Το χαβά του ο Μπέλιγχαμ, πάντα πρώτη η Ρεάλ

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου στην Ισπανία

Με τέτοιον Μπέλιγχαμ, πώς να γκελάρει η Ρεάλ Μαδρίτης... Ο Άγγλος πέτυχε δύο ακόμα γκολ και άνοιξε τον δρόμο για το εντός έδρας 4-0 επί της Οσασούνα, σκοράροντας στο 9’ και στο 54’.

Ο Βινίσιους έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη των Μαδριλένων στο 65’, με τον Χοσέλου να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα πέντε λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε ευκαιρία να φτάσει και σε πέμπτο γκολ, όμως ο Ερέρα απέκρουσε το πέναλτι του Χοσέλου στο 84’.
Όπως και να ‘χει, η «βασίλισσα» παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της La Liga με δύο βαθμούς περισσότερους από την τρομερή Τζιρόνα, που επέστρεψε άμεσα στα θετικά αποτελέσματα μετά την πρόσφατη ήττα από τη Ρεάλ.

Οι Καταλανοί επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας της Κάντιθ με τέρμα του Γκαρθία στο 59ο λεπτό, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το... 10’, λόγω αποβολής του Ματσίς.