Διέλυσε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με «πεντάρα» η Άρσεναλ!

Παρέμεινε μια ανάσα από την κορυφή, στο -2 από την Τότεναμ!

Είχε σε τρομερή ημέρα τον Έντι Ενκέτια, που πέτυχε χατ-τρικ και διέλυσε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ η Άρσεναλ (5-0)!

Οι «κανονιέρηδες» είχαν εξαιρετική απόδοση και έδειξαν για ακόμη ένα παιχνίδι ότι θα τον φτάσουν μέχρι τέλους και φέτος, πραγματοποιώντας ακόμη μία επιβλητική εμφάνιση! Έτσι, ανέβηκαν ξανά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 24 βαθμούς, στο -2 από την πρωτοπόρο Τότεναμ.

Ο Ενκέτια έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Αρτέτα στο 28ο λεπτό έπειτα από όμορφη ασίστ του Ράις, με το 1-0 να είναι και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Στο 51', ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ επτά λεπτά αργότερα έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας χατ-τρικ! Στο 88', ο Βιέιρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το 4-0, με τον Τομιγιάσου να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 90'+7', διαμορφώνοντας το τελικό 5-0!

Στο άλλο παιχνίδι της ζώνης των 17:00, η Μπόρνμουθ επικράτησε 2-1 της Μπέρνλι και πήρε... ανάσα, ανεβαίνοντας στους 6 βαθμούς, έναντι τεσσάρων των φιλοξενούμενων. Το σύνολο του Βενσάν Κομπανί άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Γουίλσον, με τον Σεμένιο να κάνει το 1-1 στο 22ο λεπτό. Την ανατροπή για τους γηπεδούχους, υπέγραψε στο 76' ο Μπίλινγκ για το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή: sport-fm.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση