Ξανά μόνη πρώτη η Λίβερπουλ

Είπε «καλή χρονιά» στη Νιούκαστλ με μαγικό Σαλάχ!

Συνεχίζει να οδηγεί την Premier League η Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε με σκορ 4-2 τη ματσάρα κόντρα στη Νιούκαστλ χάρη στον τρομερό Μο Σαλάχ που έβαλε δύο γκολ και «έφτιαξε» άλλα δύο, με αποτέλεσμα να μείνει ξανά μόνη πρώτη στην κορυφή, στο +3 από τη δεύτερη Άστον Βίλα! Από την άλλη πλευρά, οι «καρακάξες» απέτυχαν για 28ο συνεχόμενο παιχνίδι να κερδίσουν στο «Άνφιλντ», κι έμειναν στους 29 βαθμούς και την 9η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε καθολικά στη Λίβερπουλ, η οποία δεν σκόραρε από... θαύμα. Oι «ρεντς» είδαν ένα γκολ τους να ακυρώνεται, ενώ στο 22ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Μάρτιν Ντουμπράβκα. Ο Σλοβάκος πορτιέρε νίκησε τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ αστόχησε εξ επαφής.

Ο Άγγλος δεξιός οπισθοφύλακας, μάλιστα, πήγε να βάλει και το γκολ της χρονιάς α λα Ρομπέρτο Κάρλος από πολύ πλάγια θέση, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε εκτός, με τη Νιούκαστλ να γλιτώνει για ακόμη μια φορά στο πρώτο μέρος. Νωρίτερα, στο 36', ο Νταν Μπερν σόκαρε το «Άνφιλντ» βρίσκοντας δίχτυα, όμως και αυτό το γκολ ακυρώθηκε, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 0-0.

Όσα γκολ δεν μπήκαν στο πρώτο μέρος, τελικά ήρθαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου. Αρχικά, στο 49', η Λίβερπουλ έβγαλε καταπληκτική επίθεση, με τον Λουίς Ντίας να βρίσκει εξαιρετικά τον Ντάργουιν Νούνιες στην περιοχή και αυτόν να δίνει «πάρε-βάλε» ασίστ στον Μοχάμεντ Σαλάχ για το 1-0. Οι «ρεντς» δεν το χάρηκαν όμως πολύ, αφού στο 54' ο Άντονι Γκόρντον «άδειασε» δύο αμυντικούς και βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Αλεξάντερ Ίσακ, που δεν... συγχώρησε και ισοφάρισε σε 1-1 άμεσα.

Ο Κλοπ άλλαξε τους επιθετικούς του ρίχνοντας στο ματς τους Ντιόγο Ζότα και Κόντι Χάκπο, ενώ η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει την εστία του τρομερού Ντουμπράβκα και δικαιώθηκε, χάρη στη «μαεστρία» του Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος «έφτιαξε» το 2-1 καθώς «έκοψε στα δύο» την άμυνα της Νιούκαστλ με φοβερή κάθετη στον Ζότα, ο οποίος έδωσε ασίστ στον Κέρτις Τζόουνς, με τον τελευταίο να σκοράρει προ κενής εστίας. Στη συνέχεια, ο Αιγύπτιος έκανε φοβερή σέντρα με το εξωτερικό, με τον Χάκπο να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και να γράφει το 3-1 με άτσαλο αλλά αποτελεσματικό τρόπο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και μείωσαν σε 3-2 με κεφαλιά του Σβεν Μπότμαν, όμως λίγα λεπτά αργότερα, στο 86', ο Ζότα κέρδισε πολύ αμφιλεγόμενο πέναλτι από τον Ντουμπράβκα, με τον Σαλάχ να μη λαθεύει αυτή τη φορά και να γράφει το 4-2, κάνοντας οριστική τη νίκη της Λίβερπουλ!