Ρωσία – Κύπρος 1-0: Υπέκυψε στην Ρωσική ανωτερότητα (vid)

Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα η Εθνική μας

Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε απόψε (11/06) η Εθνική μας ομάδα από την Ρωσία για την 4η αγωνιστική του 9ου ομίλου για τα προκριματικά του EURO 2020. Η Ρωσία είχε τον έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού φτιάχνοντας πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ. Ο Ιόνοβ στο 38ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα της βραδιάς.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Την κατοχή της μπάλας πήρε από την αρχή η Ρωσία που ήταν σαφώς ανώτερη από την Εθνική μας, καταφέρνοντας να βρει αρκετές και μεγάλες ευκαιρίες. Στο 5ο λεπτό ο Γκολοβίν σύγκλινε και έκανε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι το οποίο ωστόσο έφυγε πάνω από την εστία. Η επόμενη φάση και πρώτη προσπάθεια για την Εθνική μας ήρθε στο 13΄ όταν ο Γεωργίου γύρισε εκτός περιοχής και έκανε το χαμηλό σουτ που πέρασε εκτός εστίας. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι καλή στιγμή. Ο Τζούμπα πήρε την κεφαλιά στην καρδιά την άμυνας, αλλά ο Πάρντο μάζεψε σταθερά στο κέντρο της εστίας. Μια δύσκολη κεφαλιά του Ιόνοβ στο 21ο λεπτό πέρασε πάνω από την εστία. Η Ρωσία συνέχισε να πιέζει και στο 24΄ έφτασε πολύ κοντά να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Κούσουλος, έπειτα από λάθος έξοδο του Πάρντο, έκοψε λίγο πριν την γραμμή το δυνατό σουτ του Φερνάντες εντός περιοχής. Στο 28΄ είχαμε την 2η μας τελική στο ματς. Ο Μακρής σέντραρε στην περιοχής όπου ο Πιέρος έκανε την κεφαλιά, η οποία όμως δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα βρήκαμε την καλύτερη μας φάση στο Α΄ μέρος. Ο Αβραάμ έφερε ωραία στην αντίπαλη περιοχή όπου ο Πιέρος βγήκε πρώτος στην μπάλα, με το πλασέ του να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 31΄ η Ρωσία απάντησε με τον Ιόνοβ που έκανε την καρφωτή κεφαλιά η οποία πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Εθνικής μας. Στο 36ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή καλή ευκαιρία. Αρχικά ο Πάρντο έσωσε σε πλασέ εντός περιοχής του Τζούμπα, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Φερνάντες δεν βρήκε στόχο. Τελικά στο 38ο λεπτό η Ρωσία κατάφερε να μεταφράσει την υπεροχή της σε γκολ. Ο Κουντριάσοβ δέχτηκε την κάθετη στην περιοχή μας και γύρισε στον Ιόνοβ ο οποίος πλάσαρε εύστοχα χαμηλά για το 1-0.

Β΄ Ημίχρονο: Πρώτη απείλησε στην επανάληψη η Ρωσία. Στο 51ο λεπτό ο Ιόνοβ που μπήκε με ταχύτητα εντός περιοχής και πλάσαρε τον Πάρντο με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστέρο κάθετο δοκάρι. Τρια λεπτά αργότερα ο Τζούπα κατάφερε να περάσει τον Λαΐφη και να πλασάρει, όμως η μπάλα κόντραρε στον Κούσουλο πριν καταλήξει στα χέρια του Πάρντο. Στο 57΄ ο Εφραίμ πήγε να το πάρει πάνω το δοκιμάζοντας ένα μακρινό σουτ, αλλά αυτό ήταν πολύ άστοχο. Στο 70΄, έπειτα από σέντρα στο 2ο δοκάρι ο Τζούμπα έκανε την κεφαλιά σημαδεύοντας την εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας της Εθνικής μας. Στο 72΄ πάλι ο Εφραίμ έκανε το φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής με την μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλα σώματα. Στην επόμενη φάση ο Αρτυματάς πήρε την κεφαλιά στο 1ο δοκάρι, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο. Στο 74ο λεπτό ο Μιραντσούκ γύρισε παράλληλα εντός περιοχής όπου ο Γκολοβίν πλάσαρε αδύναμα στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα είχαμε την κεφαλιά του Πιέρου, που μάζεψε σταθερά ο Μαρινάτο. Στο 80ο λεπτό ο Γκολοβίν πλάσαρε τον Πάρντο όμως ο κίπερ της Εθνικής μας ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε με δυσκολία. Οι τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης ήρθαν σε ένα δίλεπτο και ανήκαν στον Τζούμπα. Ο επιθετικός της Ρωσίας αρχικά αστόχησε και στην συνέχεια ανακόπηκε από την ωραία άμυνα του Ιωάννου.

Κοουτσάρισμα:

Τσερτσέσοβ (Ρωσία): Με 4-3-3 παρέταξε τους γηπεδούχους ο Τσερτσέσοβ. Πίεση από την αρχή του παιχνιδιού και συντριπτική κατοχή της μπάλας είχε στο παιχνίδι η Ρωσία που προηγήθηκε στο σκορ και πήρε την νίκη δίκαια.

Μπεν Σιμόν (Κύπρος): Σε σχηματισμό 5-3-2 κατέβασε την Κύπρο ο Μπεν Σιμόν. Ήταν σαφείς οι αμυντικοί προσανατολισμοί που είχε στο ματς η Εθνική μας. Περισσότερο θάρρος και πρωτοβουλία να είχαμε στο παιχνίδι μας, ίσως να στεκόμασταν καλύτερα. Βέβαια πρέπει να στηριχτεί η προσπάθεια ανανέωσης της Εθνικής.

Διακριθέντες: Πολύ καλή η παρουσία του Τζούμπα από πλευράς της Ρωσίας, ενώ για την Εθνική μας διακρίθηκε ο Νικόλας Ιωάννου.

Απογοητεύσαντες: Δεν υστέρησε κάποιος ιδιαίτερα από πλευράς των γηπεδούχων. Για την Κύπρο γενικά ήμασταν πίσω σε απόδοση, τόσο επιθετικά όσο και ανασταλτικά.

Διαιτησία: Λανθασμένα υποδειχθεί ως οφσάιντ το γκολ της Ρωσίας στο 17ο λεπτό, όπως και η μη υπόδειξη φάουλ και κίτρινης κάρτας στον Κουντριασόβ σε αγκωνιά στον Μακρή.

Ρωσία (Τσερτσέσοβ): Μαρινάτο, Φερνάντες, Ντζίκια, Σεμένοβ, Κουντριασόβ, Ζομπνίν (Μπαρίνοβ 79΄), Οζντόβεν, Γκολοβίν, Άντον Μίραντσουκ (Αλεξέι Μιρατσούκ 64΄), Ιόνοβ (89΄Ακμέτοβ), Τζούμπα.

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Πάρντο, Ν. Ιωάννου, Λαΐφης, Κούσουλος, Μαργκάσα, Κωστή, Αρτυματάς, Αβραάμ (Πίττας 71΄), Μακρής (Σπόλιαριτς 81΄), Γεωργίου (Εφραίμ 46΄), Σωτηρίου.

Σκόρερ: Ιόνοβ (38΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Γκολοβίν, Κουντριασόβ / Μακρής, Μαργκάσα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάρκο Ντι Μπέλλο (Ιταλία)