Μπλόκαρε τη Λίβερπουλ και... έφτιαξε την Άρσεναλ η Γιουνάιτεντ!

Κερδισμένοι από το ντέρμπι του Άνφιλντ οι «κανονιέρηδες»

Μπορεί να μην είναι στα καλύτερά της, όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κάνει χαλάστρα στη Λίβερπουλ, κρατώντας τη στο 0-0 μέσα στο Άνφιλντ!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» άντεξαν το σφυροκόπημα των “reds” και πήραν τον βαθμό, επιτρέποντας παράλληλα στην Άρσεναλ να μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Premier League.

Στη 2η θέση μαζί με την Άστον Βίλα η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με εκείνη του Έρικ Τεν Χαγκ από την άλλη να καταγράφει την πρώτη της ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα και να ανεβαίνει 7η.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Τσιμίκας εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και η άμυνα της Γιουνάιτεντ έδιωξε με υπερένταση ενώ στο 5’ ο Σαλάχ σέντραρε από αριστερά αλλά ο Νούνιες δεν πρόλαβε στο πίσω δοκάρι.

Στο 16ο λεπτό ο Άρνολντ σέντραρε από δεξιά, ο Νούνιες πήρε την κεφαλιά, ο Ονάνα έχασε αρχικά την μπάλα αλλά στη συνέχεια είπε όχι σε σουτ του Σαλάχ και στο 28 μετά από κόρνερ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ονάνα έσωσε εντυπωσιακά.

Στο 36ο λεπτό μια ακόμη κεφαλιά, από τον Κονατέ αυτή τη φορά, πέρασε έξω και στο 47’ ο Άρνολντ πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ.

Στο 55ο λεπτό ο Γκαρνάτσο βρέθηκε αριστερά στην περιοχή αλλά ο Άρνολντ έκοψε σωτήρια και στο 66’ ο Άρνολντ έπιασε δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Στο 68ο λεπτό ο Χόιλουντ άλλαξε με τον ΜακΤόμινεϊ και βρέθηκε μόνος με τον Άλισον αλλά πλάσαρε πάνω του και στο 76’ ο Νούνιες έχασε το κοντρόλ αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ντίαζ που από κοντά πλάσαρε στα σώματα. Στο επόμενο λεπτό ο Κονατέ έκανε φοβερό γύρισμα και σουτ από το πέναλτι αλλά ο Ονάνα μπλόκαρε και στο 90+2’ η κεφαλιά του Χάκπο πέρασε μόλις έξω. Στο 90+3' ο Άλισον έδιωξε με τα πόδια μετά από σουτ του Ράσφορντ και στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε ο Νταλότ με δύο κίτρινες στην ίδια φάση!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Σόμποσλαϊ (61’ Γκόμες), Έντο, Χράφενμπερχ (61’ Χάκπο), Σαλάχ, Νούνιες (78’ Έλιοτ), Ντίας (78’ Τζόουνς)

Μάντσεστερ Γ. (Έ. Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Έβανς, Βαράν, Σο, Μέινου (82’ Μέιμπρι), ΜακΤόμινεϊ, Άμραμπατ, Άντονι (82’ Πελίστρι), Χόιλουντ, Γκαρνάτσο (71’ Ράσφορντ)