Ολλανδία - Γαλλία 2-0: Μεγάλη νίκη και επέστρεψαν για τα καλά οι «Οράνιε»!

Μεγάλη και άνετη επικράτηση των «Οράνιε»

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Ολλανδία, επικράτησε με 2-0 της Γαλλίας, η οποία δεν εμφανίστηκε ουσιαστικά ποτέ στο γήπεδο και με τα γκολ των Βαϊνάλντουμ και Ντεπάι στο τέλος κάθε ημιχρόνου, βάζει φωτιά στον όμιλο! Πάνε για τη νίκη τη Δευτέρα στη Γερμανία που θα τους δώσει την πρωτιά στον όμιλο.

Πολύ καλύτερα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η γηπεδούχος Ολλανδία, προσπαθώντας να επιβάλλει το δικό της ρυθμό, δημιουργώντας την μόλις 1η τους ευκαιρία με τον Γιορίς να αποκρούει το κοντινό σουτ του Βαϊνάλντουμ. Στα λεπτά που ακολούθησαν και ενώ οι Ολλανδοί είχαν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους, οι Γάλλοι άρχισαν να επιτίθονται με μοναδική καλή στιγμή την κεφαλιά του Γκριζμάν, από σέντρα του Ντιν, αλλά μάζεψε εύκολα ο Σίλεσεν. Πάνω που άρχισαν οι Γάλλοι να αποκτούν τον έλεγχο του παιχνιδιού, βασισμένοι σε ατομικές προσπάθειες του Μπαμπέ, η Ολλανδία άνοιξε το σκορ στο 44 με τον Βαϊνάλντουμ να παίρνει το ριμπάουντ στο δυνατό σουτ του Μπάμπελ, εντός της περιοχής και επακόλουθης απόκρουσης του Γιορίς. Έτσι το γκολ αυτό διαμόρφωσε το 1-0 για το πρώτο 45λεπτο.

Β’Ημίχρονο

Όπως στο 1ο ημίχρονο έτσι και στο 2ο οι Ολλανδοί μπήκαν πολύ καλύτερα έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και δημιουργώντας πολλές προϋποθέσεις για γκολ στα καρέ του Γιορίς. Ο Τερματοφύλακας και αρχηγός των «Τρικολόρ» ήταν ο ήρωας τους και πραγματικά ήταν πολλές οι στιγμές που έσωσε την χώρα του. Οι Γάλλοι δεν απείλησαν καθόλου στο 2ο ημίχρονο, οι αλλαγές του Ντεσάν δεν βοήθησαν ενώ τα πράγματα έγιναν χειρότερα με το πέναλτι που καταλογίστηκε στο τέλος και τον Ντεπάι που έκανε το 2-0, α λα πανένκα, ξεγελώντας τον Γιορίς και γράφοντας το τελικό 2-0. Μια τεράστιας σημασίας νίκη για τους «Οράνιε», οι οποίοι έδειξαν πραγματικά ότι επέστρεψαν και πλέον με νίκη τη Δευτέρα μέσα στην Γερμανία θα είναι αυτοί που θα πάρουν την πρόκριση για το «Final 4» του Nations League το ερχόμενο καλοκαίρι.

Διακριθέντες:

Ολλανδία: Ο πολυτιμότερος για τους Οράνιε ήταν ο σκόρερ του 1ου γκολ, Βαϊνάλντουμ, ο οποίος όχι μόνο σκόραρε, αλλά και βοήθησε τόσο στο αμυντικό κομμάτι αλλά και στην επίθεση αφού ήταν παρόν σχεδόν σε όλες τις επιθετικές τους προσπάθειες.

Γαλλία: Μόνο ο Γιορίς ξεχώρισε για τους Τρικολόρ, χωρίς τις πάμπολλες του αποκρούσεις το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερο.

Απογοήτευσαν:

Ολλανδία: Ήταν πραγματικά μια υπέροχη βραδιά για τους Ολλανδούς, κανείς δεν υστέρησε στην απόδοση του.

Γαλλία: Αν εξαιρέσουμε τον Γιορίς, ήταν όλοι τους απογοητευτικοί, ενώ ούτε και αυτοί που πέρασαν αλλαγή συνείσφεραν με το παιχνίδι τους.

Κοουτσάρισμα:

Ολλανδία (Κούμαν): Μια χάρα τα πήγε η χώρα του, του βγήκαν και οι επιλογές που έκανε στην 11άδα, μεταμορφωμένη η Ολλανδία με αυτόν στον πάγκο.

Γαλλία (Ντεσάν): Απογοητευτική σε όλο το παιχνίδι η Γαλλία, φέρει την ευθύνη που δεν παρακίνησε τους ποδοσφαιριστές του, δεν θύμησε σε τίποτα την ομάδα που πριν λίγους μήνες κατέκτησε το Μουντιάλ.

Διαιτησία:

Καλά τα πήγε η διαιτησία του Anthony Taylor, ίσως θα μπορούσε να έδειχνε πιο νωρίς τη κίτρινη κάρτα στον Ντιν, μιας και έκανε πολλά επικίνδυνα φάουλ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν, Ντε Λίγκτ, Βαν Ντάικ, Ντέμφρις, Μπλίντ, Ντε Ρούν, Βαϊνάλντουμ (Βιλχένα 89'), Ντε Γιονγκ, Μπερβάιν (Πρόμες 86΄), Μπάμπελ (Άκε 90'), Ντεπάι.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Βαράν, Κιμπέμπε, Παβάρ, Ντιν, Νζόνζι (Ντομπελέ 81'), Καντέ , Ματουιντί (Σισοκό 65'), Μπαμπέ, Γκριζμάν, Ζιρού (Ντεμπελέ 65')

Σκόρερς: Βαϊνάλντουμ (44'), Ντεπάι (95') / -

Κίτρινες Κάρτες: Βαϊνάλντουμ / Καντέ, Ντιν, Παβάρ, Ντεμπελέ