Τσάμπιονς Λιγκ: Πάρτι στο Τορίνο η Μπαρτσελόνα, πεντάρα η Γιουνάιτεντ

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης

Η Μπαρτσελόνα απέδρασε με 2-0 από την έδρα της Γιουβέντους, έκανε το 2Χ2 και πήρε κεφάλι στον όμιλο. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Μέσι πάτησε περιοχή από αριστερά αλλά τον πρόλαβε ο Μπονούτσι και στο 3’ ο Σέζνι έσωσε μετά από σουτ του Πιάνιτς ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά, το σουτ του Γκριεζμάν, τράνταξε το δοκάρι τη Γιουβέντους.

Στο 5ο λεπτό ο Κουλουσέβσκι μπούκαρε στην περιοχή της Μπαρτσελόνα, αλλά άργησε και κόπηκε και στο 14’ ο Ντεμπελέ έκανε τις προσποιήσεις από δεξιά κι έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Κιέζα και κατέληξε στα δίχτυα Σέζνι για το 0-1. Με τη σέντρα ο Μοράτα σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 23’ ο Γκριεζμάν πάτησε όμορφα στον Μέσι, που αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Στο 30’ ο Μοράτα σκόραρε ξανά αλλά και πάλι το γκολ ακυρώθηκε, ενώ στο 35’ ο Σέζνι πρόλαβε σωτήρια τον Ντεμπελέ και στη συνέχεια ο Γκριεζμάν καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να πλασάρει. Στο 49ο λεπτό το σουτ του Μπεντανκούρ πέρασε λίγο έξω και στο 55’ ο Κουαδράδο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μοράτα με γυριστό από κοντά αλλά κι αυτό το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 63’ το σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα έξω, όπως κι εκείνο του Πέδρι στο 64’ και στο 70’ ο Κιέζα έκανε κακό σουτ από ιδανικό σημείο. Στο 75ο λεπτό ο Μέσι άνοιξε αριστερά στον Γκριεζμάν που έκανε το διαγώνιο πλασέ αλλά αστόχησε για εκατοστά, ενώ στο 86 αποβλήθηκε ο Ντεμιράλ. Κι έτσι στο 90’ ο Φάτι κέρδισε πέναλτι από τον Μπερναρντέσκι και ο Μέις έκανε το 0-2 από τα 11 μέτρα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντεμιράλ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Κουαδράδο, Ραμπιό (83’ Μπερναρντέσκι), Μπεντανκούρ (83’ Αρτούρ), Κουλουσέβσκι (75’ ΜακΚένι), Ντιμπάλα, Κιέζα, Μοράτα

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Αραούχο (46’ Μπούσκετς), Σέρχι Ρομπέρτο, Λενγκλέ, Άλμπα, Πιάνιτς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι (90+2’ Μπρέθγουεϊτ), Μέσι, Ντεμπελέ (66’ Φάτι), Γκριεζμάν (89’ Φίρπο)

Ονειρική Γιουνάιτεντ, «πάτησε» τη Λειψία!

Καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που «πάτησε» τη Λειψία (5-0) στο «Ολντ Τράφορντ» και πανηγύρισε 2η νίκη σε ισάριθμες υποχρεώσεις της στον 8ο όμιλο του Champions League!

Παράλληλα, συνέχισε την παράδοση που έχει χτίσει εντός έδρας κόντρα σε γερμανικές ομάδες και τη θέλει να μην χάνει από το 2001 (8-3-0 πλέον)!

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με σουτ του Φρεντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που κόντραρε αλλά ο Γκουλάστσι απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 21' οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ με τον Πογκμπά να περνά εξαιρετική κάθετη για τον Γκρίνγουντ που με άψογο πλασέ στην κίνηση, έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα η Λειψία είχε την πρώτη της ευκαιρία με σουτ του Ενκουκού που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 51' με σουτ του Γκρίνγουντ που απέκρουσε ο Γκουλάστσι. Στο 65' η Λειψία απείλησε με κοντινή κεφαλιά του Κονατέ που απέκρουσε σχεδόν εξ επαφής ο Ντε Χέα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα είχαν ευκαιρία και οι γηπεδούχοι με τον Γκουλάστσι να σταματά τον Μαρσιάλ. Στο 76' οι «κόκκινοι διάβολοι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Μπρούνο Φερνάντες να βγάζει απίθανη μπαλιά για τον Ράσφορντ που ξεκίνησε την κίνησή του πίσω από τη μεσαία γραμμή και αφού βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Γκουλάστσι, πλάσαρε υπέροχα για το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα η Γιουνάιτεντ τελείωσε το παιχνίδι με τον Φρεντ να κάνει καταπληκτικό τάκλιν στον Σάμπιτσερ κλέβοντας την μπάλα που έφτασε στον Ράσφορντ ο οποίος αφού ''εξέθεσε'' τον Ουπαμεκανό, σούταρε για το 3-0. Στο 85' οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Σάμπιτσερ στον Μαρσιάλ, με τον ίδιο ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 4-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα σκόραρε και ο Καβάνι αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράσφορντ συμπλήρωσε το χατ-τρικ καθώς μετά από πάσα του Μαρσιάλ, σούταρε για το 5-0.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα. Γουάν-Μπισάκα (81' Τουανζέμπε), Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, Μάτιτς (63' ΜακΤόμινεϊ), Φρεντ, Γκρίνγουντ (63' Ράαφορντ), Πογκμπά (81' Καβάνι), Φαν Ντε Μπέεκ (67' Μπρούνο Φερνάντες), Μαρσιάλ

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Χένρινγκς (63' Σάμπιτσερ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Καμπλ (74' Κλάιφερτ), Ενκουκού (65' Σόρλοθ), Όλμο, Φόρσμπεργκ, Ανχελίνιο, Πόουλσεν