Συνέτριψε τη Μπρέντφορντ αλλά ανησυχεί η Λίβερπουλ!

Συνεχίζει στην κορυφή αλλά παράλληλα ανησυχεί για την κατάσταση των Ζότα και Τζόουνς

Ευρεία μεν, Πύρρειος δε νίκη της Λίβερπουλ στο Μπρέντφορντ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνέτριψε 4-1 εκτός έδρας την ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Premier League, αποτέλεσμα που θα τη διατηρήσει στην κορυφή.

Ταυτόχρονα, όμως, ο Γερμανός τεχνικός είδε τους Τζόους και Ζότα να αποχωρούν τραυματίες κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (34' και 44'), ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου αντικαταστάθηκε και ο σκόρερ Νούνιες και μένει να φανεί εάν αποτέλεσε αναγκαστική αλλαγή. Για μια Λίβερπουλ, η οποία τις τελευταίες μέρες είδε να μπαίνουν στα «πιτς» και οι Άρνολντ και Άλισον. Στον πάγκο παρέμεινε ο Τσιμίκας.

Μια ακόμα ευρεία επικράτηση για τους «κόκκινους» το τελευταίο διάστημα και δεύτερη σερί νίκη μετά την ήττα (3-1) στο ντέρμπι με την Άρσεναλ.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 35', ύστερα από συνδυασμό δύο παικτών που γρήγορα βγήκαν αλλαγή. Ο Ζότα, λοιπόν, ήταν εκείνος που έκλεψε ψηλά, περνώντας με το κεφάλι στον Νούνιες, ο οποίος βγήκε ολομόναχος στην αντεπίθεση, για να σκάψει την μπάλα υπέροχα πάνω από τον Φλέκεν. Ακόμα μία ανάκτηση έφερε το 0-2 στο 55', με τους φιλοξενούμενους να ξεδιπλώνονται ιδανικά και τον ΜακΆλιστερ να έρχεται να τελειώσει υποδειγματικά τη φάση.

Οι δύο εκ των νεοεισελθόντων, Χάκπο και Σαλάχ, συνδυάστηκαν στο 68' για το 0-3, με τον πρώτο πέρα από την ασίστ για το γκολ του Αιγύπτιου άσου να τοποθετεί το όνομά του και στον πίνακα των σκόρερ με ψύχραιμο πλασέ στο 86'. Μάλιστα, η Λίβερπουλ είχε την ευκαιρία να σημειώσει και 5ο τέρμα στις καθυστερήσεις, όμως η μπάλα μετά την κεφαλιά του Φαν Ντάικ βρήκε στο δοκάρι.
Ενδιάμεσα, στο 75', ο Τόνι σκόραρε για 4ο ματς στα πέντε που έχει παίξει μετά την επιστροφή του στη δράση.