Πράσινοι καλικάντζαροι… το φέραν τούμπα

Όπως τα ξωτικά το «δέντρο της ζωής»… έτσι και οι της Ομόνοιας ροκανίζουν τη διαφορά στη βαθμολογία νικώντας τον Απόλλωνα με ανατροπή

Την έκτη της συνεχόμενη νίκη για τον θεσμό του πρωταθλήματος πανηγύρισε η Ομόνοια στο πρώτο χρονικά ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής, κερδίζοντας εντός έδρας τον Απόλλωνα με 2-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ντιγκινί μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με γκολ του Τιάγκο (25’) και αυτογκόλ του Σάλαι (65’).

Με αυτή της την νίκη η Ομόνοια έβαλε φωτιά στην υπόθεση τίτλος, καθώς μείωσε τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα στον ένα βαθμό. Πιο συγκεκριμένα οι «πράσινοι» μετράνε πλέον 35 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας παρέμεινε στους 36.

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, που άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Ο Πίττας με σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στη κλειστή γωνιά του Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος απόκρουσε, αλλά στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί, ο οποίος σκόραρε το δέκατο φετινό του γκολ.

Μάλιστα, οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ, όταν ο Ντιγκινί με δυνατό σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη επέμβαση.

Από ένα σημείο και μετά, οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας ανέβασαν στροφές, κράτησαν περισσότερο μπάλα και πίεσαν για την ισοφάριση.

Στο 25’ οι προσπάθειες των «πρασίνων» απέφεραν καρπούς, όταν ο Λέζιακς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τιάγκο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, με δυνατό συρτό σουτ στη κίνηση, έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Δημητρίου.

Το γκολ του Βραζιλιάνου έδωσε περισσότερη ώθηση στους γηπεδούχους, που πατούσαν καλύτερα από τον αντίπαλο τους. Εμφανώς επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν ήταν οι «κυανόλευκοι».

Παρόλα αυτά, δεν καταγράφηκε κάποια άλλη καλή στιγμή και έτσι το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα και προσπάθησε να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Επίσης η ομάδα της Λεμεσού παραλίγο να βρει το γκολ που έψαχνε στο 47’, όταν μετά από κεφαλιά του Γιούστε εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Λανγκ και κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στην συνέχεια η Ομόνοια ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 60’ προειδοποίησε τον αντίπαλο της με άστοχο σουτ του Τζιωνή εντός περιοχής.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με αυτογκόλ του Σάλαι. Προηγήθηκε μια εκπληκτική ενέργεια του Λέζιακς από τα αριστερά, ο οποίος εκανε το γέμισμα στη περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Σάλαι και μετά κατέληξε στα δίκτυα .

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν υποδειγματικά και έτσι έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Highlight: Η εμφάνιση του Λέζιακς, ο οποίος πραγματοποίησε ακόμη ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Επίσης ο Τσέχος ήταν ο δημιουργός και των δύο γκολ της ομάδας του.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμες, Κούσουλος, Παπουλής (83' Ντούρις), Τζιωνής, Τιάγκο, Ασάντε (89' Χούμποτσαν).

Aπόλλων (Γ. Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Βασιλείου (87' Γκακπέ), Ντένιτς (69' Χάμπος), Κατελάρης, Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί, Νταμπό (69' Μπένσοπ).

Σκόρερ: 25' Τιάγκο, 65' αυτ. Σάλαι / 2' Ντιγκινί

Κίτρινες: - / 80' Μπένσοπ, 82' Πέδρο

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.