Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 58 ετών

Kathimerini.gr

Ένα από τα χειρότερα πρωινά ξημέρωσε σήμερα για την ελληνική ιστιοπλοΐα.

Ο Ολυμπιονίκης Λεωνίδας Πελεκανάκης έφυγε από τη ζωή σήμερα το πρωί, σε ηλικία 58 ετών, ύστερα από μάχη με την COVID-19 που κράτησε, σχεδόν, δύο μήνες.

Ο πρωταθλητής της ιστιοπλοΐας έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής υψηλού επιπέδου που έφυγε από τη ζωή εξαιτίας του θανατηφόρου ιού. Ο Λεωνίδας Πελεκανάκης δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα υγείας. Αντίθετα, μέχρι και τον Οκτώβριο έπαιρνε μέρος σε αγώνες ανοικτής θαλάσσης και χάραζε νικηφόρες ρότες.

Ο Λεωνίδας Πελεκανάκης γεννήθηκε στις 22/11/1962. Από την παιδική ηλικία βρέθηκε στο άθλημα της ιστιοπλοΐας. Ξεκίνησε κάνοντας όπτιμιστ στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Πειραιά και συνέχισε σε άλλες ολυμπιακές κατηγορίες όπως Finn, Star, Soling ενώ υπήρξε και από τους κορυφαίους αθλητές στην ανοικτή θάλασσα με διεθνείς διακρίσεις. Θεωρείτο ένα από τα καλύτερα «τιμόνια» της γενιάς του. «Όλη η ζωή του ήταν η ιστιοπλοΐα. Αγαπούσε πολύ το άθλημα», δήλωσε στην «Κ» συντετριμμένος ο Ολυμπιονίκης Δημήτρης Δεληγιάννης. Ο Λεωνίδας Πελεκανάκης μαζί με τον Δημήτρη Δεληγιάννη και τον Τάσο Μπουντούρη είχαν αναδειχθεί παγκόσμιοι πρωταθλητές στο Soling to 1993.

Το παλμαρέ του Λεωνίδα Πελεκανάκη ήταν γεμάτο από διακρίσεις. Σε τρίγωνο και ανοικτή θάλασσα. Το 1984, πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες μαζί με τον Ηλία Χατζηπαυλή και κατέκτησαν την 6η θέση στην κατηγορία των Star στη διοργάνωση του Λος Άντζελες.

Με την ίδια κατηγορία σκάφους πήρε μέρος σε δύο ακόμη ολυμπιακές διοργανώσεις. Το 2000, αγωνίστηκε στο Σίδνεϊ μαζί με τον Δημήτρη Μπούκη όπου πλασαρίστηκαν 11οι , ενώ το 2004, στην Αθήνα, κατέλαβε την ίδια θέση. Μαζί του, σε αυτή τη διοργάνωση, ήταν ο Γιώργος Κοντογούρης.

Όπως μας είπε και ο Δημήτρης Δεληγιάννης, όλη η ζωή του περιστρεφόταν γύρω από το άθλημα των ιστών. Αξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό, στήριζε την ομάδα της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων, όπου μάθαινε στους δόκιμους τα μυστικά της θάλασσας. Με την ομάδα της Σχολής πήρε μέρος σε πολλά Ράλλυ Αιγαίου. Ο ιστορικός θεσμός του Πανελληνίου Ομίλου Ιστιοπλοΐας Ανοικτής Θαλάσσης υπήρξε ένας από τους αγαπημένους αγώνες του πρωταθλητή και πολλές φορές είχε ανεβεί με την ομάδα του στο βάθρο των νικητών.