Άλλη κλάση η Μπάρτσα!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΛΑΒΕΣ 3-1

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι για άλλη μια φορά, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Αλαβές με 3-1 και κατέκτησε το 29ο της Κύπελλο Ισπανίας. Μέσι, Νεϊμάρ και Αλκάθερ σκόραραν στο τελευταίο ματς τους Λουίς Ενρίκε στον πάγκο των Καταλανών. Ο Ερνάντεθ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε προσωρινά για τους Βάσκους.

Η εικόνα του αγώνα

Δυνατά ξεκίνησε ο τελικός, με την Μπάρτσα να έχει την κατοχή και την Αλαβές να πιέζει πολύ ψηλά στις αρχές του αγώνα. Στο 6’, ο Μέσι έκανε την μπαλιά στον Άλμπα, ο οποίος έκανε την κεφαλιά μόλις άουτ. Μετά από αυτή την φάση, η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία μπροστά στην εστία του Πατσέκο. Η Αλαβές αμυνόταν εξαιρετικά και δεν άφησε την Μπαρτσελόνα. Στο 27’, μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Ιμπάι Γκόμεθ είχε σουτ στο δοκάρι με την μπάλα να παίρνει ανάποδα φάλτσα πριν περάσει την γραμμή. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα  προηγήθηκε στο σκορ με απίθανο φαλτσαριστό σουτ του Μέσι. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η Αλαβές ισοφάρισε με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του 19χρονου Τεό Ερνάντεθ. Οι Καταλανοί, όμως προς τα τέλη του ημιχρόνου αποκατέστησαν τις ισορροπίες. Πρώτα, ήταν η μπαλιά του Γκόμες από δεξιά προς τον Νεϊμάρ, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία για το 2-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λέο Μέσι βρήκε με κάθετη τον Αλκάθερ, ο οποίος με σουτ έγραψε το 3-1 των Καταλανών. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με μια εκτέλεση φάουλ του Γκόμες που έφυγε λίγο άουτ. Στο 50’, ο Πατσέκο απέκρουσε σωτήρια την εξ επαφής προβολή του Αλκάθερ από μπαλιά του Μέσι. Στη συνέχεια, το ματς είχε χαμηλό τέμπο, με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Στο 71΄, ο Σίλεσεν απέκρουσε ασταθώς την προβολή του Ντεϊβέρσον που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, δεν είχε και πολλές συγκινήσεις, παρά την διάθεση της Αλαβές να πιέσει την αντίπαλό της.

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε την Μπαρτσελόνα να κατακτά το τρίτο συνεχόμενό της κύπελλο και το 29ο σε 39 τελικούς που συμμετείχε. Από την άλλη, η Αλαβές κρατά την πολύ καλή της προσπάθεια σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Μπαρτσελόνα: Σίλεσεν, Μασεράνο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Αλκάθερ, Νεϊμάρ

Αλαβές: Πατσέκο, Φεμενία, Έλι, Φεντάλ, Βιγκαράϊ, Ερνάντεθ, Γιορέντε, Μανού Γκαρθία, Έντγκαρ, Γκόμεθ, Ντεϊβέρσον