Το πρώτο βήμα για τους ομίλους έγινε

Με το στενό 1-0 η Ομόνοια κέρδισε την Φλόρα Ταλίν και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης

Χάρις το γκολ του Μαρίνου Τζιωνή από άλλη μία ασίστ του Λέζιακς, η Ομόνοια κέρδισε με 1-0 την Φλόρα Ταλίν και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού της Τρίτης στην Εσθονία.

Ποιοτικότερη έδειξε η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ αλλά θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτική στον επαναληπτικό για να πάρει την πρόκριση.

Α΄ ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση δεν έφεραν κάτι αξιόλογο από τις δύο ομάδες, με την Ομόνοια να έχει περισσότερη κατοχή μπάλας. Το πρώτο σουτ ήταν από τον Βασίλιεβ στο 10ο λεπτό αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 12ο λεπτό έγινε η έκρηξη από τους οπαδούς της Ομόνοιας στο ΓΣΠ. Μετά από μία υπέροχη μπαλιά του Λοΐζου προς τον Λέσιακς, ο Τσέχος που ήταν εντός περιοχής έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, γύρισε πολύ όμορφα στον Τζιωνή με τον νεαρό να τελειώνει με την μία την φάση και να ανοίγει το σκορ. Μετά το γκολ από τον Τζιωνή η Ομόνοια ήταν αυτή που κυριαρχούσε και ήθελε να πετύχει άλλο γκολ. Στο 20ο λεπτό έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά το φάουλ που εκτέλεσε ο Τσέποβιτς απέκρουσε ο Ιγκόνεν.

Ότι καλό ερχόταν στο παιχνίδι από φάσεις ήταν για την Ομόνοια και ο λόγος ήταν η διαφορά ποιότητας των 2 ομάδων αλλά και το γεγονός ότι η Φλόρα Ταλίν έδειξε να έχει μεγάλα κενά στην άμυνα. Στο 24ο λεπτό έγινε ακόμα μία καλή φάση για την ομάδα του Μπεργκ όταν του σουτ του Λοίζου εκτός περιοχής πέρασε λίγο έξω.

Ο χρόνος μπορεί να περνούσε αλλά η Ομόνοια ήταν η ομάδα που εξακολουθούσε να έχει τις πρωτοβουλίες των κινήσεων. Το τριφύλλι σε 35ο και 36ο λεπτό μετά από δύο εκτελέσεις κόρνερ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με πρωταγωνιστές τους Λανγκ και Λοΐζου. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Λοΐζου με μία υπέροχη ενέργεια έκανε το σουτ αλλά ο Ιγκόνεν απέκρουσε.

Στο 41ο λεπτό ήρθε η στιγμή του Φαμπιάνο. Μετά και την ανανέωση του συμβολαίου του με την Ομόνοια μέχρι το 2024, ο Βραζιλιάνος έκανε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόκρουση. Ο Σάπινεν έκανε το τακουνάκι εντός περιοχής αλλά ο κέρβερος της Ομόνοιας του είπε όχι. Ουσιαστικά αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση στον αγώνα μέχρι και το τέλος του 1ου ημιχρόνου, με την Ομόνοια απλά να καταγράφει ακόμα μία φάση όταν το σουτ του Τζιωνή στο 44ο λεπτό πήγε μακριά από την εστία του Ιγκόνεν.

Β΄ ημίχρονο

Με καλή φάση για την Φλόρα Ταλίν ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Μετά από λαθος στην άμυνα της Ομόνοιας ο Σάπινεν έκανε το τελείωμα αλλά ήταν άστοχο.

Η πρώτη καλή φάση για την Ομόνοια ήρθε στο 51ο λεπτό. Κακή μπαλιά του Γκόμεθ την οποία κυνήγησε ο Λοίζου και κέρδισε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Ιγκόνεν. Στο 54ο λεπτό η Ομόνοια πλησίασε το 2-0. Μετά από κάθετη του Τζιωνή και λάθος των αμυντικών της Φλόρα, ο Μποτεάκ έφυγε μόνος αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί των Εσθονών τελευταία στιγμή.

Μετά και από αυτή την φάση ο ρυθμός άρχισε να πέφτει με την Φλόρα Ταλίν να κρατάει και λίγο περισσότερο μπάλα. Η Ομόνοια με πολύ λιγότερα παιχνίδια στα πόδια σε σχέση με τον αντίπαλο της άρχισε να δείχνει σημάδια κούρασης.

Με την είσοδο του Παπουλλή στο γήπεδο η Ομόνοια άρχισε να ζωντανεύει επιθετικά. Ο Ελλαδίτης άσσος στο 67ο λεπτό βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά ο Τσέποβιτς δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Μετά και από το 67ο λεπτό, ο ρυθμός ήταν σε χαμηλά επίπεδα με την κατοχή να είναι ισορροπημένη αλλά την Ομόνοια να διαχειρίζεται πολύ καλά την κούραση και το προβάσδιμα χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα. Στο 86ο λεπτό το τριφύλλι απείλησε ξανά. Μετά από κάθετη πάσα, ο Κακουλλής βρέθηκε εντός περιοχής αλλά το τελείωμά του μπλόκαρε ο Ιγκόνεν.

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο και το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια την Ομόνοια με 1-0. Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για το τριφύλλι.