«Ταυρομάχοι»… ήταν οι Σουηδοί

Παλικαρίσιος βαθμός για τους Σουηδούς απέναντι στην Ισπανία… μέσα στη Σεβίλλη

Στραβοπάτημα για την Ισπανία κόντρα στην Σουηδία για την δική της πρεμιέρα στο EURO 2020. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε αν και έφτιαξε πολλές ευκαιρίες (όχι πολλές), έδειξε ότι έχει θέμα στο τελείωμα των φάσεων και πως χρειάζεται πολλή δουλειά στην συνέχεια αν δεν θέλει να πέσει θύμα έκπληξης στον όμιλο. Από την άλλη η Σουηδία ήταν εκπληκτική τακτικά, έκλεισε σωστά τους Ισπανούς σε πολλές περιπτώσεις και είχε επίσης ένα πολύ καλό Όλσεν.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Α΄Ημίχρονο

Το φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα ήταν η Ισπανία, με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να μπαίνει από την αρχή ορεξάτα και να προσπαθεί να απειλήσει την εστία της Σουηδίας. Πέραν από κάποιες καλές επισκέψεις στην εστία του Όλσεν, η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 16ο λεπτό όταν ο Όλμο πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Κόκε και τον Όλσεν να λέει εντυπωσιακά όχι στον άσο της Λειψίας.

Η Ισπανία μετά την πρώτη της μεγάλη φάση συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας (πράγμα που μας έχει συνηθίσει να κάνει όλα αυτά τα χρόνια), με την νέα της καλή φάση να έρχεται στο 23ο λεπτό όταν ο Κόκε εντός περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα όμως να περνάει λίγο έξω.

Εκεί που θα περίμενε κανείς ότι η Σουηδία θα ανέβαζε κάπως τον ρυθμό της, η ομάδα του Άντερσον συνέχισε στο ίδιο αγωνιστικό πλάνο. Να προσέχει την αμυντική της λειτουργία και να περιμένει τους Ισπανούς. Το σκηνικό με την κατοχή της μπάλας δεν άλλαξε ωστόσο αυτό που έλειπε ήταν οι ουσιαστικές ευκαιρίες για την «φούριας ρόχας» που στην περισσότερη διάρκεια γυρόφερνε την μπάλα με μόλις μία καλή στιγμή στην εστία μέχρι και το 35ο λεπτό.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε. Μετά από λάθος του Ντανιέλσον ο Αλβάρο Μοράτα πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία που του δόθηκε καθώς αστόχησε σε τετ α τετ με τον Όλσεν. Ωστόσο αυτή η ευκαιρία δεν ήταν η μεγαλύτερη στο πρώτο μέρος μιας και η Σουηδία στην πρώτη καλή φάση έφτασε πολύ κοντά στο 0-1. Ο Ίσακ μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ισπανίας βρέθηκε στην περιοχή και μάλιστα σε καλή θέση, με το σουτ του να αποκρούεται προ της γραμμής από τον Γιορέντε και την μπάλα ακολούθως να χτυπάει και στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο που είχε να μας δώσει πολλές φάσεις στο τελευταίο του δεκάλεπτο τελείωσε στο ισόπαλο 0-0 αλλά και με ακόμα μία τελική, όταν το σουτ του Όλμο απόκρουσε ο Όλσεν.

Β΄Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο μας άφησε με καλές φάσεις, έτσι λοιπόν και το δεύτερο ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για τους Ισπανούς. Το σουτ που επιχείρησε ο Μοράτα πέρασε έξω όμως χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο Όλσεν που μέχρι στιγμής έχει ένα καλό βράδυ. Μετά και από αυτή την ευκαιρία η Ισπανία συνέχισε με μία ανούσια κατοχή, καθώς μέχρι και το 70ο λεπτό δεν έφτιαξε κάποια άλλη ευκαιρία δείγμα του ότι όσο περνούσε ο χρόνος έλειπε και το καθαρό μυαλό από την ομάδα του Λουίε Ενρίκε.

Πέραν τούτου, η Σουηδία στο διάστημα αυτό και πιο συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό, πλησίασε στο 0-1. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Ίσακ να ζαλίζει τους αμυντικούς της Ισπανίας, αλλά το γύρισμα του νεαρού άσου της Σοσιεδάδ δεν εκμεταλλεύτηκε ιδανικά από τον Μπεργκ ο οποίος από πολύ κοντά αστόχησε.

Από το 70ο λεπτό και μετά, το άγχος αλλά και η πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία των Σουηδών δεν άφηναν τους Ισπανούς να κάνουν κάποια μεγάλη φάση και όσο περνούσε ο χρόνος υπήρχε ακόμα και ο κίνδυνος σε μία αντεπίθεση της φιλοξενούμενης ομάδας να χάσει ακόμα και την νίκη η «φούριας ρόχας».

Καρδιές πήγαν να σπάσουν προς το τέλος της αναμέτρησης με την Ισπανία να βάζει ασφυκτική πίεση για να πετύχει το χρυσό γκολ κόντρα στην Σουηδία. Στο 89ο λεπτό ο Μορένο, μετά από σέντρα του Σαράμπια, έκανε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Όλσεν ήταν και πάλι εκεί που έπρεπε κάνοντας μια τρομερή επέμβαση κρατώντας το 0-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο Μορένο έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Το 0-0 δεν άλλαξε ούτε και με το τελευταίο σφύριγμα του Σλοβένου διαιτητή, με το τελικό αποτέλεσμα προφανώς να αφήνει ικανοποιημένους τους Σουηδούς που έκαναν ένα εξαιρετικό τακτικά παιχνίδι, φοβερή αμυντική λειτουργία, ένας Όλσεν κέρβερος όποτε χρειάστηκε, με τους παίκτες του Άντερσον να μπορούσαν ακόμα και να κλέψουν την νίκη, κυρίως στην πολύ μεγάλη φάση του Μάρκους Μπεργκ στο 61ο λεπτό.

Από την άλλη, η Ισπανία έχει να διαχειριστεί περισσότερο την δυστοκία της στο σκοράρισμα αλλά και το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο άργησε πολύ να κάνει κλασσικές ευκαιρίες. Ποιότητα έχει, αλλά αν δεν βελτιωθεί μπορεί να πέσει και θύμα έκπληξης στον όμιλο.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Γιορέντε, Λαπόρτ, Πάου Τόρες, Άλμπα, Κόκε, Ρόντρι (66΄Τιάγκο), Πέδρι, Φεράν Τόρες (74΄Ογιαρζαπάλ), Μοράτα (66΄Σαράμπια), Όλμο (74΄Μορένο).

Σουηδία (Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Λούστινγκ (75΄Κραφτ), Λίντελοφ, Ντανιέλσον, Αουγκούστινσον, Όλσον (84΄Καγιούστε), Εκντάλ, Λάρσον, Φόρσμπεργκ (84΄Μπένγκτσον), Ίσακ (68΄Κλαεσόν), Μπεργκ (68΄ Κουεσόν).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 55΄Λούστινγκ/ -

Διαιτητής: Σλάβκο Βίνσιτς (Σλοβενία).