Αυστραλία-Γερμανία 2-3: Πρώτο βήμα για τα Πάντσερ

Χαλαρές άμυνες στο Σότσι

Δεν κατάφεραν να καθηλώσουν τους Αυστραλούς, αλλά τη νίκη την πήραν οι Γερμανοί με 3-2 για να ξεκινήσουν θετικά την παρουσία τους στο κύπελλο συνομοσπονδιών. Στίντλ, Ντράξλερ και Γκορέτζκα σημείωσαν τα γκολ.

Οι Γερμανοί μπήκαν στον αγώνα δυνατά και επιβλήθηκαν από νωρίς, με τον Στιντλ στο 5’ να σκοράρει μετά από γύρισμα του Μπραντ. Το γρήγορο γκολ έφερε κυριαρχία των Γερμανών που πίεζαν και έφτασαν από το ημίχρονο κιόλας σε διψήφιο αριθμό προσπαθειών για γκολ. Όμως οι Αυστραλοί έμειναν «ζωντανοί» στο ματς και άμα βρήκαν ευκαιρία χτύπησαν. Στο 41’ με τον Ρόγκιτς να σουτάρει και να έρχεται η ισοφάριση μετά τις αστάθειες του Λένο. Γκολ που δεν χάρηκαν οι Αυστραλοί, αφού στο 44’ οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι και ο Ντράξλερ το έκανε γκολ.

Με το καλημέρα στην επανάληψη, ο Γκορέτζκα με πλασέ εντός περιοχής σημείωσε το 3-1 και το ματς έδειχνε να τελειώνει. Μέχρι το 56’ όμως, όπου νέο λάθος του Λένο έφερε τη μείωση του σκορ του Γιούριτς. Στη φάση αυτή χρειάστηκε και οι VAR, για υποψία χεριού, αλλά το γκολ μέτρησε. Κάπου αγχώθηκε η Γερμανία, οι Αυστραλοί πάλεψαν τις ελπίδες τους και βρήκαν κάποιες φάσεις χωρίς το σκορ να αλλάξει.

Αυστραλία: Ράιαν, Ράιτ, Σένσμπουρι, Ντετζένεκ, Μόουι, Μίλιγκαν, Ρόγκιτς (71' Τροΐζι), Λουόνγκο (46' Ρόμπι Κρουζ), Λέκι, Μπέχιτς, Γιούριτς (87' Τιμ Κέιχιλ).

Γερμανία: Λένο, Κίμιχ, Μουστάφι, Ρίγκιντερ, Ρούντι, Μπραντ (63' Ζούλε), Χέκτορ, Γκορέτσκα, Ντράξλερ, Στιντλ (78' Εμρέ Τζαν), Βάγκνερ (57' Βέρνερ).