Χόλαντ... Χόλαντ 3-1

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπέκυψε στην ανωτερότητα του παιχταρά και γενικά των Νορβηγών

Νέα ήττα για την Εθνική μας ομάδα, αυτή τη φορά απο τη Νορβηγία με 3-1 μέσα στο Όσλο. Κατώτεροι των περιστάσεων οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να φέρουν αντίσταση  στους Νορβηγούς που ήταν ανώτεροι καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Α Μέρος

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές να δείχνουν τις προθέσεις τους απο τα πρώτα λεπτά του αγώνα . Η πρώτη φάση του αγώνα έγινε στο 5ο λεπτό για τους Νορβηγούς μετά απο εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Σολμπάκεν με τη μπάλα να κτυπάει στο έδαφος και στη συνέχεια να φεύγει ψηλά.

Η Εθνική μας σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να γίνει απειλητική με την Νορβηγία να πιέζει ολοένα και πιο ασφυκτικά. Στο 10ο λεπτό ο Γκόγκιτς έκανε λάθος στην άμυνα αλλά για καλή του τύχη ο Μέλινγκ σημάδεψε το δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σολμπάκεν με συρτό σουτ μέσα στη περιοχή νίκησε τον Μολ και άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι.

Οι διεθνείς είχαν αρκετή δυσκολία στο να κυκλοφορήσουν τη μπάλα με αποτέλεσμα η μπάλα να βρίσκεται συνεχώς στη περιοχή του Μολ.
Το πρώτο σουτ στον αγώνα για την Εθνική μας έγινε στο 31ο λεπτό με τον Πηλέα αλλά δεν απείλησε καθόλου τον τερματοφύλακα της Νορβηγίας.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με την Νορβηγία να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο. Η Νορβηγία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

Στο 50ο λεπτό ο Σέρλοθ πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του Μολ. Πέντε λεπτά αργοτέρα μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Ιωάννου υπέπεσε σε πέναλτι καθώς η μπάλα κτύπησε στο χέρι του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χόλαντ ο οποίος ήταν εύστοχος και σημειώσε το δεύτερο γκολ για την χώρα του.

Λίγο πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του δευτέρου γκολ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημειώσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 60ο γκολ μετά απο πλασέ μέσα στη περιοχή.

Οι Νορβηγοί μετά το τρίτο γκολ «έριξαν» ταχύτητα καθώς ο αγώνας κρίθηκε προ πολλού. Οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να φέρουν αντίσταση.

Στο 86ο λεπτό ο Μπέργκε έχασε ευκαιρία για το τέταρτο γκολ αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα έξω.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Κάστανος κατάφερε να μειώσει σε 3-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την Εθνική μας να γνωρίζει νέα ήττα και να παραμένει στη τελευταία θέση του ομίλου.

Νορβηγία (Σόλμπακεν):  Νιλάντ, Ριερσόν, Στράντμπεργκ, Έστιγκορντ, Μέλινγκ, Έντεγκααρντ, Μπεργκ, Όρσνες, Σέρλοθ, Χόλαντ, O. Σόλμπακεν

Κύπρος:  Μολ, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Γκόγκιτς, Κορέια, Αντωνίου, Κούσουλος, Λαΐφης, Κάστανος, Πηλέας, Πίττας

Σκόρερ: 12′ Σολμπάκεν, 56′ (πέν.), 60′ Χάαλαντ / 93′ Κάστανος

Κίτρινες:  Όρσνες / Πίττας