Φιλική τριάρα της Μπαρτσελόνα στη Ρεάλ στο Ντάλας

Φιλικό που θύμισε κανονικό clasico το οποίο είχε μεγάλη ένταση αλλά και όμορφο θέαμα

Μόνο... φιλικό δεν ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στο «AT&T Stadium» του Ντάλας.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 3-0 χάρη στα γκολ των Ουσμάν Ντεμπελέ, Φερμίν Λόπεθ και Φεράν Τόρες όντας πιο αποτελεσματικοί από την «βασίλισσα» (που είχε τρία δοκάρια), ενώ είναι χαρακτηριστικό πως δεν έλειψε η μεγάλη ένταση, τα δυναμικά μαρκαρίσματα, οι αψιμαχίες, αλλά και οι διαμαρτυρίες εκατέρωθεν. Κανονικό clasico δηλαδή...

Ενδεικτικά, ο Ιλκάι Γκιντογκάν και ο Φερλάν Μεντί έγιναν αναγκαστική αλλαγή εξαιτίας των σκληρών φάουλ των Τσουαμενί και ντε Γιονγκ αντίστοιχα.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν στο 15' με υπέροχη συνεργασία που κατέληξε σε διαγώνιο σουτ του Ουσμάν Ντεμπελέ. Ο Βινίσιους είχε δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι και ένα ακόμη σουτ στο πρώτο ημίχρονο, όπως συνέβη και με την προσπάθεια του Τσουαμενί στο 62'.

Μετά τις πολλές αλλαγές εκατέρωθεν ο αγώνας δεν έχασε τον ρυθμό του, αλλά οι ρεζέρβες της Μπαρτσελόνα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Ο 20χρονος μέσος Φερμίν Λόπεθ με βολίδα λίγο έξω από την περιοχή έκανε με το πρώτο του γκολ στην ανδρική ομάδα το 2-0 στο 85', ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φεράν Τόρες από κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το τελικό 3-0.