«Βασίλισσα» στην κορυφή η Ρεάλ

Λύγισε τη Μαγιόρκα!

Δεν τα βρήκε εύκολα η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην αξιόμαχη Μαγιόρκα, αλλά τελικά επικράτησε με 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ισπανικού πρωταθλήματος!

Τον έλεγχο του αγώνα είχε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, ωστόσο δεν κατάφερε κάποια φάση να τη μετουσιώσει σε κάποιο γκολ. Η Μαγιόρκα από την άλλη έπαιζε στις αντεπιθέσεις και κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και έγιναν πιο απειλητικοί, χωρίς ωστόσο να έχουν κάποια σπουδαία φάση. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε τελικά στο 78’ ο Ρίντιγκερ ο οποίος έγραψε το 1-0, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του!

Σπουδαία νίκη, με την οποία ανασαίνει βαθμολογικά πήρε η Θέλτα. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ κατάφερε να λυγίσει με γκολ στις καθυστερήσεις την Μπέτις, επικρατώντας με σκορ 2-1.

Με τον Τάσο Δουβίκα να μπαίνει ως αλλαγή στο 89’ για τους γηπεδούχους και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίζει για πρώτη φορά βασικός στη La Liga, βγάζοντας όλο το παιχνίδι, ενώ κιτρινίστηκε στο 90+1’.

Ο Ρουϊμπάλ μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Άσπας στο 16’ να γράφει το 1-1 από την άσπρη βούλα. Στη συνέχεια το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Σβέντμπεργκ στο 90+6’ να «χτυπάει» και να γράφει το 2-1 για τη Θέλτα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του!