Άρσεναλ-Τότεναμ 2-0: Λονδρέζικο ντέρμπι με Γερμανό πρωταγωνιστή

Ο Σκόντραν Μουστάφι ήταν όλα τα λεφτά για τους θριαμβευτές του Αρσέν Βενγκέρ

Το εντός έδρας νικηφορό σερί σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ που άρχισε να κτίζει από τις 5 Απριλίου επέκτεινε η Άρσεναλ, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι. Με κορυφαίο τον Γερμανό κεντρικό αμυντικό Σκόντραν Μουστάφι ο οποίος και άνοιξε το σκορ και περιόρισε τον Χάρι Κέιν, οι «κανονιέρηδες» επανήλθαν δυναμικά και άφησαν πίσω τους την εκτός έδρας ήττα από την Σίτι πριν τη διακοπή, εισερχόμενοι ξανά στην πρώτη πεντάδα, έστω και με αγώνα στο χέρι. Από την άλλη πλευρά οι «πετεινοί» παρουσιάστηκαν υποτονικοί και βραχυκυκλωμένοι στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, με τους Κέιν και Άλι να μην μπορούν να συνδεθούν σε κανένα σημείο του αγώνα, με τον Έρικσεν.

Πρώτο ημίχρονο

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης η Άρσεναλ επιχείρησε την πρώτη επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή με το σουτ του Λακαζέτ να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κέιν είδε το πλασέ μέσα από την περιοχή να εξουδετερώνεται από τον Τσεχ. Λίγο μετά το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κτύπησαν στην αντεπίθεση με τον Σάντσες να σημαδεύει τον Λακαζέτ στο ύψος του πέναλτι ωστόσο ο Γάλλος προδόθηκε από το κοντρόλ της μπάλας. Στο 19ο λεπτό ο Ράμσεϊ σημάδεψε τον Μπεγιερίν στο δεξί άκρο με τον Ισπανό να σημαδεύει τον Λακαζέτ, ο οποίος δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στο πλεκτό από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η Άρσεναλ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο, με τον Ντίερ να ενεργεί σωτήρια στο 29ο λεπτό όταν ο Οζίλ πλαγιοκόπησε από δεξιά. Η αντίδραση από πλευράς «πετεινών» ήρθε πέντε λεπτά αργότερα όταν ο Έρικσεν σημάδεψε τη ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού του Τσεχ και την Άρσεναλ να κόβει άμεσα τον αέρα του αντίπαλου όταν ο Μουστάφι με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 36ο λεπτό. Οι «κανονιέρηδες» δεν έμειναν εκεί και στο 42ο λεπτό έφτασαν και σε δεύτερο γκολ όταν ο Σάντσες με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των δικτύων του Γιορίς κάνοντας το 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Μουστάφι και Κέιν αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα του Μάικ Ντιν στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, με τον Λακαζέτ να πρωταγωνιστεί σε δύο φάσεις μεταξύ 52ου και 53ου λεπτού χωρίς όμως να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κέιν κινήθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή ωστόσο το σουτ του κατέληξε κόρνερ μετά από αυτοθυσία του Μουστάφι, με τους «πετεινούνς» να δείχνουν σημάδια αντίδρασης. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Ποτσετίνο επιστράτευσε Γουίνκς αντί Ντεμπελέ, με τον Σάντσες να ψάχνει είκοσι λεπτά πριν το φινάλε ένα δεύτερο προσωπικό γκολ ωστόσο το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν ανησύχησε.

Στο 74ο λεπτό ο Βεγκέρ επιχείρησε να κλειδώσει την αναμέτρηση αποσύροντας τον Λακαζέτ και επιστρατεύοντας τον Κοκλέν, γεγονός που έφερε αποδοκιμασίες από τους φίλους των γηπεδούχων. Αμέσως μετά ο Σάντσες έφτασε μια ανάσα από του να βάλει ταφόπλακα στα όνειρα των «πετεινών» για βαθμολογικό όφελος ωστόσο ο Γιορίς βγήκε κερδισμένος σε τετ-α-τετ. Η Τότεναμ έφτασε μια ανάσα από τη μείωση του σκορ στο 81ο λεπτό ωστόσο ο Τσεχ άναψε κόκκινο σε εξ επαφής κεφαλιά του Ντίερ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σο ήταν απελπιστικά άστοχος από πλεονεκτική θέση. Στις καθυστερήσεις ο Σάντσες έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο προσωπικό γκολ ωστόσο ο Γιορίς βγήκε κερδισμένος σε τετ-α-τετ.

Άρσεναλ (Α. Βεγκέρ): Τσεχ, Κοσιελνί, Μουστάφι, Μονρεάλ, Μπεγιερίν, Ράμσι, Τσάκα, Κολάσινατς, Οζίλ (84' Ιόμπι), Σάντσες, Λακαζέτ (73' Κοκλέν)

Τότεναμ (Μ. Ποτσετίνο): Γιορίς, Σάντσεθ, Ντιέρ, Φερτόχεν, Τριπιέ, Σισοκό, Ντεμπελέ (62' Γουίνκς), Έρικσεν, Ντέιβις, Άλι (76' Γιορέντε), Κέιν (76' Σο)

Διαιτητής: Μάικ Ντιν

Σκόρερς: 36' Μουστάφι, 42' Σάντσες

Κίτρινες κάρτες: Τσάκα, Σάντσες, Μουστάφι, Μονρεάλ/Κέιν