Στο «Μακ» θέλει Ματ

Ξανά στο -1 οι «πράσινοι» μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, με τον κάπτεν πρωταγωνιστή

Αν έχεις Ματ διάβαινε… Με τον Άγγλο να κάνει τη διαφορά μπροστά και τον Παντιλιμόν να γεμίζει την εστία στην πρώτη του εμφάνιση με το τριφύλλι στο στήθος (χωρίς να χρειαστεί να κάνει και πολλά είναι η αλήθεια, παίζοντας όμως με τέτοιον «αέρα» που ήταν λες κι έπαιζε σε πάρκο με παιδιά), η Ομόνοια πέρασε νικηφόρα από το Μακάρειο με 0-2 σε βάρος του Ολυμπιακού.

Ο αρχηγός έβαλε και τα δύο γκολ (είχε σκοράρει στο ίδιο γήπεδο και στο παιχνίδι της πρεμιέρας με τη Δόξα) κι έφερε ξανά στο -1 από την κορυφή τους «πράσινους», που πήραν το δεύτερο διαδοχικό τους τρίποντο στο πρωτάθλημα και πάνε να τριτώσουν το καλό κόντρα στον Εθνικό τον οποίο υποδέχονται στο ΓΣΠ την ερχόμενη αγωνιστική.

Στους 17 βαθμούς έμεινε ο Ολυμπιακός που θα προσπαθήσει πλέον να σπάσει το σερί των έξι αγώνων χωρίς νίκη σε μια ακόμα αναμέτρηση με πολύ ψηλό βαθμό δυσκολίας, απέναντι στην Ανόρθωση την οποία υποδέχεται στο Μακάρειο την εβδομάδα που ακολουθεί.

Α’ ημίχρονο
Σ’ ένα ημίχρονο ισορροπημένο σε γενικές γραμμές, απόλυτα μοιρασμένο σε κατοχή και ατυχίες (οι δύο ομάδες είχαν από μία αναγκαστική αλλαγή για Λέσιακς και Μπιλάλ), το στοιχείο που έκανε τη διαφορά έχει το ονοματεπώνυμο του Ματ Ντάρμπισαϊαρ. Σ’ ό,τι καλύτερο έκανε η Ομόνοια στην αντίπαλη περιοχή ο Άγγλος ήταν μέσα και πρώτα με κοντινή προβολή και στη συνέχεια με κεφαλιά, αφού πάτησε γερά και πήρε παραμάζωμα τον αντίπαλο που τον μάρκαρε, έβαλε τα δύο γκολ που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου.

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε δέος στη θέα της μεγάλης του αντιπάλου στο πρώτο μέρος και δεν δίσταζε να πάρει μέτρα στο γήπεδο για να πιέσει ψηλά. Η παρουσία του δεν ήταν άσχημη, όμως μεγάλη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Παντιλιμόν δεν δημιούργησε. Οι «πράσινοι» από πλευράς τους επέλεξαν να ρίξουν το βάρος των επιθετικών τους προσπαθειών στην αριστερή πτέρυγα κι απ' εκεί ήταν που απειλούσαν περισσότερο στο πρώο μισό, μέχρι την ώρα που βγήκε από το παιχνίδι ο Λέσιακς. Άλλωστε, τη ζημιά στο δεύτερο γκολ την έκαναν από την απέναντι πλευρά, με τον Μποτεάκ, που αντικατέστησε τον Τσέχο, να δίνει στον Μαυρία και τον Ελλαδίτη να σεντράρει για το κεφάλι του εκτελεστή Ματ.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Ομόνοια έφτασε μια κλωστή από το τρίτο γκολ κι ο Ντάρμπισαϊαρ από το χατ-τρικ. Ίσως μέσα του να ‘χε πανηγυρίσει ήδη, όμως ο Βελλίδης έβγαλε την μπάλα από μέσα που λέμε μετά την προβολή του Άγγλου από πολύ κοντινή απόσταση και κράτησε το σκορ ως είχε. Ο Ολυμπιακός κράτησε περισσότερο την μπάλα, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έψαξε ορθόδοξα το γκολ που θα τον ξανάβαζε στο ματς. Εντούτοις, το «τριφύλλι» έδειξε να έχει πια ως πρόθεσή του να διαφυλάξει τα κεκτημένα και το έκανε με επιτυχία. Έδωσε χώρο στον αντίπαλό του και αμύνθηκε αποτελεσματικά, δεν άφησε τον Ολυμπιακό να βγάλει τη μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Παντιλιμόν (με εξαίρεση μια κεφαλιά του Αζουλάο στο 92’) και έφτασε στο τέλος σε μια άνετη νίκη, κεφαλαιοποιώντας την αποτελεσματικότητα που έδειξε στο πρώτο μέρος.

Ξεχώρισαν: Θέλει και ρώτημα; Ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ σκόραρε δις από το πρώτο μέρος και ουσιαστικά καθάρισε πρόωρα το ματς.

Απογοήτευσαν: Δεν ήταν πρόσωπα, αλλά συγκυρίες. Οι τραυματισμοί των Λέσιακς και Μπιλάλ, που έφεραν την αναγκαστική αντικατάστασή τους πριν τελειώσει το πρώτο μέρος και ενδιάμεσα το πρόβλημα που προέκυψε και με τον Τράττο (που επίσης αντικαταστάθηκε, αλλά στο ημίχρονο) έφεραν διακοπές που έσπαγαν διαρκώς τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο 45λεπτο.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός: Βελλίδης, Ψάλτης (74' Κα), Σαμπίνια, Νάνι, Κίκο, Ακόστα, Βινίσιους (65' Αγιτέ), Οικονομίδης, Ζαχαρίου, Μπιλάλ (41' Κοφί), Αζουλάο.

Ομόνοια: Παντιλιμόν, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς (31' Μποτεάκ), Β. Γκόμες, Ζ. Γκόμεθ, Ορτέγκα (84' Ακιντόλα), Μαυρίας, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ.

Σκόρερ: -/ Ντάρμπισαϊαρ (21', 42')

Κίτρινες Κάρτες: Ακόστα, Νάνι /-