Τη «βύθισε»… για να ανέβει

Με σκόρερ τον Κατσαράβα, η Ανόρθωση έκανε το διπλό στο ΓΣΠ, επικρατώντας της Ομόνοιας με 1-0

Με το τεράστιο διπλό από το ΓΣΠ κατάφερε να φύγει σήμερα η ομάδα της Αμμοχώστου, απέναντι σε μία πολύ δυνατή Ομόνοια. Νίκη που φέρνει καλή ψυχολογία στις τάξεις της Κυρίας μετά από τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Κέρδισε την Ομόνοια για να ανέβει πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα και στην 6η θέση, «βυθίζοντας» την στην 10η θέση.

Ά Μέρος

Στη πρώτη οργανωμένη επίθεση τους οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο ΓΣΠ απέναντι στην Ομόνοια. Πολύ ωραία συνεργασία από τους παίχτες του Τιμούρ Κετσπάγια, ο Λάζαρος πήρε τη διεκδίκηση από τον Γιούστε από τα δεξιά του γηπέδου, βρήκε τον Ντέλετιτς μέσα στη περιοχή, αυτός τον Ουάρντα που βρισκόταν δίπλα του και στη συνέχεια ο Αιγύπτιος είδε τον Κατσιαράβα που βρισκόταν μόνος μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο και με πλασέ έκανε το 0-1.

Φτωχό και χωρίς φάσεις το πρώτο ημίχρονο στη Λευκωσία, με καλύτερες φάσεις για τους γηπεδούχους η κεφαλιά του Ζαχαρίου στο 6ο λεπτό και το δυνατό σουτ του στο 44ο, οι οποίες όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα του Λόρια. Καλύτερη φάση για τη κυρία το γκολ στο 37ο λεπτό.

Β Μέρος

Πολύ δυνατό δεύτερο ημίχρονο μας χάρισαν οι δύο ομάδες, αρκετές φάσεις, όμορφες φάσεις και εντυπωσιακές αποκρούσεις από τον Φαμπιάνο, που είπε τρείς φορές όχι στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, μια από εκτέλεση φάουλ και οι υπόλοιπες δύο από δυνατά σουτ μέσα από τη περιοχή.

Οι γηπεδούχοι υπήρξαν πολύ απειλητικοί στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά από τις αλλαγές που έγιναν από τον Χέμινγκ Μπέργκ, με τους Παπουλή και Ατιέμουεν που πέρασαν εντός στο 58ο λεπτό και άλλαξαν την εικόνα των «πρασίνων». Ο Λοίζου έγινε πολύ πιο κινητικός και δραστήριος και δημιούργησε και αυτός τις δικές του ευκαιρίες.

Οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ βρήκαν τις εύκαιρες τους για να κάνουν το 0-2, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να απειλεί τρείς φορές τον Φαμπιάνο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από τη περιοχή, στη πάνω δεξιά γωνία του Βραζιλιάνου, ένα δυνατό σουτ από δεξιά σε κοντινή απόσταση και ακόμη ένα από το ίδιο σημείο το οποίο απέκρουσε με τη μύτη του ποδιού του και κράτησε το σκορ στο 0-1.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα έμελλαν να ήταν πολύ αγχωτικά, αφού μέσα σε δυο λεπτά η Ομόνοια κατέγραψε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, με τον Ατιέμουεν να σουτάρει μέσα από τη περιοχή και ο Λόρια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 94 του αγώνα όλοι οι παίχτες βρέθηκαν στη περιοχή της Κυρίας συμπεριλαμβανομένου και του Φαμπιάνο, ψάχνοντας το γκολ. Κλασσική ευκαιρία από τον Λάνγκ πήγε χαμένη αφού από πολύ κοντινή απόσταση με κεφαλιά σημάδεψε το δεξιό δοκάρι, η μπάλα έμεινε στη περιοχή των φιλοξενουμένων, ο Φαμπιάνο επιχείρησε το σουτ, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα, και έτσι ο Βασίλης Δημητρίου σφύριξε για τελευταία φορά στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής.

Τεράστια σημασία έχει η σημερινή νίκη της Ανόρθωσης, αφού δίνει ένα στοπ στα αρνητικά συνεχόμενα αποτελέσματα, πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που την ανέβασαν στη βαθμολογία, ανεβάζει όμως και τη ψυχολογία. Από την άλλη η ήττα για τους «πράσινους», φέρνει ακόμη περισσότερες ανησυχίες, αφού με αυτή την ήττα φτάνεις τις τρείς συνεχόμενες αν υπολογίζουμε και τον αγώνα της Ευρώπης.

Ενδεκάδες

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου(Ψάλτης 75') , Λανγκ, Γιούστε, Λέτζιακς, Γκόμεθ(Παπουλλής 58'), Μπασιρού(Παναγιώτου 81'), Ζαχαρίο(Ατιέμουεν 58') , Μιξ, Λοίζου, Τσέποβιτς(Κακουλλής 81')

Ανόρθωση: Λόρια, Ρισβάνης, Αραγιούρι, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Λάζαρος(Ρουσίας 81'), Ουάρντα(Αβραάμ 81') , Ντέλετιτς(Χριστοφή75') και Κατσιαράβα(Αντωνιάδης 64')

Σκόρερ: - / Κατσαριάβα 37'

Κίτρινες: Ζαχαρίου 48' , Τσέποβιτς 53' / -

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.