«Έπεσε» ηρωικά στη Μόσχα ο Ολυμπιακός

Μπορούσε και για τη νίκη

Ένας πολύ καλά διαβασμένος Ολυμπιακός κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την ΤΣΣΚΑ, αλλά το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο και το μίνι μπλακ άουτ στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού, του κόστισαν την ήττα (69-65) στη Μόσχα, με αποτέλεσμα να πέσει στο 3-2. Καταστροφική η τρίτη περίοδος για τους «ερυθρόλευκους», καθώς έδωσαν το δικαίωμα στους Ρώσους να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 21-9.

Παρ’ όλα αυτά, τα μεγάλα σουτ των Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος όχι μόνο τους κράτησαν στην τέταρτη, αλλά στο 37’ το ματς ήταν στην ισοπαλία (61-61). Όμως, σε εκείνο το σημείο κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και κάποιες άστοχες επιθέσεις, έδωσαν στην «ομάδα του στρατού» την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν και πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 6 ασίστ, με τον Πρίντεζη να είχε 14 και τον Γουίλιαμς-Γκος 13. Από το σύνολο του Ιτούδη, το οποίο έφτασε στο 5-0 στη φετινή Ευρωλίγκα, κορυφαίος ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 20 πόντους, με τον Κλάιμπερν να είχε 17 και τον Χίγκινς 11.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Τουπάν και Γουίλιαμς-Γκος μπήκε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Πολύ νευρικό και επιπόλαιο επιθετικά το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με το 2-2 να μένει στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους, οδήγησαν την ΤΣΣΚΑ σε πολλά άσχημα και άστοχα σουτ, ενώ χτυπώντας μέσα στη ρακέτα με Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ξέφυγαν στο +6 (4-10), στα μισά. Η απάντηση των Ρώσων ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ, ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο έκανε μόνος του ένα 5-0 (9-10). Αλλά, οι παίκτες του Μπλατ το… βρήκαν ξανά στην άμυνα και κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα στην επίθεση με μπροστάρη τον Γουίλιαμς-Γκος, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 15-13.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Χάινς ισοφάρισε (15-15), αλλά ακολούθησε ένα καταιγιστικό τρίλεπτο από τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Μπλατ είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και με τον Σπανούλη να μοιράζει συνεχώς «έτοιμα» καλάθια, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και έκαναν ένα 7-0 (15-22). Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» εξακολουθούσε να ήταν καλή και έτσι η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στα μισά και συγκεκριμένα στο +9 (18-27). Διά χειρός Σπανούλη, η ομάδα του Πειραιά ήταν στην ίδια απόσταση (21-30), αλλά στο 17’ πήρε… μπρος ο Ροντρίγκεθ, ο οποίος με απανωτά τρίποντα μείωσε στους τρεις πόντους (27-30). Ο Παπανικολάου «ξεκόλλησε» προσωρινά τον Ολυμπιακό (27-33), ωστόσο κάποια λάθη έδωσαν αιφνιδιασμούς στους Ρώσους, οι οποίοι έφεραν το ματς στο καλάθι (31-33), στα 38’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, με δύο βολές ο Μιλουτίνοφ έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +4 (31-35) και μ’ αυτό πήγαν στα αποδυτήρια.

Με τα… νύχια και τα δόντια του Γουίλιαμς-Γκος, ο Ολυμπιακός διατηρούνταν μπροστά, στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (35-39). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τον Ροντρίγκεθ να βρίσκει τρομερό ρυθμό, να αρχίζει να… πυροβολεί από παντού και έτσι η ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα 8-0 (43-39), μέχρι το 25’. Το καλάθι του Σπανούλη μείωσε (43-41) προσωρινά, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να τιμωρούν το κάθε λάθος, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +9 (50-41), στο 27’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα με εκατέρωθεν άστοχα σουτ, με τους Ρώσους όμως να είχαν την απόσταση ασφαλείας τους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (52-44).

Τα επιθετικά ριμπάουντ του ΛεΝτέι και ένα μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη κρατούσαν τον Ολυμπιακό στο ματς (54-50), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Βοροντσέβιτς η ΤΣΣΚΑ «ξεκόλλησε» (57-50), αλλά οι Πειραιώτες αρνούνταν να… πεθάνουν. Κι αυτό γιατί, στα καλάθι των Ρώσων, απαντούσαν οι Σπανούλης και Γουίλιαμς-Γκος με μεγάλα σουτ και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο ήταν στο παιχνίδι, αλλά ισοφάρισαν (61-61), στα τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στην επόμενη φάση, όμως, οι παίκτες του Μπλατ έχασαν τρία απανωτά αμυντικά ριμπάουντ με τον Κλάιμπερν να κάνει 1/2 βολές, τον Σπανούλη να αστοχεί σε τρίποντο και στη συνέχεια τον Αμερικανό της ΤΣΣΚΑ να μην λαθεύει από τη γραμμή για το +3 (66-63), στα 30’’ πριν τη λήξη. Ούτε η επόμενη επίθεση κατέληξε σε καλάθι για τον Ολυμπιακό, με τον Χίγκινς να κάνει και αυτός 2/2 και ουσιαστικά να σφραγίζει τη νίκη της ΤΣΣΚΑ που ήρθε με το τελικό 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65