Πάφος - Ερμής 2-1: Τεράστια νίκη με ανατροπή

Μια ψυχωμένη Πάφος στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε με ανατροπή να πάρει το τρίποντο στον αγώνα με τον Ερμή επικρατώντας με 2-1

Μια ψυχωμένη Πάφος στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε με ανατροπή να πάρει το τρίποντο στον αγώνα με τον Ερμή επικρατώντας με 2-1. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στον Ερμή που μάλιστα προηγήθηκε με πανέμορφο τέρμα με τον Γεωργιάδη που σκόραρε από το κέντρο. Στο δεύτερο όμως μέρος η Πάφος ήταν πολύ καλύτερη και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τους Ντομίνγκεζ και Γκούλον.

Δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι δυο ομάδες. Η Πάφος έδειχνε να πατά καλύτερα και μάλιστα δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο τέρμα. Όμως στο 11’ ο Γεωργιάδης σε μια αντεπίθεση, δοκίμασε το πόδι του από το κέντρο μιας και είδε τον Κόπριβετς εκτός εστίας και έγραψε το 0-1. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έχασε κάπως τον ρυθμό του. Υπήρχαν δυνατές μονομαχίες, και ελάχιστες φάσεις. Στο 39’ ο Γουίκς έκλεψε ωραία τη μπάλα από τον Γκουλόν και έφυγε στην κόντρα, όμως ο Κόπριβετς βγήκε σωστά πρώτος στη μπάλα και έσωσε την εστία του. Η απάντηση της Πάφου ήρθε στο 44’, όταν ο Μεχντί εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ δίπλα από το σημαιάκι του κόρνερ, με τον Αραμπατζή να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Αποφασισμένη να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού ήταν η Πάφος. Στο 47’ ο Ντομίνγκεζ έβγαλε μια μπαλιά προς τον Καμαρά, αυτός έφυγε μόνος απέναντι στον Αραμπατζή, έκανε τη λόμπα, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό η Πάφος κέρδισε ένα κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Γιάνζα και ο Ντομίνγκεζ με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στο 56’ του αγώνα μάλιστα η Πάφος έχασε καλή ευκαιρία για να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Ντεούλ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τη μπάλα να φεύγει μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 62’ ο Γιάνζα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Καμαρά βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έπιασε τη κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 74’ η Πάφος γύρισε το παιχνίδι σε 2-1. Ήταν η σέντρα του Σταύρου από αριστερά, η ασταθής απόκρουση του Αραμπατζή, η μπάλα στρώθηκε στον Γκουλόν που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ιμερέκοβ και κατέληξε στα δίκτυα. Στο 78’ ο Πατσέκο εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ και έστειλε τη μπάλα μόλις δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι του Κόπριβετς. Στο 81’ ο Γουίκς βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ υπό πίεση, ο Κόπριβετς όμως του είπε όχι. Στο 89’ ο Πατσέκο έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Ο παίκτης του Ερμή ήταν μόνος και από το μισό μέτρο κατάφερε να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με την Πάφο να παίρνει μεγάλη νίκη με ανατροπή.

Πάφος: Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Χόριτς, Πογιέτ, Μπρουλς, Ντεούλ, Γκαμποβς, Γιάνζα, Μεχντί, Γκουλόν, Κοβαλένκο

Ερμής: Αραμπατζής, Ιμερέκοβ, Φριμπόνγκ, Μαρτίνιουκ, Εμεχάρα, Χριστοφή, Γκονσάλβες, Νταμτσέφσκι, Ψάλτης, Γουίκς, Γεωργιάδης