Χιλή-Γερμανία 0-1: Το σήκωσαν τα «πάντσερ»

Η Γερμανία έδειξε ότι έχει «καυτό» μέλλον

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Γερμανία κατακτά το Κύπελλο Συνομοσπονδιών, επικρατώντας της Χιλής στον μεγάλο τελικό της Αγίας Πετρούπολης με 0-1. Το γκολ ο Στιντλ στο 21’, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας των Χιλιανών. Μορφή του αγώνα ο Γερμανός τερματοφύλακας Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν, ο οποίος ήταν ανίκητος.

Η εικόνα του αγώνα

Με γρήγορο ρυθμό άρχισε το ματς στην Αγία Πετρούπολη. Με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, η Χιλή έχασε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο ματς, όταν ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε ενστικτωδώς το πλασέ του Βιντάλ μετά την πάσα του Αράνγκις από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αρτούρο Βιντάλ είχε ένα σουτ άουτ. Στο 13’, ο Βάργκας είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Γερμανός πορτιέρο. Στο 20’, η Χιλή έχασε και πάλι σπουδαία ευκαιρία, όταν το σουτ του Βιντάλ αποκρούστηκε από τον Τερ Στέγκεν και στην επαναφορά ο Σάντσες απέτυχε να σκοράρει από κοντά. Κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως, η Γερμανία προηγήθηκε στο σκορ. Στο 21, ο Ντίας έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα του, ο Βέρνερ το εκμεταλλεύτηκε, έκλεψε την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Στιντλ, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία για το προβάδισμα των Γερμανών. Στο 36, η Γερμανία απείλησε ξανά με σουτ του Γκορέτζκα από κάθετη του Ρούντι που έφυγε μόλις άουτ. Στο 41΄, ο Ντράξλερ είχε ένα σουτ από πάσα του Βέρνερ που έφυγε λίγο άουτ. Στο 45’, ο Γκορέτζκα είχε ένα πλασέ που έσωσε σωτήρια ο Μπράβο σε κόρνερ από λάθος της άμυνας των Χιλιανών στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο που βρήκε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε και πάλι σε γρήγορο ρυθμό. Η Χιλή ήθελε μια γρήγορη ισοφάριση και η Γερμανία την διαφύλαξη του υπέρ της αποτελέσματος. Στο 56’, ο Ντράξλερ μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ που κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Το δεύτερο ημίχρονο δεν μας προσέφερε έντονες συγκινήσεις, με τους Γερμανούς όσο περνούσε η ώρα να ελέγχουν όλο και περισσότερο το ματς. Στο 74’, ο Βάργκας είχε ένα σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Τερ Στέγκεν και ένα λεπτό αργότερα ο Γερμανός πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Βιντάλ σε κόρνερ. Στο 80, ήταν σειρά του Αράνγκις να κάνει το σουτ, με τον Γερμανό της Μπαρτσελόνα να αποκρούει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πουχ έδωσε στον Σαγκάλ που σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ σε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Στα τελευταία λεπτά , έγινε ανοικτό παιχνίδι. Η Χιλή είχε μεγάλη ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Αλέξις Σάντσες. Έτσι, η Γερμανία πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου για πρώτη φορά.

Χιλή: Μπράβο, Ίσλα, Ερνάντες, Μποσεζούρ, Σάντσες, Βιντάλ, Μεδέλ, Βάργκας, Ντίας, Χάρα, Αράνγκις

Γερμανία: Τερ Στέγκεν, Μουστάφι, Γκίντερ, Ρούντιγκερ, Ρούντι, Γκορέτζκα,Βέρνερ, Στιντλ, Κίμιχ, Έκτορ, Ντράξλερ