Ματσάρα με… «κουλούρια» στο Μακάρειο

Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που βρήκαν, Δόξα και ΠΑΕΕΚ έμειναν στο 0-0

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο Μακάρειο με την Δόξα και την ΠΑΕΕΚ να μένουν στο 0-0 στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων στην φετινή αγωνιστική περίοδο. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την ΠΑΕΕΚ να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και την Δόξα να παρουσιάζεται βελτιωμένη στην επανάληψη. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που βρήκαν οι δύο ομάδες καμία δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μακάρειο με τις δύο ομάδες να θέλουν να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.  Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους φιλοξενούμενους με τον Χαραλάμπους να κάνει το μακρινό πλασέ και τον Πρινιωτάκη να σώζει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά στην αμέσως επόμενη φάση ο Βαρέλα εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Σαντίκ, έκανε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 15’ με τον Ντρολέ να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Τιτζιανί και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαυρομούστακου.

Στο 20ο λεπτό χάθηκε και η μεγαλύτερη ευκαιρία του Α ’μέρους με τον Νούνιτς να βγαίνει απέναντι από τον Πρινιωτάκη, να κάνει το πλασέ και τον τελευταίο να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα με τα πόδια. Δέκα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Αριστοτέλους να βλέπει τον πορτιέρο της Δόξας εκτός εστίας, να κάνει το σουτ από το κέντρο του γηπέδου και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του Α’ μέρους στο 38’, ο Σαντίκ πήρε την μπάλα μέσα στη περιοχή επιχείρησε το κοντινό πλασέ, αλλά δεν κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Καλύτερα ξεκίνησε την επανάληψη η Δόξα που έβαλε πίεση στην ΠΑΕΕΚ θέλοντας να περάσει μπροστά στο προβάδισμα, χάνοντας την πρώτη καλή της ευκαιρία στο Β’ μέρος στο 48’ με τον Ντρολέ που επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή το οποίο όμως πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαυρομούστακου.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της και πάλι με τον Ντρολέ στο 56’ που πήρε την μπάλα μέσα στη περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Η Κερυνειώτικη ομάδα απάντησε στο 64’ με τον Παττίχη να κάνει το σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής αλλά να μην βρίσκει όπως θα ήθελε την μπάλα και να χάνει μία καλή ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο 81ο λεπτό ο Σαντίκ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του παίρνοντας την κεφαλιά στο κόρνερ, αλλά για κακή του τύχη ο Καραμανώλης στεκόταν πάνω στην γραμμή και απομάκρυνε.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στην λευκή ισοπαλία με την Δόξα να «αποχαιρετά» το Μακάρειο αφού από του χρόνου θα αγωνίζεται στο γήπεδο της στην Περιστερώνα και την ΠΑΕΕΚ να αποχαιρετά την μεγάλη κατηγορία.

Δόξα (Νίκος Ανδρονίκου): Πρινιωτάκης, Σάιθ, Αντενόν (86' Κέρλα), Ασαμόα, Τιτζιανί, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Ντρολέ (75' Ποντικός), Καραμανώλης, Μέσκα, Σάσι (46' Φασουλιώτης).

ΠΑΕΕΚ (Προκοπίου): Μαυρομούστακος, Σουμαόρο, Βαρέλα (84' Χρίστου), Χαραλάμπους, Ενόχ (84' Σάββα), Παττίχης (70' Μπάμπιτς), Αριστοτέλους, Ομπανόρ, Φαν Αμερόνχεν, Κούρος, Νούνιτς (58' Ορρ).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 32' Ασαμόα, 66' Σάιθ, 82' Τιτζιανί / 59' Ενόχ

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης