Στρογγυλοκάθισε στην κορυφή η Ρεάλ!

Πέρασε... αέρας από την Τζιρόνα

Πέρασε... αέρας από την Τζιρόνα και έπιασε κορυφή η Ρεάλ Μαδρίτης! Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι «μερένχες» έφυγαν με το εντυπωσιακό 3-0 από την έδρα της εξαιρετικής και μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Τζιρόνα, ανεβαίνοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά το πέρας οκτώ αγωνιστικών στη La Liga!

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» ουσιαστικά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν με τα τέρματα των Χοσέλου και Τσουαμενί στο 17' και 21' αντίστοιχα, πήραν «αέρα» δύο τερμάτων. Βέβαια, τα πράγματα μπορεί να ήταν τελείως διαφορετικά, αν ο Τσιγκάνοφ δεν έστελνε την μπάλα στο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά για την Τζιρόνα στο 4ο λεπτό!

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζουντ Μπέλιγχαμ στο 71', με τον νεαρό Άγγλο να φτάνει τα έξι γκολ σε επτά συμμετοχές του στη φετινή La Liga. Στο φινάλε του αγώνα πάντως, λίγο έλειψε να ξεφύγει το πράγμα, μετά και το σκληρό μαρκάρισμα του Νάτσο που έφερε την αποβολή του, καθώς κινδύνεψε να δημιουργηθεί γενικευμένη σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες.