Στους «8» του FA Cup με Κούμα και Ντανς! (vids)

Άνετη νίκη για τη Λίβερπουλ και τώρα οι… δυο τους

Έκλεισαν ραντεβού για τους «8» του Κυπέλλου Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ.

Γονάτισε στο τέλος τη Νότιγχαμ, επικρατώντας 1-0 και έφυγε για τα προημιτελικά του Κυπέλλου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Άνετο 3-0 για τη Λίβερπουλ επί της Σαουθάμπτον. Νίκη 3-2 επί της Λιντς για την Τσέλσι, ενώ η Γουλβς απέκλεισε την Μπράιτον (1-0).

Η ομάδα του Τεν Χάαχ κράτησε το καλό για το τέλος απέναντι στη Νότιγχαμ, με τον Κασεμίρο να τη λυτρώνει με δυνατή κεφαλιά από κοντά στο 90ο λεπτό. Εντελώς φτωχό σε θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο, ενώ ξεκάθαρα καλύτερο ήταν το δεύτερο, με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να… σηκώνουν μανίκια. Ένα καλό φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες, που βρήκε τον Κασεμίρο, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά έκρινε την αναμέτρηση.

Αποτέλεσμα, η οποία μπορεί να γιατρέψει τις πληγές που της προκάλεσε η πρόσφατη ήττα από τη Λίβερπουλ στον τελικό του Λιγκ Καπ, πήρε η Τσέλσι. Ένα γκολ του Γκάλαχερ στο 90ο λεπτό χάρισε στους Λονδρέζους τη νίκη με 3-2 επί της Λιντς και παράλληλα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Έπειτα από κούρσα του Έντσο, ο 24χρονος μέσος έγινε αποδέκτης της μπάλας και εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «μπλε» με τον Τζοσέφ να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Ντισασί, αλλά η ομάδα του Ποτσετίνο έκανε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Ο Τζάκσον ισοφάρισε στο 15ο λεπτό με σουτ από πλάγια θέση, ενώ ο Μούντρικ με μονοκόμματο τελείωμα στο 37’ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Ο Τζόσεφ «χτύπησε» και στο 59’ για την Τσέλσι, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά.

Νέα και ωραία Λίβερπουλ. Οι «reds» επικράτησαν 3-0 της Σαουθάμπτον με τα πιτσιρίκια του Κλοπ να κάνουν τη διαφορά. Ο 18χρονος Κούμας άνοιξε το σκορ στο 44’ να ελίσσεται ωραία λίγο έξω από την περιοχή και να πλασάρει για το 1-0. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντανς να πετυχαίνει δύο γκολ, χαρίζοντας ευρεία νίκη στην ομάδα από το μεγάλο λιμάνι.

Πηγή: sport-fm.gr