Κορυφή με οπλισμένους Μανέ και Σαλάχ η Λίβερπουλ

Επικράτησε με 4-1 της Κάρντιφ και φουλάρει για τον τίτλο

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε για 4η φορά σε τρία ματς αυτή την εβδομάδα, ο Σακίρι δίνει λύσεις, ο Μανέ φορτώνει τα αντίπαλα δίχτυα και η Λίβερπουλ συνέχισε νικηφόρα την προσπάθεια της για την κατάκτηση του τίτλου με την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο "Φαραώ" άνοιξε νωρίς το σκορ, μόλις στο 10ο λεπτό, ενώ ο Αιγύπτιος στο 13’ σέρβιρε ευκαιρία στον Φαν Ντάικ που σημάδεψε το δοκάρι. Οι «κόκκινοι» σκόραραν στο 66’ με τον Σαντιό Μανέ στο 66’, αφού ο Σενεγαλέζος χόρεψε δύο αμυντικούς της Κάρντιφ, για να δώσει σκορ ασφαλείας στην πρωτοπόρο. Στο 77’ ο Πάτερσον ανησύχησε με την μείωση του σκορ σε 2-1 τους παίκτες του Κλοπ, αλλά ο Σακίρι στο 84’ με σουτ ύστερα από πάσα του Σαλάχ έκανε το 3-1. Ξανά στο 87’ ο Σαλάχ με ασίστ στον Μανέ και έξοχο τελείωμα του τελευταίου συνδυάστηκαν για το τελικό 4-1.

Τους 20 πόντους σε 10 ματς, με την έκτη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Μπόρνμουθ που πέρασε με τρίποντο από το «Κρέιβεν Κότατζ» 2-0 τη Φούλαμ που παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Ο Γουίλσον στο 14ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 0-1, ενώ στο 72’ ο Μπρουκς διαμόρφωσε το 0-2. Οι γηπεδούχοι έριξαν λευκή πετσέτα στο αμέσως επόμενο λεπτό με την αποβολή του ΜακΝτόναλντ. Στο 85’ ο Γουίλσον πέτυχε ένα ακόμα γκολ για το 0-3.

Η Γουότφορντ συνέχισε την εξαιρετική της πορεία για φέτος επικρατώντας 3-0 της Χάντερσφιλντ. Με τον Περέιρα στο 10ο λεπτό και τον Ντεουλεφέου στο 19’ οι «σφήκες» καθάρισαν το παιχνίδι για να έρθει ένα ακόμα γκολ από τον Σαξές στο 80ο λεπτό. Στους 19 πόντους πλέον η Γουότφορντ.

Σημαντική νίκη 1-0 πέτυχε η Μπράιτον απέναντι στη Γουλβς με γκολ του Μάρεϊ στο 48’ και έφτασε τους 14 πόντους, ενώ μόλις τον 3ο βαθμό της στο πρωτάθλημα πήρε η Νιούκαστλ με το εκτός έδρας 0-0 απέναντι στη Σαουθάμπτον.