Γκαφατζού Γιουνάιτεντ, προηγήθηκε στο 90+6' και... πρόλαβε να ισοφαριστεί

Τρομερά πράγματα στην Αγγλία

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Μπρέντφορντ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε ένα ματς που θα μπορούσε κάλλιστα να έχει 5-6 γκολ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» στάθηκαν τυχεροί καθώς η Μπρέντφορντ είχε 3 δοκάρια κι ένα ακυρωθέν γκολ για εκατοστά ενώ ο Ονάνα ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Τεν Χαγκ. Μάλιστα προηγήθηκαν στο 90+6' αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση στο 90+9'.

Στο 7ο λεπτό η κεφαλιά του Άιβαν Τόνεϊ πέρασε μόλις έξω και στο 19’ Ονάνα έδιωξε δύσκολα το σουτ του Γένσεν από πλάγια δεξιά ενώ στο 24’ ο Γουισά βρήκε όμορφα τον Τόνεϊ, ο οποίος πλάσαρε στο δοκάρι. Μάλιστα στο 32ο λεπτό η Μπρέντφορντ είχε κι άλλο δοκάρι σε κεφαλιά του Τόνεϊ και στο 34’ ο διεθνής φορ συνέκλινε από δεξιά και πλάσαρε άστοχα με το αριστερό. Στο 36ο λεπτό το συρτό σουτ του Γιάνελτ έφυγε μόλις έξω και στο 38’ ο Γουισά αστόχησε με γυριστό από κοντά. Στο 43’ ο Ονάνα μπλόκαρε την κεφαλιά του Λιούις Πότερ.

Στο 52’ το σουτ του Νταλότ πέρασε μόλις έξω όπως και το συρτό σουτ του Γουισά στο 54’. Στην κόντρα ο Φλέκεν είπε όχι εντυπωσιακά σε κοντινό σουτ του Φλέκεν και στο επόμενο λεπτό ο Ονάνα πραγματοποίησε απίθανη διπλή επέμβαση σε σουτ του Γιαρμόλιουκ και προβολή του Λιούις Πότερ.

Στο 58ο λεπτό το γυριστό του Γουισά πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Ονάνα, ο οποίος είχε μείνει άγαλμα και στο 65’ το φοβερό βολέ του Τόνεϊ πέρασε πάνω από τα δοκάρια των «κόκκινων διαβόλων».

Στο 70ο λεπτό το ψαλιδάκι του Λιούις Πότερ πέρασε έξω όπως και το curler του Άντονι στο 72’ ενώ στο   72’ ο Τόνεϊ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Στο 78’ η Μπρέντφορντ είχε και 3ο δοκάρι σε σουτάρα του Εμπεουμό από το πέναλτι και στο 82’ ο Ονάνα έδιωξε δύσκολα μετά από σέντρα σουτ του Λιοίς Πότερ. Στο 86’ το νέο σουτ του Τόνεϊ πέρασε μόλις έξω.

Κι όμως στο 90+6' ο Μάουντ άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά στο 90+9' ο Τόνεϊ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Αγιέρ σούταρε από κοντά για το 1-1.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Ζανκά, Κόλινς, Ρούρσλεβ (86’ Γκοντός), Αγιέρ, Γιαρμόλιουκ (71’ Ντάμσγκααρντ), Λιούις Πότερ (86’ Μοπέ), Γένσεν, Γιάνελτ, Γουισά (71’ Εμπουεμό), Τόνεϊ.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονάνα, Βαράν (46’ Μαγκουάιρ), Λίντελεφ (68’ Μαρτίνες), Νταλότ, Γουάν Μπισάκα, ΜακΤόμινεϊ, Μαϊνού (80’ Κασεμίρο)., Ράσφορντ (80’ Μάουντ), Φερνάντες, Γκαρνάτσο (59’ Άντονι), Χόιλουντ.