Απόλλων - ΑΕΛ 1-1: Ζωντανός με Πίττα στο φινάλε!

Στο 92' ο Πίττας ισοφάρισε το παιχνίδι και κράτησε ζωντανό τον Απόλλωνα στη μάχη του τίτλου

’ ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, όπως κάθε ντέρμπι της Λεμεσού, Απόλλωνας και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1. Η ΑΕΛ κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 92’ όταν ο Πίττας σκόραρε με κεφαλιά. Αυτό είναι το δεύτερο ντέρμπι της Λεμεσού για φέτος που ο Απόλλωνας ισοφαρίζει στα τελευταία λεπτά.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΛ. Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ είχε την υπεροχή των κινήσεων στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να βρει την μεγάλη ευκαιρία. Στο 7’ ο Γεωργιάδης έκανε την συρτή μπαλιά στην περιοχή, όμως το τελείωμα του Μαύρου δεν ήταν καλό και η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Βάλε. Δυο λεπτά αργότερα ο Μάγκλιτσα έκανε την σέντρα σουτ και ο Ρομό έδιωξε σε κόρνερ. Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα ο Απόλλωνας ανέβασε σταδιακά την απόδοση του και έβγαινε με προϋποθέσεις στην επίθεση. Στο 18’ ο Πίτι έκανε από δύσκολη θέση το σουτ, όμως ο Βάλε ήταν έτοιμος. Στο 27’ ο Σοάρες δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε έξω μακριά από την εστία του Βάλε. Ένα λεπτό αργότερα ο Αϊροσα μπήκε στην περιοχή του Βάλε, έδωσε στον ξεμαρκάριστο Πίτι που με όμορφο σουτ νίκησε τον Βάλε και έγραψε το 0-1. Το τέρμα δεν βοήθησε στον ρυθμό του αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων πάλευαν για να βγουν μπροστά όμως οι χώροι και στις δυο εστίες ήταν καλά κλειστοί. Στο 44’ καταγράφηκε η επόμενη φάση, με τον Σαρδινέρο να μπαίνει στην περιοχή της ΑΕΛ, όμως ο Ρομό βγήκε και μπλόκαρε πρώτος την μπάλα. Στο 45’ ο Γεωργιάδης έφυγε όμορφα από αριστερά, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, όμως μάζεψε ο Βάλε. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Σαφώς πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας. Στο 51’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω σε κόρνερ. Στο 52’ ο Μάγκλιτσα έπιασε μια κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Σαφώς βελτιωμένος ο Απόλλωνας σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Όμως και πάλι δεν είχε σωστή τελική πάσα. Στο 62’ έγινε η μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Μάγκλιτσα πήδησε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά όμως ο Ρομός απέκρουσε σταθερά. Στο 69΄καταγράφηκε και η πρώτη τελική της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μαύρου έπιασε την κεφαλιά όμως ο Βάλε μπλόκαρε σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα ο Φορτούνα βρήκε με κεφαλιά τον Μαύρου στην περιοχή, αυτός με μιας έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 74’ ο Σεμέδο δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω. Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο αύξανε την πίεση του ο Απόλλωνας. Όμως και πάλι δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Στο 88’ οι παίκτες του Απόλλωνα βγήκαν στην επίθεση, έγινε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Φορτούνα και πέρασε έξω. Στο 92’ όμως ο Πίττας έδωσε τη λύση στον Απόλλωνα όταν με κεφαλιά νίκησε τον Ρομό και έγραψε το 1-1.

Απόλλων: Βάλε, Γκόμες, Βινίσιους, Κυριάκου, Σέρτζιο, Σακέτι, Πέδρο, Ντα Σίλβα, Παπουλής, Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα

ΑΕΛ: Ρομό, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Φορτούνα, Νικολάου, Σοάρες, Πίτι, Γεωργιάδης, Μπλάνκο, Μαύρου