Τότεναμ-ΑΠΟΕΛ 3-0: Φεύγει με το κεφάλι ψηλά, MVP ο κόσμος

Η Τότεναμ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο. Κατέγραψαν συνολικά 14 τελικές προσπάθειες έναντι δυο του ΑΠΟΕΛ

Το ευρωπαϊκό οδοιπορικό του ΑΠΟΕΛ ολοκληρώθηκε στο ιστορικό «Γουέμπλεϊ». Οι «γαλαζοκίτρινοι» ηττήθηκαν με 3-0 από την σαφώς ανώτερη Τότεναμ μπροστά από εφτά χιλιάδες τρελαμένους πορτοκαλί οι οποίοι δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό το τραγούδι στις κερκίδες, δίνοντας ακόμη ένα ρεσιτάλ. Τα γκολ για την Τότεναμ πέτυχαν οι Γιορέντε, Σον και Ενκουτού. Πλέον, οι «γαλαζοκίτρινοι» επικεντρώνονται στις εγχώριες διοργανώσεις.

Η Τότεναμ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο. Κατέγραψαν συνολικά 14 τελικές προσπάθειες έναντι δυο του ΑΠΟΕΛ. Τα σπιρούνια έδειξαν τις προθέσεις από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με ένα σουτ του Οριέ εκτός περιοχής το οποίο ήταν άστοχο. Στο επόμενο λεπτό ο Σον προσπάθησε να νικήσει τον Πέρεθ με ένα όμορφο σουτ όμως ο Ισπανός άγγιξε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και την έστειλε σε κόρνερ.

Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Σάντσες έκανε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Πέρεθ απόκρουσε ασταθώς, πήρε το ριμπάουντ ο Ενκουτου και έκανε το σουτ όμως ο Ρουέδα απόκρουσε πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια ο Σάντσες αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Ο βοηθός διαιτητής έπρεπε να καταλογίσει οφσάιντ μετά την απόκρουση του Πέρεθ γιατί ήταν εκτεθειμένος ο Ενκουτού. Στο 20ο λεπτό η Τότεναμ πήρε προβάδισμα στο σκορ με ωραίο πλασέ του Γιορέντε μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Οριέ.

Ο Γιώργος Δώνης άλλαξε το σύστημα της ομάδας του στα μέσα του ημιχρόνου, βάζοντας τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Από εκείνο το σημείο ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να επιτεθεί ορθόδοξα. Όμως, πάνω που ανέβαινε η ομάδα της Λευκωσίας δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Στο 37’ ο Γιορέντε συνεργάστηκε άψογα με τον Σόν και ο τελευταίος νίκησε τον Πέρεθ με ένα όμορφο πλασαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής. Ο ίδιος παίκτης ανάγκασε τον Πέρεθ σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ποτσετίνο πήγε αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων.

Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα στην επανάληψη και έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια πολύ καλή ευκαιρία από πλευράς ΑΠΟΕΛ. Στο 49’ ο Βούρος έκανε το διαγώνιο σουτ από πλεονεκτική όμως η μπάλα χτύπησε στον Ρόουζ και έφυγε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φορ. Στο 53’ ο Ενκουτού έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε στον Μοράις και κατέληξε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πέρεθ απόκρουσε με τις γροθιές το σουτ του Οριέ.

Στο 64ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε ένα πολύ σκληρό φάουλ στον Αλωνεύτη που είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτεί την κίτρινη κάρτα. Σε αυτή τη φάση ο διαιτητής θα μπορούσε κάλλιστα να τον αποβάλει από το παιχνίδι. Κόκκινη κάρτα θα μπορούσε να αντικρύσει και ο Ρόουζ στο 67ο λεπτό όταν έσπρωξε τον Σάλαϊ εκτός φάσης. Στο 80ο λεπτό ο Ενκουτού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα σουτ εντός περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΑΠΟΕΛ 3-0

ΓΚΟΛ: 20’ Γιορέντε, 37’ Σον, 80’ Ενκουτού

ΤΟΤΕΝΑΜ (ΠΟΤΣΕΤΙΝΟ): Φορ, Οριέρ, Σάντσες, Φόιθ, Ρόουζ (70’ Πίτερς), Γουίνκς, Σισοκό, Ν΄ Κουντού, Άλι (88’ Στέρλινγκ), Σον (65’ Ντεμπελέ), Γιορέντε

ΑΠΟΕΛ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ): Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους (46’ Σάλαϊ), Ζαχίντ, Εμπεσίλιο, Αλωνεύτης (75’ Ντε Καμάργκο), Ποτέ (81’ Αντωνίου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Οριέ,Ρόουζ – Σάλαϊ, Ρουέδα

ΓΗΠΕΔΟ: «Γούμπλεϊ»

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τόμας Κλάντσικ - Άντρας Κόβατσιτς