Έστησε «μπλόκο» στη Ρεάλ η Σεβίλλη

Στο 1-1 κόλλησε η «βασίλισσα» μέσα στην έδρα της Σεβίλλης

«Κόλλησε» στη Σεβίλλη η Ρεάλ Μαδρίτης! Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, παρότι βρήκε γκολ στο 4' με τον Βαλβέρδε το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα από χρήση VAR, είδε τον Αλάμπα να πετυχαίνει αυτογκόλ 70 λεπτά αργότερα, ισοφάρισε άμεσα με κεφαλιά του Καρβαχάλ στο 78' αλλά έμεινε στο 1-1 μετρώντας τη δεύτερη της απώλεια μετά από 10 αγωνιστικές στη La Liga.

Αρκετά σκληρό ματς στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» με επτά κίτρινες κάρτες και με τις δυο ομάδες να αγγίζουν τη νίκη στο τέλος. Τραγικό λάθος του Κέπα στο γκολ της Σεβίλλης, με τον Ισπανό πορτιέρα να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και να μετατρέπεται σε μοιραίο για τους «μερένχες».

Το ματς ξεκίνησε με τον Βαλβέρδε να σκοράρει για τη Ρεάλ και τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να ακυρώνει το τέρμα ως οφσάιντ. Μετά από 20 λεπτά η Σεβίλλη απείλησε με τον Σο να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ατομική ενέργεια και το σουτ του Βινίσιους στο 40' το οποίο μπλόκαρε ο Νίλαντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ανδαλουσιάνοι απείλησαν πρώτοι με τον Κέπα να αποκρούει κεφαλιά του Ράκιτις ενώ στο 57' η Ρεάλ απάντησε με τον Ροντρίγκο να σουτάρει και τον τερματοφύλακα της Σεβίλλης να απομακρύνει. Η ομάδα του Γκαρσία έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 74' όταν από τη σέντρα του Λουκεμπάκιο ο Αλάμπα σε... συνεργασία με τον Κέπα έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα του Αντσελότι απάντησε άμεσα και στο 78' μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρόος στο πρώτο δοκάρι, ο Καρβαχάλ με έξυπνη κεφαλιά ισοφάρισε.

Στο 81' ο Κέπα εξιλεώθηκε μετά την «γκάφα» του κάνοντας μια σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος ο οποίος λίγο έλειψε να «πληγώσει» την πρώην ομάδα του με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

Παραμένει στην κορυφή με 25 βαθμούς η Ρεάλ Μαδρίτης, ανάσανε η Σεβίλλη που έφτασε τους εννέα, ούσα στη 13η θέση.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Νίλαντ, Ακούνια, Γκουντέλι (77’ Μπαντέ), Ράμος, Νάβας, Οκάμπος, Ράκιτιτς, Σο (86’ Λαμέλα), Σουμαρέ, Εν Νεσιρί (86’ Μιρ), Λουκεμπάκιο (67’ Σούσο)

ΡΕΑΛ: Κέπα, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Ρίντιγκερ, Μεντί (85’ Φραν Γκαρσία), Κρόος, Τσουαμενί (66’ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε (66’ Μόντριτς), Μπέλινγκχαμ, Βινίσιους (85’ Μπραΐμ Ντίαθ), Ροδρίγο (78’ Χοσέλου)