«Άλωσε» το Ολίμπικο και συνεχίζει… αλάνθαστη η Μίλαν! (vid)

Έβαψε «ροσονέρο» το ντέρμπι στη Ρώμη και συνεχίζει απόλυτη στη Serie A

Εντυπωσιακή και ουσιαστική Μίλαν, έβαψε «ροσονέρο» το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στη Serie A!

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι... χάλασε την ατμόσφαιρα που έφτιαξαν οι φίλοι της Ρόμα στο κατάμεστο «Ολίμπικο», παίρνοντας τη νίκη με 2-1 χάρη στα γκολ των Ζιρού (με πέναλτι στο 9’) και Λεάο (48’), αντέχοντας παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 61’ λόγω αποβολής του Τομόρι και ξεκινώντας με 3/3 τη νέα σεζόν στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας! Απλώς μείωσε για τη Ρόμα στις καθυστερήσεις ο Σπινατσόλα, με τους «τζιαλορόσι» να μένουν χωρίς νίκη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Ανώτερη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μίλαν, ευτύχησε να προηγηθεί στο 9ο κιόλας λεπτό, όταν ο διαιτητής έδωσε πέναλτι μετά από εισήγηση του VAR σε τάκλιν του Τσελίκ στον Λόφτους Τσικ, με τον Ζιρού να εκτελεί εύστοχα για το 0-1.

Στο 22’ ο Ρούι Πατρίσιο αρνήθηκε το γκολ με εντυπωσιακή επέμβαση στον Πουλίσικ, ενώ το δεύτερο γκολ της Μίλαν ήρθε με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Λεάο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό γυριστό μετά από σέντρα του Καλάμπρια.

Στο 61’ ο Τομόρι άφησε τη Μίλαν με 10 παίκτες, βλέποντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του ρέφερι, ενώ η Ρόμα ανέβασε κατακόρυφα την πίεσή της, ψάχνοντας τρόπο αντίδρασης. Ωστόσο, δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 93’, όταν το σουτ του Σπινατσόλα κόντραρε στον Καλουλού και κατέληξε στα δίχτυα του Μενιάν. Στο 95’ μια προσπάθεια του Ζαλέφσκι κόντραρε σε αμυντικού και βγήκε κόρνερ, με το 1-2 να μένει μέχρι τέλους!

Πηγή: sportfm.gr