Τέλος...στην αρχή της ιστορίας

Το φετινό ταξίδι του τριφυλλιού ολοκληρώθηκε στο Φιλιπς Σταντιον...Και όλοι αισιοδοξούν ότι είναι απλά η αφετηρία και άλλων πολλών ταξιδιών

Η Ομόνοια στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League έχασε στο «Philips Stadion» από την PSV με 4-0 και με αυτόν τον τρόπο ολοκλήρωσε το φετινό Ευρωπαϊκό και ταυτόχρονα ιστορικό της ταξίδι.

Τα γκολ για τους Ολλανδούς που στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτεροι σημείωσαν οι Μάλεν (35’), Ντάμφρις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (62’) και Πιρόε (91' και 93'). Πέναλτι κέρδισαν και οι «πράσινοι» για χέρι εντός περιοχής στο 69’, όμως ο Γκόμεθ έστειλε τη μπάλα έξω.

Με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό του 0-0 της Τούμπας, η PSV προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλο της, ενώ η Ομόνοια στη πρώτη της συμμετοχή σε όμιλο Ευρωπαϊκής διοργάνωσης τερμάτισε 4η με τέσσερεις βαθμούς.

Ανώτερη στο πρώτο μέρος ήταν η PSV, που υπερείχε τόσο στη κατοχή όσο και στη δημιουργία φάσεων. Επίσης στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας είχαν παθητικό ρόλο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 21’, όταν ο Μάλεν μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το γύρισμα προς την εστία του Φαμπιάνο, αλλά ο Λούφτνερ απομάκρυνε πάνω στην γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαξ έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο απόκρουσε με δυσκολία.

Στο 33’ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια, όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τζιωνή, ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έκανε το γέμισμα στη περιοχή, αλλά οι Σενέ και Τιάγκο δεν μπόρεσαν να τελειώσουν τη φάση.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, οι Ολλανδοί κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Μαξ έκανε τη σέντρα στην περιοχή και ο Μάλεν με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 37’ σημειώθηκε η καλύτερη ευκαιρία για την Ομόνοια, όταν ο Τιάγκο με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Μβογκό να πέσε και να διώξει σε κόρνερ.

Οι ποδοσφαιριστές της PSV συνέχισαν να πιέζουν και στο 39’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματα τους, αφού το σουτ του Ντάμφρις σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 46’, όταν Μάλεν με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που έμειναν στο πρώτο μέρος και μόλις στο 2’ της επανάληψης έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ινχατάρεν, που σούταρε εντός περιοχής, αλλά ο Φαμπιάνο απόκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 48’ η PSV είχε νέα τελική στο στόχο με σουτ του Ντάμφρις, αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα.
Η πρώτη τελική για την Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο, καταγράφηκε στο 52’ με μια άστοχη κεφαλιά του Λούφτνερ.

Οι Ολλανδοί κατάφεραν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων στο 62’. Ο Ντάμφρις κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Λέζιακς και ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κάτι παραλίγο να εκμεταλλευτεί η Ομόνοια που κέρδισε πέναλτι στο 69’ για χέρι του Βίργκεβερ εντός περιοχής. Παρόλα αυτά ο Γκόμεθ δεν ευστόχησε αφού έστειλε τη μπάλα έξω.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Πιρόε με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (91' και 93'). Και στις δύο περιπτώσεις ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε τα λάθη που έγιναν στην άμυνα της Ομόνοιας και σκόραρε εντός περιοχής.

Highlight: Η υπεροχή των Ολλανδών τόσο στη κατοχή της μπάλας όσο και στη δημιουργία φάσεων.

PSV: Μβογκό, Ντάμφρις (81' Τέζε), Βίεγκεβερ, Ροσάριο (46' Σανγκαρέ), Ιχατάρεν, Λεντέσμα (17' Φέιν), Μάλεν (46΄Γκακπό), Πιρόε, Χέντριξ, Μαξ (46' Μποσκάλι), Μπόμγκαρντλ

Στον πάγκο: Ούνστραλ, Ντελάντζ, Σανγκαρέ, Φέιν, Τέζε, Γκακπό, Μποσκάλι

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Κούσουλος (60' Γκόμεθ), Λούφτνερ, Λανγκ, Κίκο (60' Λέζιακς), Τιάγκο, Σέχου, Γκόμες, Τζιωνής, Σενέ (60' Ντούρις), Λοϊζου

Στον πάγκο οι Παναγή, Χρυσοστόμου, Παπουλής, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Ντούρις, Παναγιώτου, Βενιζέλου, Ασάντε

Σκόρερς: 35' Μάλεν, 62' Ντάμφρις, 91' και 93' Πιρόε/-

Κίτρινες: 30' Ντάμφρις, 78' Χέντριξ/73' Λανγκ, 83΄Ντούρις