το Φαμπιάνο. Οι «πράσινοι» απάντησαν στο 7’ με γύρισμα του Μαυρία στον Κούσουλο που από επίκαιρη θέση αστόχησε. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ έδωσε το κάτι παραπάνω στην επίθεση και με Χατζηβασίλη, Ευσταθίου θα μπορούμε αν είχε καλύτερα τελειώματα να προηγηθεί. Ο δεύτερος πάντως αποχώρησε νωρίς σε μια άτυχη φάση που ο συμπαίκτης του Μπαράνοβ έπεσε να κόψει τον Μποτεάκ και τον έθεσε νοκ άουτ.

Μετά το 25’ σταμάτησε και η Καρμιώτισσα να βρίσκει ευκαιρίες χωρίς όμως να απειλείται αφού η Ομόνοια αδυνατούσε να επιβληθεί και να δημιουργήσει καταστάσεις. Προς το φινάλε του ημιχρόνου, με έναυσμα ένα φάουλ που κέρδισε ο Λοΐζου μετέφερε τη μπάλα προς την περιοχή του Καϊρίνου αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μπεργκ έριξε στο ματς τον Ντούρις αντί του Σενέ αλλά η λύση βρέθηκε από αλλού. Στο 47’ η μπάλα στρώθηκε στον Κούσουλο και από το σουτ του που κόντραρε στον Μπαράνοβ το σκορ άνοιξε. Εξέλιξη που βοήθησε την Ομόνοια να πάρει λίγο τα πάνω της και να φτιάξει κάποιες καλές ευκαιρίες. Η Καρμιώτισσα δεν έδειξε διάθεση να το παρατήσει, αντίθετα βγήκε πιο ψηλά και ανάγκασε τους γηπεδούχους σε λάθη με αποκορύφωμα τη μεγάλη ευκαιρία του Ρόμο με σουτ που έκανε στο δοκάρι στο 54’. Τρία λεπτά μετά είχε τη στιγμή του και ο Ντούρις όταν από καλή θέση έκανε ένα σουτ που έφυγε έξω.

Από τη στιγμή που η Καρμιώτισσα ήταν μέσα στο ματς ο Μιχαήλ έριξε στο ματς και τον Καπαρτής συνεχίζοντας να ψάχνει κάθε στιγμή την ισοφάριση. Στο 76’ ο Καιρίνος την κράτησε στο ματς στο σουτ του Τζιωνή αλλά στο 81’ από το σοβαρό λάθος του Κούσολου λίγο έλειψε να ισοφαρίσει πλην όμως ο Καπαρτής στο τετ α τετ αστόχησε. Η φάση αυτή θορύβησε τον Μπεργκ που επιστράτευσε τον Χούμποτσαν αντί του Μποτεάκ για να κλείσει λίγο τις τρύπες πίσω. Το γύρισε σε πεντάδα πίσω με την Καρμιώτισσα να πιέζει όσο μπορεί για να βρει την ισοφάριση. Δεν της προέκυψε όμως άλλη σημαντική φάση πλην μιας κεφαλιάς στο 93’ που μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

Γκολ: Κούσουλος

Κίτρινες: Κούσουλος, Λανγκ / Μαλεκκίδης, Μπαράνοβ, Μόμο Σάσι, Ίσμα Σάσι

Κόκκινες: -/-

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ, Τζιωνής, Κίκο, Κούσουλος, Μαυρίας, Βίτορ Γκόμες, Μποτεάκ(84' Χούμποτσαν), Λοϊζου(64' Ασαντέ), Σενέ(46' Ντούρις)

Καρμιώτισσα (Μιχαήλ): Καϊρίνος, Ευσταθίου(24' Μαλεκκίδης), Μπαράνοβ, Οικονόμου, Ρομό, Σασί Μ. Σασί (77' Καπαρτής) Ι., Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Νεοφύτου(56' Ρέινολντς)