Μπρούνο το καθόρισε, Μπέζους το καθάρισε

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Δόξας

Σημαντική νίκη πέτυχε η Ομόνοια καθώς επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Δόξας με τέρμα που σημείωσε ο συνήθης ύποπτος Μπρούνο Φελίπε στο 42’ της αναμέτρησης. Πρόκειται για το τέταρτο τέρμα του Βραζιλιάνου στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια του πρωταθλήματος, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα. Το δεύτερο τέρμα των «πρασίνων» πέτυχε ο Μπέζους στις καθυστερήσεις με ωραία ατομική ενέργεια, ενώ στο 90’ της αναμέτρησης η Δόξα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές ένεκα αποβολής του Αντενόν.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά προσπάθησε να μπει στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια με τον Νιλ Λένον να ζητά απ’ τους παίκτες του να πιέζουν από ψηλά ώστε να βρουν νωρίς το τέρμα. Μόλις στο 4’ ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε σε καλή θέση εντός περιοχής όμως το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό. Η πίεση ψηλά συνεχίστηκε, ενώ στο 13’ ήταν σειρά του Λοΐζου να απειλήσει με πλασέ απ’ το ύψος της περιοχής, με τον Σισκόφσκι όμως να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό καταγράφηκε κι η πρώτη τελική της Δόξας όταν ο Βαγιέχο δοκίμασε από αρκετή απόσταση το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Φαμπιάνο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 17’ όταν οι παίκτες της Δόξας αναπτύχθηκαν ωραία απ’ τον κεντρικό διάδρομο με τον Ίλιτς να δίνει στον Μπένι, κι αυτός στον Σαντίκ που απέναντι απ’ τον Φαμπιάνο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το καλό πεντάλεπτο της Δόξας θορύβησε τον Νιλ Λένον ο οποίος έδινε συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές με στόχο να ηρεμίσουν και να ανακτήσουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι» ανέβασαν πάλι στροφές, έφθαναν με σχετική ευκολία κοντά στην περιοχή της Δόξας, όμως αυτό που έλειπε ήταν η σωστή τελική πάσα.

Στο 25’ ένα σουτ του Ανσφαριφάρντ μερικά μέτρα εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε τον Σισκόφσκι καθώς η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω απ’ τα δοκάρια, ενώ δυο λεπτά αργότερα το η προσπάθεια του Λοΐζου στην περιοχή σταμάτησε από τον Στυλιάνου. Στο 32’ ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει με τον Ασαμόα να επιχειρεί από καλή θέση ένα σουτ χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα πήγαιναν με το 0-0 στα αποδυτήρια, η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Μπρούνο Φελίπε στο 42’. Ο Ανσαριφάρντ έψαξε με πάσα στην περιοχή τον Λέτσιακς ο οποίος με τη σειρά του έδωσε στον Μπρούνο που απ’ το ύψος του πέναλτι περίπου με δυνατό σουτ νίκησε τον Σισκόφσκι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου είχαμε πεντάλεπτη καθυστέρηση καθώς το VAR εξέταζε μια φάση. Συγκεκριμένα στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημίχρονου έγινε μια μπαλιά στην περιοχή της Δόξας, ο Λοΐζου μπήκε στη φάση για να πλασάρει όμως με τάκλιν ο Αντενόν έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ κατά τον διαιτητή. Το VAR εξέτασε τη φάση κι έκρινε πως ο διαιτητής είχε λάβει λανθασμένη απόφαση και θα έπρεπε να δώσει πέναλτι. Ταυτόχρονα όμως ο Λοΐζου ξεκίνησε από θέση οφσάιντ κι ως αποτέλεσμα το πέναλτι που έδωσε το VAR ακυρώθηκε απ’ το ίδιο το VAR για οφσάιντ.

Στο 51’ ο Ίλιτς βρέθηκε στην περιοχή της Ομόνοιας έκανε το πλασέ με τη μπάλα να σταματά σε σώματα αμυντικών κι εν συνεχεία ο Βαγιέχο δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα η Δόξα έχασε νέα ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ ο Ίλιτς κέρδισε τη κεφαλιά ο Φαμπιάνο απέκρουσε ασταθώς κι εν συνεχεία προσπάθησε να πετύχει το τέρμα ο Σαντίκ με τον Μίλετιτς να διώχνει στη γραμμή.

Οι ευκαιρίες της Δόξας ξύπνησαν την Ομόνοια και στο 60’ ο Παπουλής βρέθηκε μόνος στην περιοχή της Δόξας, επιχείρησε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Μπρούνο να απειλήσει, επιχειρώντας το σουτ από διαγώνια θέση εντός περιοχής και τον Σισκόφσκι να του λέει όχι. Στο 65’ ο Λοΐζου έφυγε σε τετ α τετ, όμως νικητής βγήκε ο Σισκόφσκι.

Το παιχνίδι είχε πάρει γρήγορο ρυθμό με τις δυο ομάδες να σημειώνουν συνεχώς τελικές προσπάθειες για την επίτευξη κάποιου τέρματος. Στο 71’ ένα σουτ του Ασαμόα σταμάτησε στην πλάτη του Λάνγκ, ενώ στο 72’ μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ της Δόξας, ο Μπένι έκανε το σουτ, όμως ο Φαμπιάνο με σωστή τοποθέτηση απέκρουσε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Δυο λεπτά αργότερα ο Βαγιέχο έψαξε με μπαλιά τον Σαντίκ που κέρδισε την πρώτη κεφαλιά, όμως ο Μίλετιτς έδιωξε προ του Μπένι, ενώ στο 76’ ο Χαραλάμπους βρέθηκε στην περιοχή της Δόξας και επιχείρησε ένα σουτ το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι.

Στο 81’ της αναμέτρησης ο Σαντίκ έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς μετά από μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας, επιχείρησε στην κίνηση ένα σουτ απ’ το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια. Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε στο 83’ όταν ο Ζαχαρίου έδωσε έτοιμο τέρμα στον Κακουλλή που από κοντά δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά.

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα πάντως υπήρξε ανατροπή στις αριθμητικές ισορροπίες με τον Αντενόν να βλέπει κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) για φάουλ στον Κακουλλή.

Μετά από αυτή την εξέλιξη τα λεπτά των καθυστερήσεων ανήκαν ολοκληρωτικά στην Ομόνοια η οποία στο φινάλε πέτυχε και δεύτερο τέρμα όταν μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Μπέζους βρέθηκε απέναντι στον Σισκόφσκι και με ιδανικό πλασέ έγραψε το 0-2.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Δόξα (Τσέου): Σικόρσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Κέρλα, Ίλιτς (60' Γκόμες), Σαντίκ, Ασαμόα (72' Ντούσκο), Κοβάσεβιτς, Παυλίδης (45' Σότσικ), Βαλλέχο, Στυλιανού (79' Τιτζιανί)

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Χαραλάμπους, Μιξ (72' Κίτσος), Παπουλής (72' Μπάρκερ), Μπρούνο (88' Μπέζους), Λοΐζου (79' Ζαχαρίου), Ανσαριφαρντ (79' Κακουλλής)