Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μαδρίτης 0-0: Μηδέν εις το πηλίκο!

Σε ένα γενικότερα μέτριο ντέρμπι Ατλέτικο και Ρεάλ έμειναν στο 0-0

Σε ένα γενικότερα μέτριο ντέρμπι Ατλέτικο και Ρεάλ έμειναν στο 0-0. Οι δυο ομάδες είχαν από μερικές καλές στιγμές, όμως κανείς δεν κατάφερε να σκοράρει. Μάλιστα και οι δυο ομάδες ζήτησαν πέναλτι σε χέρια στην περιοχή, ενώ θα μπορούσε το παιχνίδι να έχει και κόκκινες κάρτες. Η πιο σημαντική είδηση όμως είναι πως κατά πάσα πιθανότητα ο Ράμος θα χάσει το παιχνίδι της Τρίτης με τον ΑΠΟΕΛ καθώς υπέστη ρινικό κάταγμα.

Με διάθεση ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το παιχνίδι. Μόλις στο 3’ μετά από λάθος του Βαράνε, ο Κορέα βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Κασίγια, όμως το πλασέ του πέρασε μόλις έξω. Από εκεί και πέρα στο 14΄ένα σουτ του Μόντριτς σταμάτησε σε σώματα, ενώ στο 15’ η προβολή του Σαούλ σταμάτησε στον Ράμος. Το παιχνίδι είχε αρκετές προϋποθέσεις κυρίως από την Ατλέτικο, όμως μέχρι και το 25’ τα πάντα τελείωναν στην τελική πάσα. Στο 26’ ο Λούκας έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε στο 31’ όταν ο Κρόος με τον Ρονάλντο έκαναν το 1-2, με τον πρώτο όμως να πλασάρει μόλις έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο εκτέλεσε ένα φάουλ με δύναμη, με τον Όμπλακ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 36’ ο Κασεμίρο κατέβασε με το κεφάλι μια μπαλιά στην περιοχή της Ατλέτικο, ο Ράμος έπεσε για κεφαλιά ψαράκι, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όλες οι φάσεις έμειναν ημιτελείς και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το μηδέν παθητικό.

Αν στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες έδειξαν διάθεση (στα αρχικά τουλάχιστον στάδια) στην επανάληψη δεν το είδαμε αυτό. Οι δυο ομάδες μπήκαν με διάθεση να μην παίξουν όπως μπορούν. Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις δυο προσπάθειες έγιναν μια από κάθε ομάδα, οι οποίες «μύριζαν» ευκαιρία, όμως και πάλι η τελική πάσα ήταν λανθασμένη. Χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 75’ (!) όταν ο Ρονάλντο βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η τελική αυτή ξύπνησε κάπως τις δυο ομάδες. Στο 79’ ο Τόρες έδωσε στον Γκαμεϊρό που πλάσαρε όμως ο Βαράνε έδιωξε στη γραμμή. Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε δυο λεπτά αργότερα με φάουλ του Ρονάλντο που ανάγκασε τον Όμπλακ να διώξει σε κόρνερ. Στο 86’ ο Κρόος έκανε το δυνατό σουτ, ο Όμπλακ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα, όμως ο Γοδίν έδιωξε τη μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο με μπόλικο χώρο έβαλε τη μπάλα μπροστά του για το σουτ, όμως ο Λούκας έπεσε με σωτήριο τάκλιν και σταμάτησε τον Ρονάλντο. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα σε ένα παιχνίδι που λίγες στιγμές κατάφερε να προσφέρει το θέαμα που όλοι περίμεναν.

Ενδεκάδες

Ατλέτικο (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν, Λούκας, Σαούλ, Κόκε, Τόμας (55' Καράσκο), Γκάμπι, Κορέα (76' Γκαμεϊρό), Γκριεζμάν (76' Τόρες)

Ρεάλ (Ζιντάν): Κασίγια, Καρβαχάλ, Ράμος (45' Νάτσο), Βαράνε, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Ρονάλτο, Μπενζεμά (76' Ασένσιο)

Κίτρινες Κάρτες: Σάβιτς, Σαούλ, Χουανφράν, Λούκας, Γοδίν, Σαούλ, Κόκε / Καρβαχάλ, Κασεμίρο

Κόκκινες Κάρτες: - / -